Pribudlo päť nových prípadov, zdravotníctvo sa podľa Krajčího vracia do bežného režimu

, 28.05.2020 09:40, aktualizované: 17:31

Na Slovensku pribudlo päť nových prípadov koronavírusu, celkovo tak evidujeme 1520 pozitívnych testov na infekčné ochorenie Covid-19. Za stredu urobili 2352 testov, žiaden pacient nezomrel. Slovenské zdravotníctvo sa podľa jeho ministra Mareka Krajčího (OĽaNO) postupne vracia do bežného režimu.

Šesť pacientov s potvrdeným koronavírusom je hospitalizovaných, žiadna osoba sa nenachádza na Jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) ani na umelej pľúcnej ventilácii. Vyliečilo sa ďalších 5 osôb, celkový počet uzdravených tak stúpol na 1332. Hodnota kĺzavého mediánu ostala na úrovni 1. Informoval o tom permanentný krízový štáb na stránke korona.gov.sk.

Ambulancie už poskytujú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Na vyšetrenie by sa mali pacienti objednať telefonicky alebo elektronicky a dodržiavať odporúčania lekárov ohľadom času a spôsobu vyšetrenia. Pacient by mal byť objednaný na konkrétny čas, aby v čakárni boli naraz najviac traja pacienti. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pri vyšetrení majú pacienti i zdravotnícky personál v súvislosti s koronavírusom využívať ochranné rúška a dezinfekciu. Úprava prevádzkového času ambulancie by mala zohľadňovať potrebu častej dezinfekcie povrchov a bezpečnú likvidáciu odpadu.

Ministerstvo aj naďalej odporúča využiť erecepty, vydávanie OČR a karanténnej PN elektronickou formou a zaistenie žiadaniek na laboratórne vyšetrenie prostredníctvom aplikácie Národného centra zdravotníckych informácií.

Je možné, že čakacie lehoty na plánované vyšetrenia alebo operácie sa predĺžia. O termínoch a prioritizácii pacientov, ktorým sa napríklad počas uplynulých mesiacov mohol zhoršiť zdravotný stav, rozhodne lekárske konzílium danej nemocnice. Predoperačné vyšetrenie pacienta zabezpečuje po dohode praktický lekár či internista.

Dlhodobú lôžkovú zdravotnú starostlivosť aj zdravotnú starostlivosť v domácom prostredí pacienta je možné poskytovať bez obmedzení. Predpokladom je dostupnosť a používanie osobných ochranných pomôcok podľa odporúčaní Ministerstva zdravotníctva SR. Odborníci vyzývajú pacientov, aby ďalej neodkladali plánované zákroky a informovali sa o možných termínoch operácií.

„Pred plánovaným výkonom už nie je potrebné dodržiavať 14-dňovú karanténu, ani preukázať sa negatívnym testom na Covid-19,“ vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva. Pred operáciou je však povinná epidemiologická anamnéza.

„Vyzývame pacientov, aby sa nebáli ísť k svojim lekárom a absolvovali preventívne prehliadky, pretože včas podchytené ochorenie sa dá lepšie liečiť,“ hovorí šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová. „Boli by sme veľmi neradi, keby koronakríza priniesla viac akútnych pacientov aj zbytočných úmrtí,“ dodáva.

V lekárňach majú podľa nového usmernenia ľudia, čakajúci v rade, medzi sebou dodržiavať dvojmetrové odstupy. „Zachovaný by mal byť priestor 15 m2 na zákazníka a dostupnosť dezinfekčných prostriedkov,“ vysvetlil Krajčí.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj AOPP počas pandémie evidovali viacero podnetov súvisiacich s neposkytnutím zdravotnej starostlivosti, podľa Lévyovej však mnohí praktickí lekári pracovali viac – nezatvorili svoje ambulancie a navyše robili aj telemedicínu. „Problém bol skôr so špecialistami. Pacienti nevedeli kontaktovať niektorých lekárov, u tých, ktorí majú viac diagnóz, napríklad jedno vyšetrenie podmieňovalo druhé a nevedeli sa zorientovať,“ hovorí.

Krajčí už predtým avizoval, že chce so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou vyrokovať bonusy alebo výhodnejšie odmeňovanie pre lekárov, ktorí pracovali počas pandémie naplno. „V spolupráci s Ministerstvom financií SR pripravujem zákon, ktorý určí podmienky odmeňovania a rokujem tiež s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny,“ dodal.

Matovič: Potrebujeme hlbšiu analýzu, či môže štát fungovať bez núdzového stavu

Potrebujeme hlbšiu analýzu toho, či môže štát fungovať bez núdzového stavu alebo ho má vláda nechať preventívne vyhlásený. Dohodol sa na tom ústredný krízový štáb na štvrtkovom zasadnutí, novinárov o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

„Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme,“ povedal premiér. Argumentuje tým, že celý svet očakáva druhú vlnu šírenia koronavírusu a treba byť na to pripravený.

VIDEO: Premiér Matovič po zasadnutí krízového štábu.

Premiér tiež skonštatoval, že ho prekvapilo, že viacero repatriantov chce ísť dobrovoľne do štátnej karantény. Podľa jeho slov sa očakávalo, že po spustení domácej smart karantény budú chcieť ísť všetci repatrianti domov. „Zrazu zisťujeme, že ľudia sa dobrovoľne pýtajú do štátnej karantény, a ten hlavný dôvod, ktorý hovoria, je, že nechcú nakaziť svojich blízkych,“ uviedol.

V pondelok (1. 6.) má konzílium odborníkov podľa Matovičových slov hovoriť aj o otváraní hraníc s ďalšími krajinami. Premiér si myslí, že otváranie hraníc sprevádza riziko. „To, čo sa chystá od 15. júna, znamená, že v priestore strednej a západnej Európy bude asi osem, deväť krajín, ktoré budú mať navzájom otvorené hranice, ale je dosť možné, že tam budú diery v systéme, že budú mať zároveň otvorené hranice voči ďalším krajinám, kde nákaza zďaleka nie je pod kontrolou a v tom prípade by sme sa mohli vystaviť nie práve príjemnému riziku,“ povedal.

Rizikom je podľa Matoviča aj zvýšená mobilita ľudí v rámci Slovenska i na hraniciach. Pripomenul, že od pondelka nastúpi do škôl a škôlok približne 300-tisíc detí a tiež niekoľko tisíc ľudí prechádza hranicami na základe režimu návratu do 48 hodín. Premiér si preto myslí, že Slovensko bude postupovať tak ako doteraz. „Radšej opatrnejšie, ale s o to lepšími výsledkami,“ doplnil s tým, že väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko.


Koronavírus: Užitočné informácie, rady a tipy

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovensko #koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku