Pellegriniho ľudia sa ukážu už budúci týždeň

Už na budúci týždeň bude známe, kedy podpredseda parlamentu Peter Pellegrini odíde z klubu strany Smer a koľko poslancov ho bude nasledovať.

, , , 14.06.2020 07:12, aktualizované: 14:45
debata (171)

Okrem Pellegriniho by malo odísť z klubu osem ľudí. Neoficiálne sa spomínajú podpredsedovia Richard Raši a Peter Žiga. Ďalej by to mali byť Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Ján Ferenčák a Róbert Puci.

Zatiaľ nikto nechce verejne komentovať prípadný odchod s Pellegrinim. Rozhodovať by sa mali tiež Erik Tomáš a krajský predseda strany v Trenčíne Jaroslav Baška.

Skupina okolo Pellegriniho predpokladá, že sa bude postupne rozrastať. Časť poslancov Smeru s Pellegrinim odíde ešte do začiatku júlovej schôdze parlamentu a ďalší by tak mohli urobiť po letných prázdninách.

Pellegrini sa zrejme pokúsi založiť v parlamente vlastný poslanecký klub. Podľa zákona o rokovacom poriadku musí mať aspoň osem členov a jeho vytvorenie musí schváliť Národná rada.

Pellegrini naznačil, že dá k dispozícii funkciu podpredsedu parlamentu, ktorá po voľbách na základe pomeru síl pripadla strane Smer. Pellegrini v stredu 10. júna povedal, že podľa preskupenia síl v parlamente sa bude diskutovať aj o tom, či bude alebo nebude sedieť na stoličke podpredsedu parlamentu.

Bývalý podpredseda svoj odchod zo Smeru oznámil v stredu. Pripustil, že založí novú stranu. Terajšiemu predsedovi Smeru Robertovi Ficovi odkázal, že neberie jeho ponuku, aby sa stal šéfom strany a Fico sa mal stiahnuť do vedúcej pozície Nadácie Alexandra Dubčeka.

Smer oznámil, že bude na novú situáciu reagovať vo štvrtok. Ako však pre Pravdu potvrdil Ján Mažgút, hovorca strany, z úcty tragédii vo Vrútkach strana svoje vyhlásenie odložila na najbližšie dni.

Odchádza pre Fica

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini vylúčil spoluprácu jeho budúcej novej strany s ĽSNS. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike uviedol, že je to jediná strana, s ktorou dopredu vylučuje spoluprácu. Ako tvrdí, ostatné je otázkou budúcnosti.

Budúci týždeň plánuje predstaviť ľudí, ktorí s ním odchádzajú zo Smeru-SD. Pellegrini poukázal, že dobrý ohlas na svoj odchod má nielen od niektorých poslancov Smer-SD, ale aj z regiónov. To, kto ho podporí, však konkretizovať bližšie nechcel. Poznamenal, že zo strany odchádza, lebo si s Robertom Ficom (Smer-SD) nevedel predstaviť ďalšiu spoluprácu.

Jeho nový politický projekt zatiaľ názov nemá, podľa neho to však nemusí byť ani nič prekvapivé. Poznamenal, že v strane sa budú nachádzať „skúsení politici v kombinácii s mladými tvárami.“ Na otázku, či sa jeho odchodom neroztriešti ľavica, uviedol, že „sa uvidí, čo povedia voliči a čo si vyberú, či sa bude podpora deliť alebo sa presunie k jednému politickému subjektu.“ On sám nevníma, že by niečo trieštil. Ako doplnil, chce robiť „poctivú sociálno-demokratickú politiku“. Zároveň potvrdil, že v septembri ponúkne svoju funkciu podpredsedu parlamentu. Okrem toho bude mať snahu vytvoriť aj poslanecký klub.

171 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Peter Pellegrini
Flowers