22:40 Guatemalský prezident Alejandro Giammattei oznámil, že väčšina z 240 pracovníkov tamojšieho štátneho laboratória mala pozitívne testy na koronavírus. Informovala o tom agentúra AP. Prezident v rozhovore pre vládnu rozhlasovú stanicu TGW uistil, že aj napriek infikovaným pracovníkom laboratórium naďalej testuje vzorky od pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19.
Správa o rozšírení nákazy v štátnom laboratóriu prichádza po Giammatteiho oznámení, že pozitívne otestovaných na koronavírus bolo až 158 osôb zamestnaných v jeho prezidentskej kancelárii či ochranke.
21:25 Česko potvrdilo v stredu 77 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. V utorok pribudlo 89 nakazených. Informoval o tom portál Novinky.cz. Celkovo sa od začiatku epidémie v Česku nakazilo už 10 728 ľudí. Vyliečilo sa 7 588 a zomrelo 343 infikovaných. Aktuálne je v krajine 2 797 nakazených. Počet aktívnych prípadov stúpa od 27. mája.
Najviac nakazených na 100 000 obyvateľov hlási okres Karviná blízko hraníc s Poľskom (približne 70). Nasleduje Liberec (približne 19) a Frýdek-Místek (približne 19), uvádzajú údaje ministerstva zdravotníctva.
20:54 Švajčiarska federálna vláda začne od štvrtka platiť za všetky testy na koronavírus v krajine. Až doteraz testy platili švajčiarske regióny a súkromné zdravotné poisťovne. Podľa vlády však takéto nastavenie „znamenalo, že nie so všetkými pacientmi sa zaobchádzalo rovnako“. Vznikalo tiež riziko, že niektorí ľudia mohli „váhať dať sa otestovať, pokiaľ museli niesť náklady sami“.
Vláda preto preberie na seba náklady vo výške 169 švajčiarskych frankov (158 eur) za koronavírusový test a 113 švajčiarskych frankov (106 eur) za test na protilátky. Federálna rada tiež potvrdila, že od štvrtka bude verejne dostupná mobilná aplikácia na vyhľadávanie prípadov nákazy s názvom SwissCovid.
20:26 Irak zaznamenal nový rekord 2 200 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín. Iracká vláda otvorila tento týždeň dočasné poľné nemocnice v hlavnom meste Bagdad, aby zvládla najnovší nával pacientov infikovaných koronavírusom. Prípady ochorenia COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, začali výrazne pribúdať po skončení moslimského posvätného mesiaca ramadán a za necelý mesiac stúpli sedemnásobne.
20:00 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že podľa jej očakávania prípady nákazy koronavírusom dosiahnu vo svete počet desať miliónov na budúci týždeň, a varovala, že vrchol pandémie v Severnej a Latinskej Amerike ešte len príde. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
„V prvý mesiac tejto nákazy dostala WHO hlásenia o menej než 10 000 prípadoch. V posledný mesiac boli nahlásené takmer štyri milióny prípadov,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii.
19:14 Slovinská vláda znovu zaviedla povinné nosenie rúšok v uzatvorených verejných priestoroch a vo verejnej doprave, pretože v posledných dňoch nastal prudký nárast nových prípadov nákazy koronavírusom. Vláda v stredu vyškrtla Čiernu Horu a Luxembursko zo zoznamu bezpečných krajín, pre ktoré neplatia obmedzenia pri vstupe na slovinské územie, a zároveň oznámila, že návštevníci prichádzajúci z Albánska alebo Portugalska musia podstúpiť 14-dňovú karanténu. Minister zdravotníctva Tomaž Gantar uviedol, že Slovinsko má od 20. júna potvrdených 20 nových prípadov.
18:35 Chorvátsko oznámilo, že na hraniciach znovu zavádza opatrenia proti šíreniu koronavírusu zamerané na obyvateľov viacerých balkánskych krajín. Stalo sa tak po tom, ako zaznamenali nárast nových prípadov nákazy. Ľudia prichádzajúci zo Srbska, Bosny a Hercegoviny, Kosova a Severného Macedónska budú musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Povinné bude aj nosenie lekárskych tvárových masiek alebo rúšok vo vozidlách verejnej dopravy.
18:33 Chorvátsko v stredu potvrdilo ďalších 22 prípadov nákazy koronavírusom, pričom v utorok v krajine pribudlo 30 nakazených, vrátane 13 mníšok z kláštora v centrálnom regióne. Krajina dosiaľ registruje 2 388 prípadov ochorenia COVID-19 a 107 úmrtí.
Srbsko, Bosna a Hercegovina a ďalšie balkánske krajiny hlásia denne desiatky nových prípadov, pričom ich nárast zaznamenali po tom, ako uvoľnili opatrenia proti šíreniu vírusu.
18:15 Viacerí zamestnanci Okresného súdu (OS) Humenné sú od stredy dobrovoľne v domácej karanténe. Dôvodom je kontakt jedného z nich s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.
„Aktuálne vykonáva RÚVZ epidemiologické šetrenie u zamestnancov súdu v okruhu oznámených kontaktov,“ priblížila Petrufová. Vzhľadom na skutočnosť, že zamestnanec pozitívne testovaný na nový koronavírus nebol od zistenia svojej pozitivity na pracovisku, mali regionálni hygienici rozhodnúť o neuzatvorení OS Humenné.
