Kaluz vypovedal, že na vraždu exprimátora Basternáka si ho najal Mosnár

Vraždu exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010 si mal objednať u strelca Štefana Kaluza, ktorý bol za ňu právoplatne odsúdený na 25-ročné väzenie, obžalovaný Vladimír Mosnár. Vypovedal to v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici odsúdený Kaluz, ktorý vo svojej takmer trojhodinovej výpovedi spojil s touto vraždou ďalších dvoch obžalovaných v tejto kauze Romana Ostružlíka a Alenu Zsuzsovú.

12.05.2020 14:30 , aktualizované: 16:19
debata (1)

Na ŠTS pokračoval proces, v ktorom obžalobe z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy čelí údajný objednávateľ Roman Ostružlík, Alena Zsuzsová, ktorá mala byť sprostredkova­teľkou, a Vladimír Mosnár, ten mal objednávku vraždy prevziať a zadať jej vykonanie práve odsúdenému.

Svedok sa počas svojej výpovede opäť ospravedlnil rodine hurbanovského exprimátora za to, čo vykonal. Zároveň v súvislosti s Alenou Zsuzsovou uviedol, že sa „čiastočne cíti byť zodpovedný za smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice“, keďže sa rozhodol vypovedať až po deviatich rokoch a nevedel, že obžalovaná bude v podobnej trestnej činnosti pokračovať.

Vypovedať sa rozhodol najmä preto, že „komplici“ jemu a jeho rodine finančne nepomohli, napríklad aj s advokátom, keď ho zadržali a bol vo väzbe, hoci vraj pôvodne mali dohodu. Dôkazom majú byť listy, ktoré písal v období rokov 2010 až 2013 na adresu Vladimíra Mosnára, v ktorých požadoval tisícky eur za to, že on „sedí“ a oni sú na slobode.

Ako vypovedal, Mosnára spoznal ešte pred skutkom, Ostružlíka a Zsuzsovú nie. Chcel si privyrobiť a aj keď váhal, „súhlasil s touto robotou“, za ktorú mal zinkasovať okolo 10-tisíc eur. Zálohu si nepýtal a peniaze nakoniec nedostal. Zbraň mu vraj zadovážil Mosnár.

Keď Kaluz od neho vyzvedal, pre koho to má urobiť, mal mu obžalovaný povedať, že „pre Ajku, alebo Alenu, Alenku“. Celé meno obžalovanej sa však údajne dozvedel až z vyšetrovacieho spisu po zadržaní. Rovnako mal povedať priezvisko obžalovaného Romana Ostružlíka.

„Nič som si neobjednal, výpoveď odsúdeného je lož, nemám s tým nič spoločné,“ reagovali počas procesu Ostružlík aj Mosnár.

Podľa obhajoby obžalovanej trojice obžaloba je údajne vykonštruovaná, nedôvodná, v prípravnom konaní vraj nebol vyprodukovaný ani jeden priamy dôkaz. Má byť založená iba na výpovediach dvoch takzvaných korunných svedkov.

Exprimátora Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Zastrelil ho Kaluz. Rovnaký trest ako jemu 25 rokov až doživotie hrozí aj týmto obžalovaným.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #vražda Lászloa Basternáka