V nedeľu pribudlo päť nových prípadov koronavírusu a jedno úmrtie

, 04.05.2020 09:41, aktualizované: 10:25
SR Bratislava koronavírus opatrenia testovanie...
Snímka z testovania koronavírusu u ľudí priamo z okna auta v externom odberovom mieste pred centrálnym laboratóriom Medirex, Bratislava. Autor: ,

V nedeľu potvrdili päť nových prípadov ochorenia Covid-19. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií. Celkovo tak Slovensko eviduje 1 413 ľudí pozitívnych na toto ochorenie. Koronavírusu podľahla jedna ďalšia osoba, celkový počet obetí stúpol na 25.

Laboratóriá urobili v nedeľu 1 584 testov. Celkovo tak otestovali už vyše 98-tisíc vzoriek. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 24 osôb, uzdravilo sa spolu už 643 ľudí.

Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, hospitalizovaných je 150 pacientov, z toho u 43 bol koronavírus potvrdený. V slovenských nemocniciach je s ochorením Covid-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti aktuálne sedem osôb, na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient. Hodnota kĺzavého mediánu je aktuálne 4. Nové prípady ochorenia v nedeľu zaznamenali v Bratislavskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji.

Krajčí žiada ambulantných lekárov, aby pacientov vyšetrili a robili prevenciu

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) žiada ambulantných lekárov, aby pacientov vyšetrovali a venovali sa aj preventívnym prehliadkam. V pondelok o tom informoval rezort zdravotníctva, ktorý poukázal tiež na to, že čiastočné obmedzenie plánovaných operačných výkonov v nemocniciach sa od veľkonočných sviatkov postupne uvoľňuje.

„Prosím ambulantných lekárov, nezanedbávajte svojich pacientov, ktorým sa môže zhoršiť ich zdravotný stav. Môžete robiť aj preventívne prehliadky. Vždy je potrebné si pacienta objednať na presný čas pred tým, ako sa telefonicky uistíte, že nemá žiadne príznaky infektu,“ povedal Krajčí. Prízvukoval, že vyšetreniu pacienta v ambulancii by mal predchádzať telefonát a uistenie sa, že nie je nakazený novým koronavírusom.

Apeloval, aby lekári pri vyšetrení použili ochranné pomôcky a dodržali hygienické opatrenia. Tiež komentoval, že niektoré zdravotnícke zariadenia začínajú uvoľňovať mamografické preventívne vyšetrenia, no rozhodnutie aktuálne závisí od lokálneho manažmentu daného zdravotníckeho zariadenia.

„Myslím na všetkých pacientov s odloženými operáciami. V súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou vyzývam nemocnice, lekárov, aby začali operovať aj plánované výkony,“ dodal šéf rezortu s dôvetkom, že pacientov poprosil, aby zostali v karanténe, a následne po 14-tich dňoch môžu ísť na operáciu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

278 debata
Viac na túto tému: #koronavírus