V domácej karanténe je 1 600 ľudí, problémy s aplikáciou sa vychytávajú

, 26.05.2020 07:43
koronavírus, aplikácia eKaranténa
Telefón so zobrazenou webovou stránkou ekarantena.korona.gov.sk pred zadaním údajov na stiahnutie aplikácie eKaranténa. Autor: ,

Aplikácia eKaranténa už kríva len na jednu nohu. V nedeľu podvečer jej využitie schválila technologická spoločnosť Google, na schválenie od Applu sa ešte čaká. Do utorňajšieho rána prešlo do domácej izolácie približne 1 600 ľudí.

Časť z nich sú repatrianti, ktorí sa vrátili na Slovensko od sobotného večera, a ostatní prešli do domácej izolácie zo štátnych zariadení.

Ako spresnil IT technik permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak, ešte stále vychytávajú technické chyby. Zatľa stále platí, že mobilný telefón musí mať operačný systém Android. Dôležité je, aby išlo o novšiu verziu, pretože v starších aplikácia nevie pracovať.

Ak má telefón pri spustení aplikácie slabšiu baterku, telefón, a teda ani samotná aplikácia nefungujú. „Takisto ak si niekto necháva fóliu na prednej kamere, môže to byť problém pri identifikácii tváre. Málo miesta v mobilnom telefóne, slabý signál môžu spôsobiť chybu,“ vysvetlil Bučkuliak.

Zdôraznil, že je veľmi dôležité čo najpresnejšie určiť miesto pobytu počas karantény. „Pracujeme na tom, aby sme dali všetkým repatriantom možnosť ešte raz potvrdiť miesto, kde strávia karanténu. Chceme vyčistiť aj registrácie, pri ktorých majitelia telefónov urobili chybu nedopatrením,“ spresnil Bučkuliak.

Podľa doterajších zistení až 96 percent ľudí, ktorí chceli využiť tzv. smart karanténu, ju aj využili. Problémy alebo chyby sa vyskytli len v štyroch percentách prípadov. V takom prípade museli ísť ľudia do povinnej karantény v štátnom zariadení.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #karanténa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku