Nepribudol žiadny nový prípad, otestovali vyše 6-tisíc ľudí

, 02.06.2020 09:37, aktualizované: 15:19
Škôlka na Dunajskej ulici v Šamoríne
Škôlka na Dunajskej ulici v Šamoríne, 1.6.2020. Autor: ,

Na Slovensku v pondelok nepribudol ani jeden nový prípad nákazy koronavírusom. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke. Celkovo tak máme 1 522 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19.

Laboratóriá v urobili v pondelok 6 418 testov, celkový počet otestovaných vzoriek je tak už viac ako 179-tisíc. Ochorenie prekonali ďalší štyria ľudia, spolu sa vyliečilo už 1 372 osôb. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19. Stále tak evidujeme 28 úmrtí osôb pozitívne testovaných na toto ochorenie. Na Slovensku evidujeme 122 aktívnych prípadov.

Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, počet hospitalizovaných pacientov klesol o desať, aktuálne je ich 38. Z toho majú ochorenie Covid-19 potvrdené štyria ľudia. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ani umelej pľúcnej ventilácii nie je žiadny pacient. Kĺzavý medián má stále hodnotu nula.

Raši: Už dnes je na zrušenie núdzového stavu neskoro

Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, ale stále máme na Slovensku vyhlásený núdzový stav a premiér Igor Matovič sa pohráva s myšlienkou ho preventívne predĺžiť. Na jeho zrušenie už premiéra vyzval nielen podpredseda NR SR Peter Pellegrini, ale aj viaceré zdravotnícke organizácie, ktorých sa priamo týka.

Názor, že dôvody na zavedenie núdzového stavu pominuli, nie je žiadnym opozičným výmyslom, ale čoraz hlasnejšie to premiérovi pripomínajú aj vlastní koaliční partneri. Na pokračovanie núdzového stavu nevidí dôvod ani najspoľahlivejší koaličný partner, predseda parlamentu Boris Kollár, ani podpredseda parlamentu a strany Za ľudí Juraj Šeliga.

No nielen politici, ale aj viacerí predstavitelia zdravotníckych organizácií zdôrazňujú, že epidemiologické výsledky Slovenska sú výborné a núdzový stav už nie je potrebný, tvrdí poslanec NR SR Richard Raši.

Pocit ohrozenia koronavírusom klesá, viac ľudí je za návrat do normálu

Pocit ohrozenia epidémiou nového koronavírusu opäť klesol. Rovnako sa znižujú aj obavy o pracovnú pozíciu. Naopak, stúpa počet ľudí, ktorí podporujú čo najskorší návrat do normálu. Vyplýva to z májovej vlny prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“.

Ohrozenými sa cíti asi 19,6 percenta opýtaných. Výsledok odráža obdobie minimálnych denných prírastkov a postupné uvoľňovanie opatrení. „Koronavírus ako ohrozenie vnímali primárne respondenti, ktorí pociťovali neistotu z vlastnej ekonomickej situácie alebo ekonomickej situácie svojej rodiny,“ opisujú autori.

Kým v marci sa 34,7 percenta pracujúcich respondentov veľmi obávalo o stratu práce, v máji už len 16,5 percenta. Na druhej strane, až 15,7 percenta z respondentov, ktorí uviedli, že na začiatku karanténnych opatrení pracovali, odpovedali v májovom prieskume, že sú nezamestnaní alebo vo výpovednej lehote. Tento podiel je ešte o niečo vyšší než v aprílovej vlne prieskumu (12,9 percenta).

Aj na konci mája väčšina respondentov uvádzala, že naďalej dodržiavajú epidemiologické opatrenia a obmedzili sociálny kontakt. Kontakty obmedzili a rúško naďalej nosia častejšie ženy. Úplné obmedzenie kontaktov uvádza 36 percent žien a 27,4 percenta mužov. Obmedzenie kontaktov a nosenie rúška častejšie deklarujú tiež starší respondenti a tí, ktorí sa cítia epidémiou ohrození. Naopak, kontakty obmedzili menej a rúško nosia zriedkavejšie tí, ktorí nie sú spokojní s postupom vlády pri epidémii koronavírusu.

Podľa prieskumu rastie počet ľudí, ktorí podporujú čo najskorší návrat života do normálu. Kým v aprílovej vlne prieskumu s výrokom Som za to, aby sa život na Slovensku vrátil čo najskôr do normálu, aj ak by to malo znamenať, že viac ľudí ochorie na koronavírus, úplne súhlasilo len 11,7 percenta respondentov, o mesiac neskôr to už bola takmer štvrtina respondentov. Zástancami rýchleho návratu do normálu boli častejšie muži, naopak, proti rýchlemu uvoľňovaniu boli najviac respondenti spokojní s počínaním vlády pri zvládaní koronakrízy.

S poklesom celkových obáv z koronavírusu klesla spokojnosť s tým, ako vláda postupuje pri zvládaní pandémie. Oproti aprílu narástol podiel nespokojných takmer o desať percent. Prevládali však veľmi alebo skôr spokojní, bolo ich 45,2 percenta.

Spokojnosť s doterajším počínaním vlády vyslovili v máji najčastejšie ľudia, ktorí majú vysokú dôveru k vedeckým inštitúciám na Slovensku. Výrazne kritickejšie sa naň pozerali zástancovia rýchlejšieho návratu k normálu a v máji už aj starší respondenti. Negatívny vzťah medzi preferovaním rýchleho návratu do normálu a schvaľovaním krokov vlády bol pritom v máji výrazne silnejší než v apríli.

Na prieskume sa od 25. do 28. mája zúčastnilo 1000 respondentov. Sériu zisťovaní iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku