Útok v škole vo Vrútkach si vyžiadal 2 mŕtvych a 5 zranených

Pri incidente na základnej škole vo Vrútkach zomreli dvaja ľudia. Päť osôb je zranených, sú medzi nim aj deti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

11.06.2020 11:24 , aktualizované: 21:29
polícia Vrútky útok smrť Foto: ,
Na snímke v pozadí vyšetrovatelia na mieste útoku muža na Spojenej škole vo Vrútkach.
debata (568)

VIDEO: Miesto, kde policajti zneškodnili útočníka zo školy vo Vrútkach

Video

Útočníkom bol 22-ročný Martinčan. Po jeho útoku prišla o život jedna dospelá osoba. Ďalšie osoby útočník zranil a sú na ošetrení v martinskej nemocnici. Ide o dve deti a dve dospelé osoby. Po zásahu polície prišiel o život aj útočník.

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová priblížila, že troch dospelých a dieťa po ošetrení transportovala do martinskej nemocnice záchranná zdravotná služba. „Išlo o ženu s otvorenou ranou na hrudníku, dvoch mužov s poranením dolných končatín, dieťa malo poranený hrudník,“ uviedla s tým, že druhé dieťa, ktoré utrpelo poranenie krku, previezli do rovnakej nemocnice hasiči.

Všetci zranení boli podľa Krčovej počas prevozu do nemocnice pri vedomí a v stabilizovanom stave. „V prípade jednej z dvoch obetí ešte záchranári bojovali o jej život. Po neúspešnej resuscitácii však lekár konštatoval smrť. Druhá obeť na mieste zahynula,“ povedala.

Záchranári sa po zásahu na miesto incidentu vrátili. Ošetrujú niekoľko osôb s akútnou stresovou reakciou.

VIDEO: Policajný prezident Milan Lučanský na mieste útoku popisuje, ako sa tragédia odohrala.

Video

Útočil bývalý žiak?

Primátor Vrútok Branislav Zacharides uviedol, že útočníkom na škole vo Vrútkach bol jej bývalý žiak. Podľa neho však nešlo o problémového žiaka. „Škola podľa slov riaditeľky nevie spojiť tento incident s nejakou udalosťou z minulosti ako nejaký revanš alebo niečo také. Na toto odpovedia pravdepodobne vyšetrovatelia,“ povedal Zacharides.

Podľa primátora neznámy útočník vtrhol do školy, rozbil dvere. „Sám si prerazil cestu a vrazil pravdepodobne do prvej možnej triedy. Prišiel s nožom. Okamžite sa mu zamestnanci školy snažili brániť v tom, aby spôsobil zranenia. Žiaľ, zranenia spôsobil a jeden zo zamestnancov, konkrétne zástupca, týmto zraneniam podľahol. Je to hrozná udalosť. Treba len dúfať, že sa z toho rýchlo otrasieme a že sa nič také už nikdy nebude opakovať,“ uviedol primátor.

VIDEO: Miesto, kde polícia zneškodnila útočníka.
Video

Nešťastie vo Vrútkach vyšetruje inšpekcia práce ako smrteľný pracovný úraz

Nešťastie, ku ktorému došlo na Spojenej škole na ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach, vyšetruje Inšpektorát práce v Žiline ako smrteľný pracovný úraz. TASR o tom informoval hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP) Ladislav Kerekeš.

„Podľa informácií inšpektorov práce z Inšpektorátu práce v Žiline zástupca riaditeľa školy zahynul, keď sa snažil zabrániť útočníkovi v tom, aby napadol študentov, čo znamená, že utrpel smrteľný úraz v priamej súvislosti s výkonom svojej práce,“ uviedol.

Podľa Kerekeša podobne vyšetrujú aj úraz zranenej učiteľky. „V prípade zraneného školníka, ktorý mal páchateľa prenasledovať v snahe zadržať ho, budú okolnosti zranenia predmetom ďalšieho preverovania. Bližšie okolnosti vzniku závažného pracovného úrazu s následkom smrti zatiaľ nie sú známe,“ povedal.

