Mikulec: Obavy z porušovania práv v štátnej karanténe sú neopodstatnené

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) ubezpečil verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, že jej obavy z možného porušovania základných ľudských práv v súvislosti s povinnou štátnou karanténou v rámci opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu nie sú opodstatnené. Na stredajšej tlačovej konferencii tak reagoval na jej otvorený list.

06.05.2020 12:16 , aktualizované: 16:17
debata (202)

Mikulec si podľa svojich slov uvedomuje, že štátna karanténa nie je príjemným zážitkom. Zdôrazňuje však, že ide o mimoriadne účinné opatrenie. Argumentuje, že v karanténnych centrách sa darí zachytávať množstvo pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

„Predstavte si, že by sme tých ľudí nezachytili práve vďaka karanténe, Slovensko by zrejme nebolo na prvom mieste v rebríčku najnižšieho počtu nakazených a úmrtí,“ poznamenal. Situáciu v centrách podľa Mikulca neustále sledujú a v rámci možností sa snažia naplniť všetky potreby i želania repatriantov. Pripustil však, že nie všetkým sa dá vyhovieť. „V tom množstve opatrení sa nedá všetko urobiť úplne najlepšie," povedal.

Súčasné opatrenia podľa Mikulca vychádzajú z uznesení vlády, ktoré sú zverejnené, a rozhodnutí Ústredného krízového štábu SR. Pripomenul, že 12. marca boli zavedené kontroly na hraničných priechodoch, pričom vstup na územie SR bol umožnený len občanom a osobám s trvalým pobytom.

Nariadením vlády začiatkom apríla sa následne zaviedli kontroly na vnútorných hraniciach, pričom v súlade so schengenskými predpismi boli aj predĺžené. Umiestňovanie navrátilcov do karantény sa podľa Mikulca vykonáva na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý má takéto rozhodnutie vo svojej kompetencii.

Mikulec doplnil, že pokiaľ to situácia v okolitých štátoch dovolí, opatrenia v súvislosti s povinnou karanténou sa môžu upraviť. „Stále je na prvom mieste zdravie občanov SR," dodal s tým, že s Patakyovou sa má stretnúť v priebehu budúceho týždňa.

Mikulec predpokladá, že kontroly na vnútorných hraniciach SR ešte predĺžia. Návrh nariadenia vlády, ktorým sa predĺži dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach, sa už nachádza medzi predloženými vládnymi materiálmi. Kontroly s cieľom zníženia rizika šírenia koronavírusu by po schválení mohli trvať až do 27. mája. Vláda sa zíde vo štvrtok (7. 5.).

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová koncom apríla odporučila zmeniť systém povinnej štátnej karantény. Obrátila sa preto na hlavného hygienika SR Jána Mikasa a požiadala ho o nápravu v prípade možného porušovania základných práv.

Vykonávanie obmedzení sprevádzané zásahom do ľudskej dôstojnosti či ponižujúcim zaobchádzaním podľa nej nie je primerané a takýto zásah nie je v demokratickej spoločnosti akceptovateľný ani v zložitej situácii, v akej sa Slovensko v súčasnosti nachádza. List spolu s odporúčaniami poslala na vedomie aj vláde SR, ústrednému a permanentnému krízovému štábu.

Podporil obranný priemysel

Roman Mikulec podporil Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu (ZBOP) SR. Po stredajšom stretnutí s jeho členmi vyzdvihol najmä dôležitú úlohu jednotlivých spoločností v prípade krízových situácií. S predstaviteľmi ZBOP SR rokoval aj o možnostiach vzájomnej spolupráce. Ministerstvo vnútra (MV) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

„Som rád, že na Slovensku máme spoločnosti, ktoré dokážu aj v takejto krízovej situácii pomôcť štátu pri riešení mnohých nepredvídateľných problémov. Domáci obranný priemysel má moju plnú podporu, zapojenie slovenských firiem do obstarávaní považujem za prirodzené s ohľadom na strategické záujmy štátu či na zvyšovanie zamestnanosti,“ povedal Mikulec.

Zástupcovia domáceho obranného priemyslu deklarovali, že sú pripravení poskytnúť štátu svoje kapacity. Ocenili tiež konštruktívny prístup ministra vnútra. „Sme plne pripravení pomôcť tak ministerstvu vnútra, ako aj štátu vo všeobecnosti pri riešení krízových situácií,“ uviedol po rokovaní prezident ZBOP SR Tibor Straka.

© Autorské práva vyhradené

202 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #minister vnútra #Mária Patakyová #koronavírus #Roman Mikulec