Matovič: Mafia spochybňuje Lipšica. Bojí sa, že jej pôjde po krku

Podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) má mafia strach, že by jej Daniel Lipšic ako generálny prokurátor „išiel po krku“. Premiér verí, že sa do výberového konania na túto funkciu prihlásia aj ďalší ľudia mimo prokuratúry s právnickým vzdelaním. Matovič to uviedol po štvrtkovom rokovaní vlády.

, 07.05.2020 15:58, aktualizované: 16:26
694

„Kebyže sa bavíme o Danielovi Lipšicovi, mafia má na Slovensku obrovský strach z toho, že by tento človek bol ten, ktorý by dokázal ‚ísť mafii po krku‘ z pozície generálneho prokurátora tak, ako išiel mafii po krku posledné roky,“ povedal premiér.

Podľa Matoviča mafia urobí čokoľvek, aby Lipšica spochybňovala. „Možno sa nechá spochybňovať. Pevne verím, že sa do výberového konania pod drobnohľadom verejnosti prihlási ‚iks‘ statočných ľudí a odolajú tlaku mafie,“ vyhlásil premiér.

Daniel Lipšic momentálne nespĺňa podmienku na kandidovanie za šéfa prokuratúry, pretože prokurátorom nie je. Z tohto dôvodu by sa musel zmeniť zákon. Prezidentka Zuzana Čaputová sa tento týždeň vyjadrila, že prokuratúra má aj vo vlastných radoch schopných členov, ktorí by mohli zastávať pozíciu generálneho prokurátora. „Pokiaľ ide o úvahu o zmene zákona v súvislosti s jedným z konkrétnych mien, najskôr by som sa o tejto téme porozprávala s pánom premiérom,“ poznamenala.

Premiér Matovič nechcel na Čaputovú reagovať, kým si ju nevypočuje. Pripomenul, že v programovom vyhlásení vlády sa uvádza, že sa umožní kandidovať širšiemu okruhu kandidátov a tiež sa rozšíri okruh navrhovateľov, ktorí môžu predložiť kandidátov na generálneho prokurátora.

Súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár končí vo funkcii v lete. Uplynie mu sedemročné funkčné obdobie. Kandidáta na šéfa prokuratúry volí parlament a vymenúva ho prezident SR. Za možných kandidátov na generálneho prokurátora sa skloňujú v posledných dňoch okrem advokáta Daniela Lipšica mená viacerých prokurátorov ako Ján Šanta, Maroš Žilinka, Ján Hrivnák, Vasiľ Špirko alebo Jozef Čentéš.

O návrate do škôl rozhodnú odborníci

O návrate detí do škôl musia rozhodnúť odborníci, zdôraznil Igor Matovič. Zároveň upozornil, že dopredu hovoriť o možných termínoch nie je korektné, narážal tým na informácie, ktoré predniesol minister školstva vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti.

„Mrzí ma, že pán minister a ďalší komunikujú túto tému na verejnosti. Nechcem, aby sme vzbudzovali prehnaný optimizmus, ktorého výsledkom môže byť strata zodpovednosti a následný opätovný nárast pozitívnych prípadov. V takej situácii by sme totiž museli opäť sprísniť opatrenia, a to by nikto z nás, myslím, nechcel,“ uviedol Matovič.

Povedal, že ak sa situácia so zvládaním pandémie bude vyvíjať dobre, „vie si predstaviť čokoľvek“, rozhodnutie o ďalšom uvoľňovaní opatrení však musí byť v réžii konzília odborníkov – epidemiológov.

Gröhling vo videu na sociálnej sieti v stredu (6. 5.) naznačil, že pri otváraní škôl by sa najskôr mali vrátiť deti do škôlok a žiaci prvého stupňa základných škôl spolu s piatakmi. Následne sa bude zvažovať, či sa do škôl vrátia aj ostatní žiaci. Minister by bol rád, keby bolo vyučovanie v školách obnovené aspoň čiastočne v júni.

Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.

Chce očistu štátnej správy

Igor Matovič vyjadril ambíciu sprofesionalizovať štátnu správu tak, aby v nej rozhodovala odbornosť a nie politika. Premiér povedal, že stojí pred otázkou, ako zmeniť zákon a „vyčistiť“ štátnu správu od ľudí, ktorých tam dosádzali iba na základe toho, že boli členmi vládnej strany. „Kompetencie nad očistou celej štátnej správy má naše hnutie, keďže štátna správa spadá pod kompetenciu ministra vnútra,“ uviedol Matovič.

Avizuje, že chce sprofesionalizovať štátnu správu tak, aby prvýkrát od druhej svetovej vojny rozhodovala odbornosť a nie politika. „Po druhej svetovej vojne stačilo mať červenú stranícku knižku. Potom podľa toho, ktorá strana vládla, tak sa menila iba farba straníckej knižky,“ skonštatoval premiér. Deklaruje, že súčasná vláda očistí štátnu správu a najschopnejším úradníkom sa umožní kariérny rast.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
694 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #školy #otváranie škôl #koronavírus #Igor Matovič #Branislav Gröhling