USA majú 97-tisíc obetí, otvárajú kostoly, synagógy aj mešity

, , , 24.05.2020 08:50, aktualizované: 20:45
Virus Outbreak Indonesia Eid
Indonézski moslimovia sa modlia oddelene, aby obmedzili šírenie koronavírusu. Autor: ,

Počet obetí koronavírusu v USA prekročil hranicu 97-tisíc. Americký denník The New York Times to nazval "nenahraditeľnou stratou".


21:50 Najhlbšia baňa na svete Mponeng v Juhoafrickej republike musela byť dočasne uzatvorená pre šírenie koronavírusu. Infekcia sa potvrdila u 164 robotníkov, oznámila nadnárodná spoločnosť AngloGold Ashanti. Zlatá baňa, predtým uzavretá v rámci celoštátnych prísnych opatrení proti koronavírusu, sa čiastočne ako ostatné bane opätovne otvorila až v apríli.

21:10 Mobilnú aplikáciu COVIDSafe, ktorú v apríli spustila austrálska vláda na pomoc proti šíreniu koronavírusu, si podľa vládnych predstaviteľov stiahlo šesť miliónov Austrálčanov. Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt sa vyjadril, že aplikácia zohrávala silnú rolu v reakcii jeho krajiny na súčasnú pandémiu. Ako dodal, niekoľko krajín už prejavilo záujem učiť sa z jej pozitívneho vplyvu. V prípade, že používateľovi COVIDSafe diagnostikujú ochorenie COVID-19, aplikácia identifikuje ďalších používateľov, ktorí boli počas uplynulých troch týždňov v jeho tesnej blízkosti po dobu 15 a viac minút. Vláda už skôr uviedla, že na to, aby bola aplikácia efektívna, ju musí používať prinajmenšom 40 percent z 26 miliónov obyvateľov Austrálie. V Austrálii je približne 17 miliónov mobilných telefónov. Austrália eviduje viac ako 7 100 prípadov nákazy koronavírusom a 102 súvisiacich úm­rtí.

20:44 Počet úmrtí oficiálne spájaných s chorobou COVID-19 v Británii narástol o 118 na 36 793, uviedol britský premiér Boris Johnson. O deň skôr predstavoval denný prírastok úmrtí 282. Premiér podržal svojho kľúčového poradcu Dominika Cummings, kritizovaného za porušenie pravidiel karantény, a ohlásil čiastočné otvorenie škôl od 1. júna. Poradca, ktorý bol hlavným strojcom kampane za vystúpenie Británie z Európskej únie pred referendom v roku 2016, odviezol syna na stráženie k svojim rodičom, z Londýna do 400 kilometrov vzdialeného severoanglického grófstva Durham, hoci v tom čase už platili prísne pravidlá spojené s obmedzením pohybu obyvateľov v snahe zamedziť šíreniu nákazy. Okrem nákupu jedla či liekov nemali ľudia podľa vládnych odporúčaní vychádzať z domovov ani navštevovať príbuzných.

19:45 V mestách po celom Taliansku sa v sobotu večer uskutočnil protest učiteľov, rodičov i žiakov proti výučbe na diaľku, ktorou vláda chce v rámci pokračujúceho boja proti koronavírusu dopĺňať klasické prezenčné vyučovania. V 16 talianskych mestách sa ľudia dožadovali, aby bola od septembra obnovená prezenčnej výučba v plnom rozsahu, teda bez vyučovania cez internet. Talianska ministerka školstva Lucia Azzolinaová nedávno oznámila, že výučba bude od septembra prebiehať na zmeny, pričom vždy polovicu týždňa bude jedna skupina v triede a druhá sa bude učiť z domova cez počítač. Po zvyšok týždňa si žiaci svoje úlohy vymenia. Zámer vzbudil rozhnevané reakcie učiteľov i rodičov.

17:50 Najmenej 107 osôb je nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 v spojitosti s návštevou baptistického kostola meste Frankfurt nad Mohanom v nemeckej spolkovej krajine Hesensko, informovala v nedeľu podľa TASR agentúra AP. Kai Klose, minister sociálnych vecí spolkovej krajiny Hesensko, v nedeľu oznámil, že medzi nakazenými sú ľudia žijúci vo Frankfurte nad Mohanom a v troch ďalších okresoch v Hesensku. Bohoslužba sa konala 10. mája. Predstaviteľ baptistov v Nemecku povedal, že počas nej boli dodržané pravidlá, ktorými úrady podmienili opätovné povolenie náboženských obradov. Zdravotnícke úrady vo Frankfurte nad Mohanom uviedli, že väčšina postihnutých sa nakazila až v období po bohoslužbe – nie priamo počas nej.

