SaS podporuje návrh Budaja, aby bola včela chráneným druhom živočícha

26.05.2020 14:28
Včely / Včela /
Autor: ,

Parlamentná strana SaS podporuje návrh ministerstva životného prostredia, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Včely si zaslúžia osobitnú ochranu, pretože sú ohrozené, myslí si poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová (SaS). Pri súčasnej legislatíve by však zmena na chráneného živočícha nebola možná, preto by SaS podporila aj zmenu zákona.

„Včely sú veľmi dôležité živočíchy pre náš život a celú biodiverzitu. Zatiaľ vnímame včelu medonosnú ako hospodársky druh, avšak to je nepostačujúce,“ podotkla Zemanová.

Obmedzenie postrekov na báze glyfosátov, ktoré poškodzujú včely, je podľa poslankyne parlamentu Jarmily Halgašovej (SaS) jednou z možností, ako ich ochrániť. Hrozbou pre včely je aj nedodržiavanie podmienok pri aplikácii postrekov.

„Spravodlivé nastavenie spoločnej poľnohospodárskej politiky by tiež mohlo pomôcť aj samotným včelárom s ich financovaním, pričom by bolo aj motivujúcejšie pre chov včiel,“ uviedla Halgašová.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) by chcel, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Taktiež spolu s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽaNO) plánuje obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#včela #SaS #Ján Budaj #chránený druh
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku