Slovensko spúšťa inteligentnú karanténu. Nepribudol žiadny nový prípad

, 19.05.2020 09:35, aktualizované: 14:27

Inteligentnú (smart) karanténu by mohol štát spustiť v piatok 22. mája. Závisí to od toho, ako dopadne testovacia fáza. Všetko však nasvedčuje tomu, že v piatok smart karanténu spustia. Potvrdili to Ján Bučkuliak z permanentného krízového štábu a premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii.

VIDEO: Aká bude Matovičova inteligentná karanténa? Okrem premiéra Igora Matoviča sa TB zúčastnili aj podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, minister vnútra Roman Mikulec, minister zdravotníctva Marek Krajčí a člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak.

Smart karanténa bude dobrovoľná, štátnu karanténu jej zavedením nerušia. „Je to len alternatíva,“ poznamenal Bučkuliak s tým, že občan na jej absolvovanie bude musieť splniť viacero podmienok. Tie ešte zverejnia. Občan bez smartfónu nebude môcť absolvovať domácu izoláciu, keďže nebude môcť používať aplikáciu.

Smart karanténa má fungovať tak, že občan, ktorý sa chce vrátiť zo zahraničia na Slovensko, vyplní formulár na ekarantena.ko­rona.gov.sk. Stiahne si aplikáciu, aktivuje ju. Na hraniciach skontrolujú registráciu, biometriu tváre, občan podpíše čestné vyhlásenie a poučenie. Domov, respektíve na miesto domácej izolácie, sa presunie individuálne. Aplikácia ho bude v náhodných intervaloch a počtoch vyzývať, aby sa preukázal.

Podozrenie na porušenie karantény má aplikácia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ten má občana požiadať o vysvetlenie. „Občan bude mať šancu vysvetliť, že to zmeškal, lebo bol napríklad v sprche,“ doplnil Bučkuliak.

Premiér Igor Matovič naďalej trvá na ochrane hraníc. O ich otvorení rozhodne podľa neho konzílium odborníkov, nie ministerstvá. „Musíme chrániť ľudí a val na hraniciach pred tým, aby sme si nezavliekli vírus späť na Slovensko,“ doplnil. Nepovedal, či hranice Slovensko otvorí od 15. júna. Závisieť to bude od epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Žiadny nový prípad ani úmrtie

V pondelok nepotvrdili na Slovensku žiadny nový prípad koronavírusu SARS-CoV-2. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na svojom webe. Počet ľudí pozitívnych na ochorenie Covid-19 tak doteraz evidujeme 1 495.

Laboratóriá urobili v pondelok 2 041 testov. Celkovo tak otestovali už vyše 145-tisíc vzoriek. Chorobe Covid-19 nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 28 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších sedem osôb, uzdravilo sa spolu už 1 192 ľudí.

Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, počet hospitalizovaných pacientov zostáva 106. Z toho u 18 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú tri osoby, umelú pľúcnu ventiláciu piaty deň nepotrebuje žiadny pacient. Kĺzavý medián klesol na hodnotu tri.

#koronavírus #karanténa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku