Vydavateľ denníka Pravda požiadal slovenské súdy o ochranu

15.06.2020 17:49

Jeden z najvýznamnejších vydavateľských domov na Slovensku – PEREX, a.s. – ktorý okrem iného vydáva denník Pravda, najčítanejšie a najpredávanejšie mienkotvorné noviny v krajine, sa rozhodol požiadať súdy o dočasnú ochranu. Opatrenie platí od pondelka 15. júna.

"Hlavnou príčinou je vyše pätnásť rokov starý súdny spor s istým advokátom, ktorému teraz súd priznal podľa nášho názoru neodôvodnenú a neprimeranú výšku odškodného. Súd navyše rozhodol, že žalujúcej strane musíme zaplatiť de facto okamžite, inak vydavateľstvu hrozí exekúcia,“ povedal člen predstavenstva spoločnosti Jan Svoboda a dodal, že o súdnu ochranu vedenie firmy požiadalo preto, aby ochránilo vydavateľstvo, denník Pravda, všetky prevádzkované webové stránky a najmä, aby preventívne bránilo svojich ľudí a udržalo zamestnanosť.

V dlhotrvajúcom súdnom spore ide o obsah článkov upozorňujúcich na podozrivé rozhodovanie súdov, prichádza paradoxne v čase, keď sa na Slovensku hovorí čoraz hlasnejšie o očiste justície. Navyše v období, keď mnohí vydavatelia, firmy, a, samozrejme, i rodiny a jednotlivci zápasia s ekonomickými následkami spôsobenými opatreniami proti šíreniu koronavírusu.

"Neštandardná situácia nás prinútila zvoliť si neštandardný spôsob obrany. Inú možnosť sme ani veľmi nemali. Rozhodnutie súdu v roky sa vlečúcom spore nás totiž zastihlo v čase, keď evidujeme väčšie množstvo pohľadávok od našich odberateľov po lehote splatnosti,“ vysvetľuje J. Svoboda. Dodáva, že PEREX mnohým vyšiel v ústrety práve pre ťažkosti, ktoré im spôsobili ekonomické následky pandémie i opatrenia štátu proti nej.

PEREX, rovnako ako aj iných vydavateľov, zasiahol v čase pandémie aj výrazný úbytok inzercie. Tá je hlavným zdrojom príjmov vydavateľských domov. Firma preto pristúpila k nutným úsporným opatreniam; znížila počet redaktorov i zamestnancov vydavateľstva, tým, čo ostali, znížila platy; Pravda zároveň dočasne znížila počet strán v denníku i prílohách, pozastavila niektoré projekty a vo svojej tlačenej podobe i na webovej stránke pravda.sk, upozorňujúc na jej bezplatný obsah, vyzývala svojich priaznivcov, aby ju podporili.

Kampaň Spoločne sme silnejší apelovala na to, že: Iba vďaka svojim čitateľkám a čitateľom Pravda aj v zlých časoch prináša aktuálne a dôveryhodné správy, užitočné a praktické témy, jedinečný obsah. "Ak máte Pravdu radi a je pre Vás dôležitá, budeme vďační za Vašu pomoc. Podporiť nás môžete kúpou novín v stánku, objednávkou predplatného alebo finančným darom v ľubovoľnej výške. Spoločne sme silnejší. Ďakujeme!“

Pravda je najčítanejší mienkotvorný denník na Slovensku

Denník Pravda je podľa prieskumu agentúry MEDIAN SK najčítanejší mienkotvorný denník na Slovensku s čítanosťou 6 percent, čo znamená, že ho denne číta približne 270-tisíc ľudí.

V celkovom poradí si medzi celoštátnymi denníkmi v 4. štvrťroku 2019 a 1. štvrťroku 2020 udržal prvú pozíciu bulvárny Nový Čas so 14,1 percenta. Ďalší bulvárny denník Plus jeden deň má čítanosť 6,2 percenta, nasledujú denníky Sme s 5,7 percenta, Hospodárske noviny s 3,3 a Denník N s 3,2 percenta.

Prieskum spoločnosti MEDIAN SK sa uskutočnil od 16. septembra 2019 do 29. marca 2020 na vzorke 4 179 respondentov vo veku 14 až 79 rokov. Údaje o čítanosti vychádzajú z premennej – čítal(a) posledné vydanie.

Pravda je súčasne najpredávanejší mienkotvorný denník na Slovensku. Priemerný denný predaj Pravdy v prvom štvrťroku roka 2020 bol 25 646 výtlačkov, Sme predávalo denne 21 039 a HN 9 812 výtlačkov.

Pravda.sk patrí na vrchol slovenského internetu

Spravodajský portál denníka Pravda sa v rebríčku slovenského internetu podľa IAB monitora pohybuje na popredných priečkach. V máji obsadil 6. priečku (2,13 mil. RU), v apríli a marci bol na 4. mieste, vo februári na 5. pozícii.

Do portfólia vydavateľstva PEREX patria napr. aj stránky varecha.sk (prvý, najväčší a najčítanejší slovenský web o receptoch); auto.pravda.sk (najčítanejší slovenský web o autách); oserialoch.sk (najväčší slovenský web o seriáloch, tv, filmoch…) či ahojmama.sk.

Pravda je najstaršia mediálna značka na Slovensku a zároveň patrí medzi najhodnotnejšie na trhu. Jej predchodcom sú noviny Pravda chudoby, ktoré boli založené pred 100 rokmi – 15. septembra 1920.

Vydavateľstvo PEREX patrí medzi 12 slovenských médií, ktoré sa rozhodla podporiť zo svojho krízového fondu spoločnosť Google.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Pravda #médiá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku