Z 2 336 testov na koronavírus boli tri pozitívne

, 03.06.2020 09:39, aktualizované: 14:40
Koronavírus  Testy skúmavka
Odobrané vzorky na testovanie ochorenia Covid-19. Autor: ,

Na Slovensku v utorok pribudli tri prípady infekcie koronavírusom. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke. Celkovo tak máme 1 525 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19.

Laboratóriá urobili v utorok 2 336 testov, celkový počet otestovaných vzoriek je tak už takmer 182-tisíc. Ochorenie prekonali ďalší traja ľudia, spolu sa vyliečilo už 1 375 osôb. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19. Stále tak evidujeme 28 úmrtí osôb pozitívne testovaných na toto ochorenie.

Ako informoval permanentný krízový štáb na korona.gov.sk, počet hospitalizovaných pacientov v utorok stúpol o štyroch na 42. Z toho majú ochorenie Covid-19 potvrdené traja ľudia. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ani umelej pľúcnej ventilácii stále nie je žiadny pacient. Kĺzavý medián má stále hodnotu nula. Nové prípady sú z Košického, Prešovského a Nitrianského kraja, z toho dva prípady pochádzajú z karanténneho centra.

Od polnoci sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi SR a ČR

Od polnoci zo stredy na štvrtok sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou. Premiéri oboch krajín Igor Matovič a Andrej Babiš to potvrdili pred začiatkom ich rokovania v rámci stredajšej zahraničnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Matoviča v Prahe (viac v článku Babiš a Matovič zbúrali koronavírusové hranice).

SaS je za zrušenie núdzového stavu, poukazuje na nulový kĺzavý medián

Vládna SaS je za zrušenie núdzového stavu, odvoláva sa na nulovú hodnotu kĺzavého mediánu. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák. „Nulová hodnota kĺzavého mediánu je podľa strany Sloboda a Solidarita impulzom na zrušenie núdzového stavu na Slovensku. Aj z toho dôvodu nemôžu za súčasných podmienok predstavitelia SaS jeho možné predĺženie na rokovaní vlády podporiť,“ uviedol.

Šéfka zdravotníckeho parlamentného výboru Jana Cigániková tvrdí, že núdzový stav nemá zmysel ani pre samotných lekárov, ale je pre nich kontraproduktívny. „Pacienti napriek výzvam lekárov aj ministra majú obavu počas núdzového stavu navštevovať zdravotnícke zariadenia, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Vrátiť sa do normálu aj čo sa týka plánovaných operácií je viac ako žiaduce,“ povedala.

Marcové opatrenia mali podľa Cigánikovej za úlohu sploštiť krivku nábehu epidémie a pripraviť nemocnice a zdravotníkov, aby sme sa vyhli talianskemu scenáru. Za pozitívne považuje, že prvú vlnu nového koronavírusu sa Slovensku napokon podarilo úplne eliminovať. Kladne hodnotí aj to, že pribudli pľúcne ventilátory, lepšie vyškolený personál, vypracované postupy, e-karanténu či to, že celá spoločnosť dodržiava vyšší hygienický štandard.

Aj podľa slov predsedu parlamentného finančného výboru Mariána Viskupiča je zdravotná situácia veľmi dobrá. „Horšie je však na tom ekonomická situácia krajiny. Aj z toho dôvodu potrebujeme čím skôr pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Odstrániť regulácie a stále platné obmedzenia, ktoré dusia ekonomickú aktivitu a začať žiť opäť normálny život,“ uviedol. Dodal, že následky z uzatvorenia ekonomiky začína Slovensko ešte len pociťovať. Rýchly zásah vlády môže podľa neho do veľkej miery znížiť a zvrátiť tento pokles.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku