Šeliga nepotvrdil, či bude kandidovať za predsedu Za ľudí

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga nepotvrdil, či bude kandidovať za predsedu strany Za ľudí, ak by k voľbe došlo. Opozičný poslanec Erik Tomáš sa sám za podpredsedu strany Smer navrhovať nebude. Záleží to od návrhu delegátov alebo predsedníctva Smeru. Obaja to uviedli v relácii Na telo v televízii Markíza.

10.05.2020 16:49
šeliga Foto: ,
Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí).
debata (42)

V koaličnej strane Za ľudí prebieha diskusia o budúcnosti, na sneme sa budú riešiť aj personálne otázky, hovorí Šeliga. Tomáš si želá, aby bol snem Smer skôr ako v septembri, ak to epidemiologická situácia dovolí.

Tomáš vo veci výmeny predsedu v Smere povie svoj názor vo vnútri strany. Nie je podľa neho správne hovoriť takéto veci na verejnosti. „Čím skôr by sme mali ísť k vnútornej diskusii. Volič čaká riešenie a odpovede,“ poznamenal.

Voliči podľa Šeligu vystavili vo voľbách strane Za ľudí tvrdé vysvedčenie. „V strane logicky nastupuje diskusia. Musíme sa rozprávať o tom, čo bude ďalej,“ povedal. Šeligovi príde predčasné rozprávať sa o tom, kto by mal nahradiť Andreja Kisku na predsedníckej stoličke.

Šeliga poznamenal, že drží Smeru s Robertom Ficom palce k jednotnému prúdu. Tomáš reagoval, že by na Šeligovom mieste nerozdával rady z jeho „mini strany“, ktorá sa ledva dostala do parlamentu. „Teraz ste na úrovni troch percent, čo je asi štádium klinickej smrti,“ podotkol Tomáš.

Tomáš: Smer súhlasí s verejným vypočutím kandidátov na šéfa GP

Opozičný Smer súhlasí s verejným vypočutím kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Taktiež aj s rozšírením zoznamu navrhovateľov, ktoré navrhuje koalícia. Je však proti tomu, aby vláda „účelovo menila zákon“, uviedol v relácii Tomáš. Pri voľbe nového generálneho prokurátora nejde koalícia meniť zákon pre jedného človeka, hovorí podpredseda parlamentu Šeliga.

Šeliga vysvetlil, že zákon idú meniť tak, ako to je v programovom vyhlásení vlády. Okrem verejného vypočutia kandidátov, rozšírenia okruhu navrhovateľov, chce aj verejné hlasovanie.

Generálny prokurátor by sa mal podľa Tomáša vyberať z radov prokurátorov. Pripomenul, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), prezidentka Zuzana Čaputová a rada prokurátorov nesúhlasia, aby sa na post generálneho mohol prihlásiť ktokoľvek iný ako prokurátor.

Spustenie aplikácie o infikovaných

Štátna aplikácia, ktorá mala prinášať údaje o kontaktoch s pozitívne nakazeným človekom na koronavírus, by mohla byť podľa Šeligu spustená v najbližších dňoch. Jej vyvinutie trvalo dlho pre zmenu legislatívneho rámca, dohodou s operátormi a dohodou s Úradom na ochranu osobných údajov. „Aplikácia je bezpečná. Ani operátor nebude vedieť o koho ide,“ uviedol s tým, že aplikácia je po vzore Česka. Tomáš reagoval, že aplikácia sa v Česku používa na dobrovoľnom súhlase človeka. „Kdežto tu ste to chceli a chcete ľuďom prikázať,“ tvrdí.

Opozičný poslanec tiež skonštatoval, že „vláda spí a nevie na čo čaká.“ „Po zdravotnej stránke sme aj vďaka opatreniam na tom dobre, ale po ekonomickej stránke táto krajina krachuje,“ hovorí. Tomáš vravel, že finančná pomoc sa mala dať ľuďom plošne. Avšak podpredseda parlamentu pripomenul, že Smer nechal deficit v štátnom rozpočte a „prázdnu kasu“. „Netvárme sa, že tu bol ideálny špičkový štát,“ poznamenal Šeliga.

42 debata chyba
Viac na túto tému: #Erik Tomáš #Juraj Šeliga #koronavírus
Flowers