Členovia Súdnej rady podali návrh na odvolanie svojej predsedníčky Lenky Praženkovej

Podľa šestice členov podpísaných pod návrhom na odvolanie Praženková ohrozuje dôveryhodnosť a povesť súdnictva. Denník Pravda o tom informoval jeden z členov rady Juraj Kliment.

, , 26.05.2020 16:16, aktualizované: 16:57
Lenka Praženková Foto: ,
Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková
debata (13)

„Návrh na odvolanie predsedníčky Súdnej rady podalo 26.5.2020 šesť členov súdnej rady z dovodu, že jej ďalším zotrvaním vo funkcii by bola ohrozená doveryhodnosť súdnictva, alebo dobrá povesť súdnictva, resp. že opakovane porušuje svoje povinnosti. Zároveň sme navrhli zvolať čo najskor mimoriadne zasadnutie súdnej rady za účelom prejednania tohto návrhu ako jediného bodu programu,“ uviedol pre Pravdu Juraj Kliment.

Kliment dementoval svoju osobnú ambíciu byť predsedom Súdnej rady. Urobila tak aj emeritná sudkyňa a najnovšia členka Súdnej rady Katarína Javorčíková. Predsedníčka Praženková napriek tomu v utorok tvrdila, že Javorčíková má osobnú ambíciu zavŕšiť sudcovskú kariéru práve týmto postom. Ako možný predseda sa spomína bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák.

Na otázku, či má skupina šiestich členov Súdnej rady dosť hlasov na odvolanie Praženkovej, Kliment uviedol, že keby ich nemali, návrh by nepodávali. Dôvody, ktoré uviedol Kliment, sú zákonné predpoklady na odvolanie predsedníčky. Nekonkretizoval skutky, pre ktoré chcú Praženkovú odvolať. Hovoriť o nich chcú na zasadnutí, ktoré by Praženková mala zvolať do 15 dní od podania návrhu. V prípade, že tak neurobí, súdna rada zasadne automaticky na 30. deň od podania návrhu.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #odvolanie #Súdna rada SR #Lenka Praženková
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy