V Prezidentskej záhrade osadili dva včelie úle

V Prezidentskej záhrade osadilo občianske združenie Živica dva včelie úle. Udialo sa tak v rámci projektu Mestské včely. "Rozhodli sme sa vytvoriť tento priestor v prezidentskej záhrade jednak ako symbol, jednak ako podporu idey, že včely nepatria len na vidiek, ale aj do mesta," uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

27.05.2020 10:42 , aktualizované: 16:29
SR Prezidentský palác včelie úle projekt... Foto:
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a vedúci Kancelárie prezidenta Štefan Rozkopál počas predstavenia projektu Mestské včely v Prezidentskej záhrade 27. mája 2020 v Bratislave.
debata (67)

Hlava štátu pripomenula, že súčasťou jej agendy je ochrana prírody. Včely sú podľa Čaputovej symbolom toho, ako je v prírode všetko prepojené. Zabezpečujú tiež ochranu biodiverzity. „Pokiaľ nebudú včely, nebudú stromy, nebudú kvety a nebudeme ani my, preto je dôležité včely chrániť a dávať im priestor na existenciu,“ podotkla.

Včely v Prezidentskej záhrade sú pokojné, sú to poväčšine včelie matky a nie sú tak štípavé. Pochádzajú zo Záhoria, priblížila Petra Ježeková z organizácie Živica. Včelár sa bude počas sezóny starať o včely raz do týždňa, v zime ich príde skontrolovať raz alebo dvakrát, povedala.

„Z hľadiska bezpečnosti by sme nemali mať problém. Z jednej strany je veľký múr, z druhej sklenená stena. Chceme tiež, aby na nej bola informačná tabuľa, aby návštevníci Prezidentského paláca vedeli, čo sa tu deje,“ podotkol riaditeľ Kancelárie prezidenta SR Štefan Rozkopál.

Včelie úle v záhrade sú výsledkom dlhého procesu, ktorý smeruje k ozeleňovaniu kancelárie. Med od včiel chce potom kancelária rozdávať vo forme vianočného darčeka. Rozkopál dodal, že v budúcnosti by chceli spolu so Živicou spraviť v záhrade aj hmyzie domčeky.

Včela ako chránený druh?

Téme včely ako chráneného druhu živočícha by mala predchádzať odborná a hlboká diskusia. Myslí si to poradca prezidentky pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie Norbert Kurilla. Dodal, že včiel je veľa druhov a je potrebné kategorizovať, ktoré budú chránené a ktoré nie.

„Mám pochopenie pre to, že niektoré druhy treba chrániť pred vyhynutím a musíme zmeniť prístup. Včela je sama o sebe indikátorom kvality životného prostredia,“ poznamenal Kurilla.

Štatistiky Európskej únie ukazujú, že úbytok včiel za posledných 30 až 40 rokov dosiahol takmer 70 percent. Problémom je hospodárenie a používanie chemických postrekov a tiež parazity, ktoré prichádzajú na Slovensko dôsledkom zmeny klímy. Chýbajú aj remízky a biodiverzitné pásy, kde by sa včely mohli ukryť.

„Tieto hrozby sú reálne a ak sa nebudeme snažiť vrátiť včely do mesta, aby neboli len na vidieku, tak to bude ešte komplikovanejšie,“ povedal Kurilla. Tvrdí tiež, že pre návrat včiel je možné vypestovať vlastnú zeleň na balkóne alebo na záhrade vysadiť ovocné stromy. „To sú miesta, ktoré včely vyhľadávajú a kde sa rodia. Takýmito malými krokmi vieme urobiť na konci dňa veľa.“

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) by chcel, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Taktiež spolu s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským (OĽaNO) plánuje obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #živica #prezidentský palác #Zuzana Čaputová #včelí uľ