Pellegrini vyzval Fica na odchod z čela Smeru

Podpredseda parlamentu a podpredseda strany Smer Peter Pellegrini dnes na tlačovom brífingu vyhlásil, že Robert Fico by mal odísť z postu predsedu strany Smer. Iba tak sa môže vyhnúť osudu Vladimíra Mečiara či Mikuláša Dzurindu, ktorému sa vždy vehementne bránil, uviedol Pellegrini.

, , 26.05.2020 10:08, aktualizované: 16:09
debata (1799)

V tejto súvislosti doplnil, že ak nechce tragicky naplniť ich heslo – stranu som si založil, stranu si aj zničím – je preňho dnes jedinečná možnosť, dať svojim odchodom strane nádej na lepšiu budúcnosť," povedal Pellegrini s tým, že tak nepomôže len strane Smer, ale aj politike sociálnej demokracie na Slovensku.

Reagoval aj na Ficove dopoludňajšie vyjadrenie, že Smer potrebuje nových ľudí, bojovníkov, ktorí nechcú len napĺňať svoje osobné ambície. „Sám priznáva, že sa mu už bojovať nechce ani v diskusiách, ani v parlamente. Smer musí viesť líder, ktorý chce bojovať a ktorému to ľudia uveria,“ podotkol Pellegrini s tým, že ak chce Fico „pomôcť Smeru a sociálnej demokracii na Slovensku, dozrel čas na jeho odchod z čela strany“.

Video: Vyhlásenie podpredsedu strany Smer Petra Pellegriniho. Vyzýva Fica na odchod.

Podľa jeho slov by tak Fico pomohol naplniť všetky ciele, ktoré sám ohlásil, teda silnejší Smer, zvýšenie koaličného potenciálu strany, ako aj vytvorenie priestoru novým politikom, ktorí sú pripravení bojovať.

Ocenil, že sa s Ficom zhodujú na potrebe zmien, ktoré spravia zo Smeru silnejšiu stranu, zároveň zdôraznil potrebu zvýšiť dôveryhodnosť strany. Poukázal na to, že už mesiace nerokovalo ich predsedníctvo a strana nevie zvolať ani pracovný snem. Na tlačovej konferencii s Pellegrinim stáli aj podpredsedovia Smeru Richard Raši a Peter Žiga i členka predsedníctva Denisa Saková.

Fico: Smer potrebuje bojovníkov, nie slniečkarov

Smer potrebuje nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico, ktorý pripúšťa zmeny v strane. Treba ju podľa neho posilniť a nad tým, ako to urobiť, by sa mali zamyslieť aj iní členovia a funkcionári. Fico tvrdí, že vie, čo robiť a je pripravený zmeniť aj model svojho správania sa.

„Smer potrebuje zmeny vnútorné, vrátane môjho postavenia, môjho správania sa, aby sme dokázali opäť vyhrať parlamentné voľby,“ povedal Fico na utorkovej tlačovej konferencii. Doplnil, že treba pustiť dopredu ľudí, ktorí sú pripravení pracovať, ale odmieta pretláčanie ich osobných ambícii.

„Samozrejme, že sme dotrhaní a unavení. Potrebujeme nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkarov,“ podotkol. Fico naďalej vidí svoju úlohu v strane. „Ja už nemám kam ísť, toto je moje dieťa,“ poznamenal s tým, že nie je politik, ktorý stranu založil, aj ju zničí.

Video: Je Peter Pellegrini podľa Roberta Fica bojovník alebo slniečkar? A čo hovorí o navrhovaných zmenách v zákone o prokuratúre a o Danielovi Lipšicovi?

Na otázku, či by prijal funkciu čestného predsedu po dohode v strane, odpovedal, že ho treba nechať využiť 30-ročné skúsenosti. „Patrím medzi tých politikov, ktorí si kladú otázku, nie čo Smer urobí pre mňa. Smer už pre mňa urobil veľmi veľa,“ skonštatoval a poukázal aj na úspechy podpredsedov strany, napríklad Richarda Rašiho či Petra Pellegriniho.

Odmieta, že by v Smere niekedy boli „ruvačky“ o funkcie. Stranu naďalej považuje za životaschopnú. V opozícii podľa neho bude musieť pôsobiť aktívne nielen v sociálnej oblasti, ale aj v oblasti demokracie a právneho štátu.

V Smere sa diskutuje o zmenách a o budúcnosti strany. Podporu diskusii o výmene vo vedení už avizovalo viacero predstaviteľov strany. Viacero jej členov by uvítalo vzájomnú dohodu a kompromis na vedení strany medzi oboma lídrami, teda súčasným predsedom Ficom a podpredsedom strany Petrom Pellegrinim. Niektorí pripustili funkciu čestného predsedu pre Fica.

Pellegrini už prejavil záujem kandidovať o post predsedu Smeru. Skonštatoval, že strana potrebuje generačnú výmenu. Nevylúčil ani odchod zo strany, zrejme by ho nasledovali aj viacerí spolustraníci. Chce novú a modernejšiu sociálnu politiku. Podporu mu vyjadrili aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja za Smer.

Video: Kompletný brífing predsedu strany Smer Roberta Fica. Aj o silnom Smere a politickej budúcnosti.

Sociálny štandard a pandémia

Fico na brífingu tiež povedal, že strana Smer nedovolí, aby sa sociálny štandard obyvateľov znižoval. Sú tri oblasti, v ktorých môžu sociálne štandardy podľa Fica ‚ísť dole‘, a to minimálna mzda, Zákonník práce a 13. dôchodok. Vyzval preto odborárov a Jednotu dôchodcov na Slovensku (JDS), aby pomohli ubrániť pri súčasnej pravicovej vláde doteraz dosiahnuté štandardy.

Prvou oblasťou je podľa neho minimálna mzda. „Prijali sme ‚automat‘, že predstavuje 60 % zárobku v národnom hospodárstve. Jej inštitút je v ústave. Mala by rásť, a nie ako počúvame, že by sa mala zmrazovať. Odmietame úvahy o zmrazovaní minimálnej mzdy. Žiadam preto odbory, aby téma minimálnej mzdy bola naďalej jednou z ich základných tém,“ vyzval odborárov. Očakáva, že minimálna mzda v roku 2021 by mala byť na úrovni 653 eur.

Druhou témou je podľa Fica tzv. flexibilita Zákonníka práce, teda posunutie práva v pracovnoprávnych vzťahoch v prospech zamestnávateľov. „Vyzývam preto odbory – nedovoľme vstupovať do Zákonníka práce,“ zdôraznil predseda Smeru.

Dodal, že treťou témou je tzv. trinásty dôchodok. „Nie je to nejaká almužna, títo ľudia si ho zaslúžia,“ poznamenal. Fico vyzval preto JDS, aby od súčasného vedenia štátu požadovala dodržanie dohôd súvisiacich s 13. dôchodkom, ktoré boli uzatvorené počas mandátu minulej vlády.

Daniel Lipšic a zmeny v zákone o prokuratúre

Zmeny v zákone o prokuratúre majú byť v prospech jediného človeka, a to Daniela Lipšica. Tento zámer tam vidí Smer podľa svojho šéfa Roberta Fica. Povedal to v súvislosti s novelou zákona o prokuratúre a rokovacom poriadku Národnej rady (NR) SR na zmeny vo výbere generálneho prokurátora.

„Mám rovnaký názor, ako prezentuje samotná Generálna prokuratúra SR, že generálny prokurátor by mal byť prokurátor a nie politik,“ skonštatoval Fico. Odmieta, že by v minulosti bola akákoľvek snaha meniť takýto zákon, aby mohol kandidovať na generálneho prokurátora on sám.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer
Flowers