15:30 Tvrdenia o tom, že nový druh koronavírusu unikol z laboratórií v čínskom meste Wu-chan, sú „čisté výmysly“. Uviedla to generálna riaditeľka Wuchanského virologického ústavu v rozhovore, ktorý cez víkend odvysielala štátna televízia. Čítajte viac v článku Šéfka laboratória vo Wu-chane: Vírus od nás…

14:15 Koronavírus usmrtil po celom svete od vlaňajšieho decembra najmenej 342 295 ľudí. Nakazilo sa ním prinajmenšom 5 327 680 osôb.

13:10 Rusko v nedeľu oznámilo 153 ďalších úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19 za uplynulých 24 hodín, čo je dosiaľ najvyšší denný nárast obetí v krajine. Súčasne však najnižší denný prírastok nových prípadov nákazy, informovali agentúry Reuters a TASS. Celkový počet ľudí, ktorí novému koronavírusu v Rusku podľahli, sa zvýšil na 3541, vyplýva z najnovšej bilancie ruského krízového centra.

11:55 Do domácej karantény prešlo od sobotňajšieho večera do nedeľného rána do 7.00 h 84 osôb. Ministerstvo vnútra o tom informuje na sociálnej sieti. „Ani policajti, ani programátori nehlásia žiadnu výraznú chybu. Vieme o konkrétnych problémoch, ktoré sa týkajú jednotlivcov,“ uvádza rezort vnútra. O spustení prechodu do eKarantény cez ďalšie hraničné priechody plánuje ministerstvo informovať čoskoro.

10:25 Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v sobotu uviedol, že od piatka v štáte podľahlo chorobe COVID-19 84 ľudí, čo je najmenší denný počet obetí od 24 marca. Informovala o tom agentúra AFP. „Sú to dobré správy,“ poznamenal Cuomo v odvysielanom brífingu, pričom dodal, že počet nových prípadov nákazy novým koronavírusom, ako aj hospitalizácií a intubácií, bol takisto na ústupe.

9:20 V Nemecku za posledný deň pribudlo 431 nových prípadov infekcie, čím celkový počet nakazených vzrástol na 178 281. Nových úmrtí s chorobou COVID-19 pribudlo 31, celkovo je ich 8 247, oznámil Inštitút Roberta Kocha (RKI). Sobotné údaje sa zásadne nelíšia od piatkových, kedy v krajine pribudlo 460 nakazených a 42 mŕtvych. Počet uzdravených stúpol v sobotu o ďalších približne 500, celkovo ich je už okolo 160 300. Repro­dukčné číslo, ktoré na základe týždeň a pol starých dát za jeden deň ukazuje, koľko jeden infikovaný v priemere nakazí ďalších osôb, sa pohybuje okolo 0,85. Ak dlhodobo vydrží pod jednou, bude nákaza postupne miznúť.

8:50 V Spojených štátoch zomrelo už vyše 97 000 ľudí s chorobou COVID-19, z toho približne 1 100 za posledný deň, čo je menej ako o deň skôr. Celkovo sa v USA doteraz potvrdilo 1,62 milióna prípadov nákazy, čo je už viac ako tretina z 5,3 milióna nakazených evidovaných vo svete. Vyplýva to z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. Spojené štáty sú krajinou najhoršie postihnutou koronavírusom, ktorý sa začal koncom minulého roka šíriť do sveta z Číny. Druhá je v počte nakazených Brazília s 347 400 doteraz potvrdenými prípadmi a tretie je Rusko s takmer 336 000 prípadmi potvrdenými od začiatku pandémie. Rusko ale ešte v nedeľu nové údaje nezverejnilo. Napriek vysokým číslam začali Spojené štáty čiastočné uvoľňovanie obmedzení zavedených kvôli pandémiu. V piatok prezident Donald Trump vyhlásil miesta bohoslužieb, ako sú kostoly, synagógy a mešity, za nevyhnutné miesta poskytujúce základnú službu a nariadil ich otvorenie po celých Spojených štátoch už počas tohto víkendu, napísala agentúra AFP.


Koronavírus: Užitočné informácie, rady a tipy

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku