20:50 Zotavovanie americkej ekonomiky z pandémie nového koronavírusu bude podľa všetkého náročné a rýchle riešenia neexistujú. Povedal to v piatok šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell. „Dostaneme sa z toho, vyžaduje si to však čas a tvrdú prácu. Je potrebné počítať s tým, že pred nami je náročná cesta,“ povedal Powell na začiatku videokoferencie s predstaviteľmi mesta Youngstown v Ohiu o pracovnom trhu v súčasnom období. „(Choroba) si vyžiadala veľa životov, mnohí prišli o živobytie a navyše, pred nami je veľká neistota,“ dodal Powell.
19:20 V Taliansku ďalej rýchlym tempom ubúda ľudí, ktorí majú aktuálne pozitívny test na koronavírus – ešte vo štvrtok ich bolo vyše 23-tisíc, dnes ich úrady registrujú 21 543. Oproti predchádzajúcemu dňu sa znížila aj denná bilancia úmrtí, zo 66 na 47. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje úradu civilnej ochrany.
Celkovo sa od začiatku epidémie koncom februára v Taliansku vírusom SARS-CoV-2 nakazilo 238 011 ľudí a krajina je v tomto ohľade ôsmym najviac postihnutým štátom sveta.
18:34 Pandémia koronavírusu je v súčasnosti v „novej a nebezpečnej fáze“, keď sa šírenie vírusu zrýchľuje a súčasne sa zmierňujú epidemiologické opatrenia. Uviedla to v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
„Svet je v novej nebezpečnej fáze. Ľudia už pochopiteľne nechcú byť doma a krajiny chcú čo najskôr otvoriť svoje ekonomiky, ale šírenie vírusu je stále rýchle,“ povedal na virtuálnom brífingu v Ženeve generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Pripomenul, že v priebehu štvrtka WHO zaznamenala vo svete viac ako 150-tisíc nových prípadov nákazy, čo je doposiaľ najvyšší denný nárast. Takmer polovica z nich bola zaznamenaná v Severnej alebo Južnej Amerike, veľké počty infikovaných hlásili aj z južnej Ázie a Blízkeho východu, uviedla agentúra AP.
17:46 Jediným pozitívnym efektom koronavírusu pre Slobodu zvierat (SZ) bolo navýšenie počtu adopcií zvierat. Uviedla to koordinátorka kampaní SZ Silvia Čaňová. Adopcie zvierat vzrástli v rekordnom počte. V bratislavskom útulku Polianky si ľudia v priebehu dvoch mesiacov adoptovali celkovo 70 zvierat, čo predstavuje absolútny rekord. SZ musela počas prísnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu pre verejnosť zatvoriť všetky svoje útulky. Tie sa opätovne otvorili 1. júna.
17:21 Ukrajina zvažuje opätovné zavedenie obmedzení voľného pohybu v niekoľkých regiónoch, kde po nedávnom uvoľnení reštrikcií došlo k prudkému nárastu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Minister zdravotníctva Maksym Stepanov podľa agentúry AFP v piatok neuviedol, ktorých regiónov sa tieto opatrenia budú týkať a ani ich nekonkretizoval.
V piatok Ukrajina zaznamenala najväčší denný nárast počtu infikovaných – ide o 921 prípadov v priebehu jedného dňa, čím sa celkový počet infikovaných na Ukrajine teraz blíži k číslu 35 000. Ukrajinské orgány podľa AFP spresnili, že nárast počtu infikovaných evidujú v 15 z 24 regiónov. Najviac zasiahnuté sú regióny na západe Ukrajiny – Ľvov a Rivne – a hlavné mesto Kyjev.
17:03 V Španielsku zomrelo od začiatku pandémie v súvislosti s potvrdenou nákazou koronavírusu 28 313 ľudí, uviedlo dnes ministerstvo zdravotníctva. To posledne oznámilo celkový počet úmrtí 7. júna, keď bolo zomrelých 27 136. Aktualizovaný údaj zahŕňa aj staršie prípady, ktoré sa od polovice mája overovali podľa novej metodológie. Ide pritom len o zomrelých, u ktorých sa koronavírus preukázal PCR testom.
16:06 Súd v ukrajinskom meste Chmeľnyckyj v piatok pozastavil konanie proti prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý počas návštevy v meste porušil pravidlá karantény, keď spolu s členmi svojho tímu pil kávu v miestnej kaviarni. Súd sa rozhodol požiadať Najvyšší súd o výklad článku ústavy o nedotknuteľnosti prezidenta a zaujatie stanoviska k tomu, či by súdne konanie voči hlave štátu v tomto prípade nemalo byť zastavené, informoval portál E počas priameho prenosu zo súdnej siene.
Zelenskému polícia vyrubila pokutu v prepočte 1100 eur za porušenie karanténnych opatrení pri návšteve kaviarne, ktorej vnútorné priestory mali byť tom v čase – 3. júna – na základe karanténnych nariadení uzavreté. Z porušenia pravidiel Zelenského usvedčila fotografia, ktorú člen jeho tímu zverejnil na Facebooku. Zachytáva Zelenského, ako so skupinou mužov bez rúšok či inej ochrany pijú kávu.
15:45 Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Saudskej Arábii dnes presiahol 150-tisíc a 1184 ľudí s ochorením Covid-19 tam doteraz zomrelo. S odvolaním na oznámenie ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.
Počet nakazených v kráľovstve v uplynulých desiatich dňoch opäť stúpol. Dnes tamojšie ministerstvo zdravotníctva informovalo o 4301 nových prípadoch nákazy, čo celkový počet doteraz potvrdených infekcií zvýšilo na 150 292. Počet nakazených v krajine pritom presiahol 100-tisíc 7. júna, 1000 mŕtvych Saudská Arábia hlásila v polovici mesiaca.
14:55 Britská vláda v piatok znížila stupeň varovania v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra DPA. Stupeň varovania sa podľa britského ministerstva zdravotníctva znížil z najvyššieho štvrtého na stupeň číslo tri, uvádza na svojej webovej stránke stanica Sky News.
Britský premiér Boris Johnson v máji predstavil systém varovania v súvislosti s koronavírusom, ktorý má celkovo päť stupňov. Úrady pri vyhlásení konkrétneho stupňa podľa Johnsona berú do úvahy reprodukčné číslo vírusu (R0) a počet prípadov.
14:11 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok na úvod zasadnutia Európskej rady vyzvala najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ, aby sa zomkli a čo najrýchlejšie sa dohodli na prijatí plánu hospodárskej obnovy, ktorý eurokomisia navrhla v snahe zmierniť dôsledky koronakrízy.
„Toto je šanca, ktorú si Európa nemôže dovoliť nechať ujsť,“ odkázala šéfka exekutívy EÚ. S jej názorom súhlasí aj predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý riadi debaty premiérov a prezidentov a od ktorého sa očakáva, že po piatkovom summite predstaví nový negociačný balík pre finálne rokovania lídrov s cieľom dosiahnuť dohodu o podobe dlhodobého rozpočtu a plánu obnovy v priebehu júla. „Máme spoločnú zodpovednosť za doručenie výsledkov. Je čas sa do toho zapojiť,“ uviedol Michel
13:05 Japonsko v piatok uvoľnilo všetky zostávajúce obmedzenia vnútroštátneho cestovania. Premiér Šinzó Abe obyvateľov vyzval, aby cestovali a zúčastňovali sa koncertov alebo iných podujatí s cieľom pomôcť ekonomike zasiahnutej pandémiou, píše agentúra Reuters.
Epidemiologické opatrenia zavedené v dôsledku koronavírusovej pandémie začalo Japonsko uvoľňovať v máji. Od piatka sa v krajine takisto znovu otvorili bary a reštaurácie, ktoré však musia naďalej dodržiavať prísne hygienické opatrenia.
12:39 Počet prípadov partnerského násilia na ženách počas domácej izolácie z dôvodu pandémie koronavírusu výrazne stúpol. Na služby pre ženy zažívajúce násilie sa v priebehu 11 týždňov obrátilo až 1251 žien, pričom 362 z nich boli nové klientky. Vyplýva to zo zistení Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR). Informovala o tom Viera Böttcher z IVPR. (tasr)
11:37 Takmer polovica Slovákov zažívala počas obdobia pandémie koronavírusu depresívne pocity. Vyplýva to z najnovších výsledkov prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“. Iniciovali ho prieskumná spoločnosť MN FORCE, agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. O jeho výsledkoch informovali na tlačovej konferencii v piatok.
Prieskum sa realizoval online formou na vzorke 1000 respondentov v období od 25. do 28 mája 2020. Viac ako 48 percent respondentov uviedlo, že počas pandémie zažívalo často alebo občas depresívne pocity. „Výskumy z iných krajín poukazujú na to, že čím sú ľudia mladší, tým horšie zvládajú pandémiu. Podobný jav sme zaznamenali aj na Slovensku,“ zhodnotila Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. Podľa jej slov predovšetkým študenti vykázali vysokú hladinu úzkosti, depresie a stresu.
11:35 Rusko zaznamenalo v piatok 7972 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín a 181 úmrtí. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské krízové centrum. Už po tretí deň neprekročil denný nárast počtu prípadov 8000. Počet mŕtvych v dôsledku ochorenia Covid-19 stúpol na 7841. To predstavuje 1,38 percenta z celkového počtu infikovaných. Z Covidu-19 sa v piatok vyliečilo ďalších 10 443 ľudí, čím sa celkový počet vyliečených pacientov zvýšil na 324 406.
11:30 Slovensko súhlasí s predloženým návrhom Európskej komisie (EK) týkajúcim sa revidovaného sedemročného rozpočtu Európskej únie na roky 2021–27 a plánu pre obnovu a odolnosť, ktorý má oživiť európsku ekonomiku po koronakríze. Uviedol to vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.
V piatok predpoludním začali prostredníctvom videokonferencie rokovať o týchto návrhoch šéfovia štátov a vlád EÚ. Javorčík pripomenul, že videosummit nemá snahu dospieť v tejto fáze rokovaní ku kompromisnej dohode – tá sa očakáva najskôr až v priebehu júla. (tasr)
11:23 Koronavírus sa v dvoch najväčších severotalianskych mestách Miláno a Turín objavil už v decembri, dva mesiace predtým, než úrady zaznamenali prvý prípad nákazy v krajine, uvádza štúdia talianskeho Národného inštitútu zdravia (ISS), ktorú v piatok citovala agentúra AFP.
Vedci stopy koronavírusu našli vo vzorkách odpadovej vody nazbieranej v Miláne a Turíne koncom vlaňajška. Tieto výsledky potvrdili dve nezávislé laboratóriá. Stopy koronavírusu našli aj vo vode z Bologne z konca januára. Prvý prípad nákazy koronavírusom Taliansko zaznamenalo v polovici februára. (Viac tu)
11:10 Čína zaznamenala v piatok 32 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu 24 hodín. Väčšina z nich je spojená s trhoviskom v Pekingu, kde za týždeň nakazilo už 183 ľudí, informovala agentúra DPA.
Až 25 z nových prípadov eviduje čínske hlavné mesto. Dva ďalšie registrujú v susednej provincii Che-pej a jeden v severovýchodnej provincii Liao-ning. Zvyšok sú prípady dovezené zo zahraničia v provinciách Kuang-tung a Kan-su.
10:22 Česká republika zaznamenala počas štvrtka 118 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný nárast od 21. apríla. Píše o tom podľa TASR spravodajský server televíznej stanice Nova s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva. Celkovo v ČR potvrdili 10 280 prípadov nákazy a v súčasnosti je nakazených 2506 osôb. V súvislosti s ochorením Covid-19, ktoré je novým koronavírusom spôsobované, zomrelo v Českej republike 334 ľudí.
9:37 Vo štvrtok bolo na Slovensku z 806 testovaných ľudí 14 pozitívnych na koronavírus. Desať z nich bolo v Banskobystrickom kraji, po jednom v Košickom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Hospitalizovaný je len jeden pacient s príznakmi Covidu-19, nikto nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti ani na pľúcnej ventilácii. Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas dnes oznámili ďalšie uvoľnenie opatrení prijaté v boji proti koronavírusu. (Viac tu)
8:16 Odborník na infekčné choroby a expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu Anthony Fauci sa nedomnieva, že by v USA bolo potrebné zavádzať ďalšie rozsiahle obmedzenia pohybu na zvládnutie ochorenia Covid-19. Fauci sa takto vyjadril podľa TASR v štvrtkovom rozhovore pre agentúru AFP. Renomovaný imunológ zároveň deklaroval vieru v to, že na svete bude už čoskoro vynájdená vakcína, ktorá pandémiu ukončí. Výsledky klinických testov v tomto smere označil za „povzbudivé“.
Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 687 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, čím počet obetí v krajine stúpol na 118 381. Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa aktualizovaných k 02.30 h SELČ.
6:10 Súčasná pandémia má v rôznych častiach sveta a jednotlivých krajinách rozdielnu intenzitu. Brazília či USA znovu hlási stovky úmrtí v súvislosti s Covidom-19 za deň, zatiaľ čo mnohé európske či ázijské štáty majú zjavne najhoršie za sebou a napríklad Dánsko oznámilo otvorenie svojich hraníc občanom z väčšiny únijných krajín od 27. júna.
Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej koronavírusová kríza ukázala krehkosť európskeho projektu. Ešte nikdy nebola solidarita a súdržnosť v Európe taká dôležitá ako teraz, povedala politička.
Svetovým epicentrom pandémie naďalej zostáva americký kontinent. V Rusku v stredu denný prírastok novo nakazených znovu klesol a bol najnižší od 1. mája, krajina oznámila 7 790 novo nakazených. Šéfka úradu, ktorý okrem iného monitoruje epidemiologickú situáciu v krajine, vo štvrtok uviedla, že sa Rusko pripravuje na druhú vlnu pandémie tento rok na jeseň.
V prípade druhej vlny chce byť pripravená aj Severoatlantická aliancia, ktorá vo štvrtok rozhodla o núdzovom pláne. Ministri obrany 30 členských štátov sa dohodli na vytvorení zásob zdravotníckeho zariadenia alebo krízového fondu o objeme niekoľkých miliónov dolárov.
Turecko vzhľadom k pribúdajúcim prípadom nákazy rozšírilo povinnosť nosiť rúško. Bez zakrytého nosa a úst nesmú od štvrtka ľudia na verejné miesta v Istanbule, Ankare a Burse. Od víkendu tam nových prípadov zase pribúda rýchlejšie, teraz je to za deň približne 1500.
Grécko pre nové ohnisko nákazy nariadilo úplnú karanténu pre obec Echinos, kde sa v posledných niekoľkých dňoch vyskytol väčší počet prípadov nákazy. Najvyšší počet úmrtí pacientov s koronavírusom za posledných päť dní vo štvrtok oznámilo Taliansko, kde zomrelo 66 ľudí.
V Británii, ktorá vďaka klesajúcim denným prírastkom úmrtí v posledných týždňoch čiastočne uvoľnila opatrenia, za posledný deň pribudlo 135 úmrtí v súvislosti s Covidom-19 a 1 218 ľudí sa nakazilo. Medzi novými obeťami choroby COVID-19 je aj trinásť dní starý novorodenec.