Kauza zmenky: Vyšetrovateľ NAKA navrhuje podať obžalobu na Štefana Agha

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na podanie obžaloby Štefana Agha v prípade falšovania zmeniek televízie Markíza. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

25.05.2020 16:28
debata (7)

Štefan Agh bol obvinený v kauze falšovania zmeniek z toho istého skutku ako exriaditeľ televízie Pavol Rusko aj podnikateľ Marian Kočner. Vzhľadom na procesnú situáciu bol však vylúčený na samostatné konanie. V súdnom procese s Pavlom Ruskom a Marianom Kočnerom vystupoval pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) ako svedok.

Štefan Agh dlhodobo svoju vinu popiera, rovnako ako jeho spoluobvinení. Na súde v lete minulého roku tvrdil rovnako ako obhajoba obžalovaných, že mala byť protihodnotou za údajné zmenky záruka, že Markíza nepríde o vysielaciu licenciu.

Štefan Agh bol spoločníkom Mariana Kočnera vo firme Gamatex, ktorá bola súčasťou sporu o ovládnutie súkromnej televízie koncom 90. rokov. Spolu s Marianom Kočnerom a nebohým mafiánom Petrom Čongrádym obsadili budovu televízie v roku 1998. Podľa obžalovaných bol tento spor urovnaný dodatočne okrem pôvodnej sumy 80 miliónov slovenských korún aj štyrmi zmenkami.

Markíza od počiatku súdneho sporu, ktorý sa ťahá od roku 2016, tvrdila, že žiadne zmenky neexistujú a považovala ich za vymyslenú legendu. S ich názorom sa koncom februára stotožnil senát ŠTS Emila Klemaniča, ktorý Pavla Ruska a Mariana Kočnera neprávoplatne odsúdil na 19-ročný trest odňatia slobody.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza zmeniek TV Markíza #štefan ágh