Mikulec: Zranení sú momentálne mimo ohrozenia života, jedného policajta operujú

Zranení z útoku v škole vo Vrútkach sú zatiaľ mimo ohrozenia života, jedného policajta práve operujú. Vo štvrtok o tom informoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý navštívil martinskú nemocnicu.

Momentálne prebiehajú medicínske zákroky u pani zástupkyne školy, ktorá bola zranená a dvoch detí, všetci sú mimo ohrozenia života, uviedol minister. Mikulec doplnil, že zatiaľ čo jedného policajta, ktorý bol pri zákroku zranený, operujú, tak s druhým sa už rozprával na nemocničnej izbe.

Pripustil však, že ho možno budú tiež operovať. Je to profesionál, príslušník obvodného oddelenia Martin-východ a vykonával služobný zákrok tak, ako bol vycvičený. Ja som videl ten zákrok na kamerovom systéme a musím povedať, že naozaj išlo o priame ohrozenie života toho policajta, uviedol Mikulec.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) Katarína Kapustová doplnila, že učiteľku s vážnymi bodnými poraneniami hospitalizovali na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny. Dvaja zasahujúci príslušníci Policajného zboru sú s ľahšími poraneniami na traumatologickom oddelení. „V nemocnici sme zároveň hospitalizovali dve deti s bodnými poraneniami. Dievčatko je prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti kliniky detí a dorastu. Chlapec je s vážnymi zraneniami hospitalizovaný na klinike detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny,“ ozrejmila pre TASR.

Minister dodal, že podľa toho čo videl, útočník ohrozoval oboch policajtov. Zákrok bol naozaj opodstatnený a myslím, že bol vykonaný tak, ako povedal aj policajný prezident, v súlade s taktikou, na ktorú sú policajti pripravovaní, poznamenal.

Mikulec oceňuje, že policajti zachovali chladnú hlavu, pretože podľa toho čo videl, to nebola jednoduchá situácia. Minister tiež vylúčil, že by ich útočník počas zákroku zranil.

Lučanský: Zranení boli aj policajti

Útočník na škole vo Vrútkach mal konať sám, počas služobného zákroku sa zranili aj policajti z odrazených guliek. Sú ošetrovaní a mimo ohrozenia života. Na mieste činu vo Vrútkach to uviedol prezident Policajného zboru Milan Lučanský.

„Podľa tej informácie, ktorú mám, tak sa niektoré guľky odrazili. Treba brať do úvahy, že sú to veľmi špecifické situácie. Na toto sú policajti cvičení,“ uviedol Lučanský. Zranení policajti sú podľa jeho informácií na ošetrení a mimo ohrozenia života. Podľa prvotných informácií mal útočník byť sám. V prípade, že nebol, sú na mieste prítomné naďalej pripravené policajné zložky.

Bývalý žiak školy, ktorý mal mať psychické problémy, mal vojsť najprv do školy kde rozbil sklenenú výplň. Následne mu bol podľa Lučanského kladený odpor zo strany zástupcu riaditeľa školy, ktorého potom útočník smrteľne zranil. „Následne vbehol do najbližšej triedy, ktorú mal po pravej ruke, a tam napadol učiteľku a dve deti,“ doplnil Lučanský. Útočníka prenasledoval z miesta činu školník, ktorý sa ho pokúsil zadržať napriek tomu, že bol sám zranený. Útočníka následne zastrelila polícia.

Policajný prezident avizoval, že sa dali stiahnuť z okolia kamerové záznamy a polícia vyťažuje svedkov, ktorých následne vypočuje. Na mieste sú zástupcovia prokuratúry, miestneho krajského riaditeľstva Policajného zboru, policajti z Národnej kriminálnej agentúry, ako aj príslušníci Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Policajti z inšpekcie budú skúmať služobný zákrok, tak ako im to káže zákon.

Lučanský zákrok policajtov ocenil s tým, že je rád, že nedošlo k ďalším stratám na životoch. Podľa jeho názoru je páchateľom v takomto psychickom stave už pri úteku všetko jedno a následne sa stávajú väčšie tragédie. „Chvalabohu, že boli policajti prítomní,“ uzavrel Lučanský.

568 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #útok nožom #Vrútky