Parlament vyslovil dôveru vláde Igora Matoviča

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) má dôveru poslancov Národnej rady SR. Za Programové vyhlásenie vlády (PVV), a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 93 členov snemovne zo 141 prítomných, 48 poslancov bolo proti. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

30.04.2020 08:28 , aktualizované: 15:56
SR NRSR programové vyhlásenie schôdza rokovanie... Foto:
Uprostred premiér Igor Matovič (OĽaNO) po schválení programového vyhlásenia vlády na 6. rokovaní NR SR v Bratislave 30. apríla 2020
debata (1565)

Dokument vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2020 až 2024. Zahŕňa priority jednotlivých rezortov, rozdelený je do viacerých oblastí.

Video: Koaliční lídri po hlasovaní parlamentu o programovom vyhlásení vlády.

Video

Prioritami PVV sú zodpovedný prístup k verejným financiám, boj s korupciou a transparentnosť, zabezpečenie rovnosti pred zákonom a zvýšenie dôvery v štát, ale aj včasná a kvalitná zdravotná starostlivosť, vzdelanie, vytvorenie atraktívneho podnikateľského prostredia, zvýšenie potravinovej sebestačnosti či spravodlivý systém podpory poľnohospodárov.

Kabinet zložený zo strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 21. marca. Ide v poradí o 12. vládu Slovenskej republiky.

Poslanci zároveň vo štvrtok neschválili návrhy podpredsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (Smer) ani poslanca Ľubomíra Vážneho (Smer), ktorí navrhli doplniť uznesenie parlamentu k programovému vyhláseniu vlády (PVV).

Pellegrini chcel, aby kabinet predložil snemovni vypracovanú stratégiu postupu transformácie slovenskej spoločnosti a ekonomiky po kríze v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Chcel tiež, aby snemovňa vyslovila znepokojenie nad neadekvátnym zohľadnením predvolebných prísľubov vlády občanom v PVV.

Pellegrini zároveň navrhoval, aby sa vláda zaviazala, že nebude rušiť zavedené sociálne opatrenia. Hlasovaním o novelách zákonov a tiež vládnom programe poslanci ukončili 6. schôdzu Národnej rady SR.

Žiaden plán, žiadne finančné krytie

Predseda Smeru Robert Fico považuje za najpodstatnejšie, že klub opozičnej strany hlasoval proti programovému vyhláseniu vlády, pričom ospravedlnil poslanca Vladimíra Faiča, ktorý sa pomýlil a v hlasovaní podporil vládny program. Vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) nemá podľa Fica žiaden plán, čo ide ďalej robiť a vládnemu programu chýba finančné krytie.

„Celý klub hlasoval proti PVV, pretože je to science fiction, v ktorom je 200 opatrení bez akéhokoľvek finančného krytia,“ skonštatoval Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii pred parlamentom. Dodal, že plneniu vládneho programu sa bude jeho strana pravidelne venovať.

Video: Brífing strany Smer po hlasovaní o Programovom vyhlásení vlády.

Video

Šéf Smeru uviedol, že na rozdiel od premiéra jeho poslanci neodignorovali diskusiu o PVV v pléne. „Odišli sme, keď prišiel vystúpiť Igor Matovič, pretože my bláznov počúvať nebudeme,“ vysvetlil s tým, že poslanci nechceli počúvať, ako ich premiér obviňuje a uráža. Podotkol, že poslanci na Matoviča nemohli reagovať, pretože vystúpil len na úvod a na záver rokovania k PVV.

„Vláda nemá absolútne žiaden plán, čo ide ďalej robiť,“ upozornil Fico s tým, že avizovaný prepad ekonomiky či vyšší počet nezamestnaných bude zodpovednosťou tejto vlády, pretože Matovič podľa neho neurobil od prvého dňa to, čo urobiť mal.

Fico zároveň odmietol obviňovanie vlády Smeru zo zadlžovania, pretože jeho kabinet mal historické výsledky. „Budeme čakať, s akými šialenstvami prídu,“ podotkol s tým, že podľa toho, čo si vypočul, to bude definitívny koniec sociálneho štátu na Slovensku. Vo vládnom programe vidí Fico čistý sektorový prístup. „Každú druhú stranu písal niekto iný, každý minister tam nabúchal všetko, čo sa dalo nabúchať,“ dodal.

Video: Premiér Matovič po zasadnutí vlády.

Obštrukcie zo strany SaS?

Premiér Matovič verí, že neúčasť koaličnej poslankyne Jany Cigánikovej (SaS) na hlasovaní o programovom vyhlásení je poslednou obštrukciou zo strany SaS. Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) to považuje za vnútornú záležitosť SaS, s ktorou sa musí vyrovnať.

„Pevne verím, že je to posledná obštrukcia zo strany SaS a že už odteraz si nebudeme robiť takéto ‚naprieky‘,“ povedal vo štvrtok novinárom premiér.

Na hlasovaní sa nezúčastnila ani poslankyňa Alexandra Pivková (Za ľudí), Remišová vysvetlila, že na hlasovanie nemohla prísť.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že Cigániková neprišla na hlasovanie, čo neznamená, že vláde nevyjadruje podporu. Dodala, že poslanci za SaS vládu podporujú. Dôvody svojho konania podľa Zemanovej už Cigániková vysvetlila.

Cigániková ešte minulý týždeň vravela, že nemôže súhlasiť s takým PVV, ktoré obsahuje systém unitárnych zdravotných poisťovní. Výsledkom kompromisu podľa nej bolo, že táto časť v PVV nebude, čo sa napokon nestalo. Avizovala preto, že vládny program nepodporí.

Online rokovania Súdnej rady

Rokovania Súdnej rady SR môžu byť v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu vedené online v prípade neprítomnosti niektorého z členov. V prípade absencie vedenia by mohol viesť radu jej najstarší člen. Vyplýva to z novely zákona o súdnej rade, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Plénum o právnej úprave rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Online forma rokovania využitím technického prostriedku na prenos zvuku a obrazu má umožniť členom fyzicky neprítomným, aby sa na rokovaní zúčastnili aj bez nutnosti cestovania. Rovnako tak by mohli za návrhy Súdnej rady SR aj hlasovať.

Nová legislatíva po vzore úpravy Najvyššieho súdu SR a Ústavného súdu SR umožňuje viesť Súdnu radu SR jej najstaršiemu členovi v prípade, že by absentovalo vedenie vo forme predsedu a podpredsedu. Nová legislatíva nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #nová vláda