Čaputová považuje vstup Slovenska do EÚ za správne rozhodnutie

Prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti 16. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) konštatovala, že išlo o správne rozhodnutie. Vyjadrila tiež vieru v to, že s nástupom novej vlády krajina obnoví aj zahraničnopolitický konsenzus. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

, , 01.05.2020 19:30
debata (75)

„Pred 16 rokmi sme po úspešnom referende vstúpili do Európskej únie a bolo to správne rozhodnutie občanov Slovenska. Verím, že sa s nástupom novej vlády na Slovensku obnoví aj konsenzus na našom zahraničnopoli­tickom smerovaní, ktorý sa v uplynulých rokoch naštrbil,“ uviedla prezidentka.

Ako ďalej priblížila, nikdy predtým nebolo tak evidentné, ako veľmi sa európske politiky priamo týkajú všetkých občanov. Zdôraznila tiež, že európska pomoc je v čase krízy nenahraditeľná a každý členský štát bude musieť prejaviť dostatok dobrej vôle prejsť jej dôsledkami spoločne. „Tak, ako je to vlastné dobrým partnerom a spojencom,“ uzavrela Čaputová.

Hnutie OĽaNO v tejto súvislosti na sociálnej sieti označilo EÚ za spoločenstvo štátov, ktoré preferujú spoluprácu pred hádkami, mier pred vojnou a demokraciu pred autoritárstvom. „Realita sa nielen naplnila, ale výrazne predčila očakávania. Máme spoločnú menu euro, cestujeme slobodne v rámci Schengenu, dostávame miliardy eur, ktoré využívame na budovanie nových firiem, opravy miest a obcí, či na vzdelávanie a budovanie infraštruktúry,“ zhodnotil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Vďaka členstvu v Európskej únii je Slovensko úspešnejšou krajinou, cez Úniu má väčší vplyv na dianie v zahraničí, ako by malo samo. Pri príležitosti 16. výročia vstupu Slovenska do EÚ to na sociálnej sieti skonštatoval predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí).

„EÚ je aj o našom vplyve. Vďaka tomu, že sme v EÚ a že sa vieme podieľať na spoločnom rozhodovaní, máme oveľa väčší výtlak za hranicami, ako by sme mali inak,“ uviedol Valášek na sociálnej sieti. Skonštatoval, že Slovensko je v súčasnosti prosperujúcejšou krajinou aj vďaka euru a možnostiam pre podnikateľov. Poukázal aj na ďalšie výhody členstva, ako možnosti pracovať, cestovať a študovať v zahraničí, či príchod investorov a vytvorenie množstva pracovných miest.

Strana SaS označila integráciu Slovenska do EÚ za jeden z najsvetlejších bodov v novodobej histórii. „V súčasnosti prežívame ťažšie časy a veríme, že aj vďaka partnerom z nášho európskeho spoločenstva dokážeme krízu prekonať čo najskôr. Dennodenná koordinácia nám pomohla zabezpečiť bezproblémové zásobovanie, dostatok zdravotníckeho materiálu, aj repatriácie občanov,“ uviedol Klus. Strana na sociálnej sieti podotkla, že kríza zároveň otvára otázky o fungovaní Únie a že sú aj oblasti, ktoré by sa dali zlepšiť.

Mimoparlamentné KDH v súvislosti s výročím vstupu do EÚ pripomenulo, že výhody členstva sa ukazujú práve v krízových situáciách. „Európska spolupráca nám pomôže znova naštartovať ekonomiku po doznení pandémie. Na druhej strane kríza odhalila aj nedostatky vo fungovaní európskeho projektu. Chýbajú nám mechanizmy krízového riadenia a flexibilita v reakciách jednotlivých inštitúcií,“ skonštatoval europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec. Poukázal na potrebu budovania spoločných zdravotníckych kapacít i posilnenia potravinovej sebestačnosti. Dodal, že EÚ z každej krízy vyšla posilnená a verí, že to tak bude aj teraz.

Slovensko si dnes pripomína 16. výročie svojho vstupu do EÚ. SR sa 1. mája 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami stala súčasťou európskeho spoločenstva.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #vstup Slovenska do EÚ #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy