Zistili porušenia zákona v zákazke rekonštrukcie budovy Najvyššieho súdu

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil porušenia zákona o verejnom obstarávaní v zákazke na prestavbu a rekonštrukciu budovy Najvyššieho súdu (NS) SR v hodnote 2 065 766,37 eura bez DPH. Z tohto dôvodu ÚVO verejnému obstarávateľovi uložil pokutu 15 000 eur, ktorá bola po tom, ako verejný obstarávateľ súhlasil so zistenými skutočnosťami ÚVO, následne podľa zákona znížená na 7 500 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

28.05.2020 17:42
Najvyšší súd Foto: ,
Najvyšší súd na Župnom námestí v Bratislave.
debata (1)

Verejný obstarávateľ porušil podľa Zvončekovej ustanovenia zákona, ako aj princípy verejného obstarávania, a to princíp transparentnosti a nediskriminácie hospodárskych subjektov, keď urobil zmeny pôvodnej zmluvy o dielo počas jej trvania, pričom nesplnil všetky zákonné podmienky, ktorých kumulatívne splnenie je nevyhnutné pre oprávnené uskutočnenie zmien zmluvy počas jej trvania.

„Kontrolovaný neoprávnene zmenil pôvodný rozpočet stavebných prác zmluvy o dielo z 25. apríla 2019 uzavretej medzi Kanceláriou NS SR a spoločnosťou HANT BA, na základe ktorej bola realizovaná prestavba a rekonštrukcia budovy súdu. Úrad zistil, že nie všetky stavebné práce zrealizované na základe uzavretých dodatkov č. 1, č. 2, č. 3 a č. 4 k zmluve o dielo z 25. apríla 2019 spĺňali predpoklady nevyhnutných doplňujúcich stavebných prác a zmeny v stavebných prácach nevyplynuli z nepredvídateľných okolností počas realizácie rekonštrukcie budovy súdu. Toto porušenie malo vplyv na výsledok súťaže,“ vysvetlil predseda úradu Miroslav Hlivák.

Ďalšie dve pochybenia

Zvončeková tiež uviedla, že ÚVO zistil ďalšie dve skutočnosti, ktoré mohli mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. „Ide o pochybenie v rámci nastavených podmienok účasti súťaže, a to stanovenie podmienky účasti, ktorá mohla mať negatívny obmedzujúci vplyv na účasť v tejto súťaži tých stavebných spoločností, ktoré mali skúsenosti s realizáciou rekonštrukcií stavieb, kultúrnych pamiatok v zahraničí, pretože verejný obstarávateľ požadoval predloženie referencií zrealizovaných stavebných prác týkajúcich sa stavieb, ktoré spadajú pod schválenie pamiatkovým, respektíve krajským pamiatkovým úradom podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu. Úrad ďalej zistil, že verejný obstarávateľ nedostatočným spôsobom vyhodnocoval ekonomické a finančné postavenie úspešného uchádzača HANT BA,“ dodal Hlivák.

Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová zdôraznila, že kontrolu ÚVO iniciovala Kancelária Najvyššieho súdu, ktorá pokutu dostala pre pochybenia bývalého vedenia. „Zároveň dodávame, že k udeleniu pokuty v žiadnom prípade nedošlo z dôvodu neskorého dodania žiadaných dokumentov zo strany Kancelárie Najvyššieho súdu SR tak, ako to verejne prezentoval bývalý vedúci kancelárie,“ uvádza Važanová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ÚVO #Najvyšší súd SR #Úrad pre verejné obstarávanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy