Slovensko otvára hranice s ďalšími 16 krajinami, ruší sa povinná karanténa

Slovensko otvorí hranice s ďalšími 16 krajinami. K Maďarsku, Českej republike a Rakúsku pribudne Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. S danými krajinami sa obnovujú tiež všetky formy dopravy. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zároveň sa od stredy od 7.00 h ruší povinná štátna karanténa pre prichádzajúcich z iných krajín.

09.06.2020 09:35 , aktualizované: 12:30
Matovič Foto: ,
Pedseda vlády Igor Matovič prezentuje ďalšie krajiny, ktoré pribúdajú do tzv. skupiny bezpečných krajín.
debata (447)

Tlačová beseda po rokovaní konzília odborníkov

„Tieto krajiny konzílium identifikovalo ako bezpečné pre občanov SR,“ skonštatoval premiér s tým, že platí aj to, že ani obyvatelia daných krajín nie sú hrozbou pre SR. So všetkými štátmi však neplatia bilaterálne dohody, občania by si mali preto overovať, aké podmienky má krajina, do ktorej cestujú.

„Ruší sa povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu, v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako týchto 19 bezpečných krajín,“ vysvetlil tiež premiér. Hlavný hygienik SR Ján Mikas však vyzval ľudí, aby sami kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva, išli do domácej izolácie a dali sa otestovať na nový koronavírus.

Ak bude situácia stabilná, núdzový stav sa nebude predlžovať, uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii predseda vlády Matovič. Núdzový stav sa tak automaticky ukončí 14. júna po 90 dňoch od jeho vyhlásenia. „Ak sa to vymkne spod kontroly, vtedy by sa predlžoval," dodal premiér.

Zmeny v nosení rúšok

Od stredy sa zmenia podmienky pre nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Ich nosenie na verejnosti do vzdialenosti dvoch metrov bude len odporúčané v prípade stretnutia sa s cudzími ľuďmi. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Vo vnútri ostávajú podľa predsedu vlády rúška povinné, na pracovisku budú však len odporúčané, ak ľudia budú od seba vzdialení aspoň dva metre, pokiaľ ide o známy kolektív. Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že rúška v obchodoch a v hromadných dopravných prostriedkoch ostávajú povinné.

Posledný týždeň pred letnými prázdninami sa budú môcť do tried vrátiť aj šiestaci až deviataci základných škôl a žiaci stredných škôl. Viac v tomto článku.

Otvoria sa kluby aj detské kútiky

Od stredy 10. júna sa menia aj pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Prevádzkovatelia si už nebudú musieť vyberať medzi maximálnym limitom jedného zákazníka na 10 štvorcových metrov (m2) či minimálnym rozostupom dvoch metrov medzi zákazníkmi, bude to len odporúčané. Informoval o tom premiér Matovič. Od rovnakého termínu budú môcť byť otvorené tiež detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

Čo sa týka prevádzok, de facto sa povoľuje otvoriť aj tie ostatné dva druhy prevádzok, ktoré ešte boli zatvorené. Sú to trošku kontrastné prevádzky, ide o detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby, uviedol premiér.

Ako však dodal hlavný hygienik SR Ján Mikas, v prípade detských kútikov platí, že ich bude potrebné dezinfikovať a rodičom radšej odporúča zvážiť pobyt dieťaťa v takejto prevádzke aj napriek tomu, že to bude povolené.

Mikas si tiež myslí, že v prípade prevádzok dochádza k najväčšiemu uvoľňovaniu. Tie čísla 10 m2, dva metre odstupy, dvojmetrová vzdialenosť stolov zostávajú ako odporúčané. Vychádzame v ústrety prevádzkovateľom týchto zariadení, aby nejakým spôsobom aj naštartovali svoje podnikanie, vysvetlil Mikas. Ako však dodal, všetky zmeny boli schválené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie, ktorá je na Slovensku stále priaznivá. Vďaka všetkým ľuďom na Slovensku sme si rušenie týchto opatrení mohli dovoliť, uzavrel hlavný hygienik. Avizuje však, že situáciu bude Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sledovať a v prípade nepriaznivého vývoja zakročí. Nemusí to však už byť celoplošne ako doteraz, ale lokálne.

Ako dodal premiér, podrobnosti o zmenách budú zverejnené v opatrení, ktoré počas utorka zverejní ÚVZ SR. Bližšie podrobnosti napríklad o pravidlách návštevy nočných klubov preto zatiaľ neuviedol.

Pribudol jeden nový prípad, urobili 851 testov

Na Slovensku pribudol v pondelok jeden nový prípad nákazy koornavírusom, a to v Bratislave. Celkovo tak evidujeme 1 531 pozitívne testovaných na koronavírus. Počas uplynulého dňa urobili spolu 851 testov. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie. Informovalo o tom na svojej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií.

Za uplynulý deň pribudlo šesť nových vyliečených pacientov, spolu ich je už 1 402. Naďalej máme troch hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19. Nikto nie je na JIS a nikto na pľúcnej ventilácii.

447 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19