16:43 Ukrajina otvára ďalšie nemocnice pre ľudí nakazených koronavírusom, pretože zdravotné zariadenia pôvodne vybraté na prijímanie pacientov už nemajú dostatok lôžok a nedokážu zvládnuť nával prípadov infekcie. V stredu o tom informoval ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.
Denný nárast prípadov koronavírusu dosiahol v stredu nové maximum – 940 nakazených, takže celkovo ich je v krajine 39 014. Úmrtí zaznamenali celkovo 1051. Väčšinu nových prípadov zistili na západe Ukrajiny a v hlavnom meste Kyjev.
16:33 Bulharsko v dôsledku nárastu počtu prípadov ochorenia Covid-19 predĺži núdzový stav do 15. júla. V stredu o tom informovala agentúra Reuters. Bulharsko začalo uvoľňovať protivírusové opatrenia začiatkom júna, avšak minulý týždeň tamojšie úrady hlásili 606 nových infikovaných, čo je najvyšší týždenný nárast od začiatku pandémie.
„Sme svedkami zhoršenia situácie a rýchlejšieho šírenia nového koronavírusu,“ povedal bulharský minister zdravotníctva Kiril Ananijev. Priemerný počet nových infikovaných za deň sa v čase medzi 10. a 24. júnom v porovnaní s predošlým dvojtýždňovým obdobím zvýšil viac ako trikrát – z 26 na 84.
16:25 Maďarské železnice MÁV od júla obnovujú viaceré medzinárodné vlakové spoje, ktoré boli prerušené v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu. Spoločnosť MÁV v stredu pre agentúru MTI avizovala, že budú obnovené spoje s viacerými susednými krajinami, medzi nimi aj so Slovenskom na trati Budapešť-Košice, kde budú opäť premávať vlaky Rákóczi a Hernád InterCity cez hraničný priechod Hidasnémeti. Pre rekonštrukciu tamojšej trate však dôjde k úprave cestovného poriadku. Spoje MÁV-u budú premávať aj do Chorvátska, Rumunska, Slovinska či Srbska, pričom smerom do Rakúska a Nemecka bude existujúce vlakové spojenie rozšírené.
15:30 Proti novému koronavírusu by sa v prípade dostupnej vakcíny nedal zaočkovať každý tretí Talian. Vyplýva to z prieskumu zverejnenom v stredu, píše agentúra DPA. Prieskum výskumného inštitútu IXE odhalil, že 33 percent Talianov by sa zaočkovať nedalo. Oproti tomu by s vakcináciou súhlasilo 61 percent respondentov a šesť percent neuviedlo jednoznačnú odpoveď.
15:14 Viaceré americké štáty hlásia tisíce nových prípadov nákazy koronavírusom, informovala v stredu na svojej webovej stránke stanica CNN. Úrady občanov žiadajú, aby zostali doma, nosili rúška a dodržiavali rozstupy. Štát Kalifornia v pondelok zaznamenal 5019 nových prípadov nákazy. Na Floride potvrdili 3289 nových prípadov a v Arizone 3591.
14:42 Európska únia zvažuje, že zakáže vstup cestujúcim z tretích krajín s výrazným výskytom nákazy koronavírusom vrátane Spojených štátov. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na vyjadrenia nemenovaných predstaviteľov EÚ.
Prípadné nové reštrikcie by podľa troch citovaných zdrojov mali závisieť od toho, akým spôsobom daná krajina zvláda pandémiu koronavírusu. Brusel pritom údajne zvažuje, že zakáže vstup do EÚ cestujúcim z krajín, v ktorých je nákaza najrozšírenejšia. CNN však upozorňuje, že odporúčanie EK v tomto smere nie sú záväzné a jednotlivé členské krajiny EÚ majú samé právomoc rozhodnúť o tom, pre koho svoje hranice otvoria. EK sa snaží o to, aby členské štáty v tomto smere postupovali koordinovane.
14:04 Rakúsko vydalo v stredu čiastočné varovanie pred vycestovaním do nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, kde je aktívne ohnisko nákazy koronavírusu spojené s bitúnkom, informovala agentúra DPA. Rakúske ministerstvo zahraničných vecí vydalo v súvislosti so Severným Porýním-Vestfálskom piaty – druhý najvyšší – stupeň varovania.
13:49 Vláda SR chce pomocou mobilných operátorov získavať informácie o ľuďoch prichádzajúcich z krajín, ktoré Slovensko nezaradilo do zoznamu bezpečných. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Je to však podľa neho stále v štádiu riešenia, k takejto kontrole by bolo totiž potrebné zmeniť legislatívu.
Ako minister doplnil, mobilných operátorov už požiadali, aby občania, ktorí sa nachádzajú v nie bezpečných krajinách, dostali sms správu, že sú v takejto krajine a že po príchode na Slovensko majú rešpektovať všetky usmernia regionálneho Úradu verejného zdravotníctva. Opätovné zavedenie povinnej štátnej karantény je však podľa Krajčího otázka na konzílium odborníkov a ústredný krízový štáb, má totiž súvis aj s opätovným vyhlásením núdzového stavu v krajine.
13:42 Izrael a palestínska samospráva obnovili v stredu viacero protikoronavírusových opatrení po tom, ako zaregistrovali nové prípady nákazy. Píše o tom agentúra Reuters. Najviac prípadov infekcie zaevidovali v izraelskom meste Tverja, kde preto uzatvorili niektoré časti. Miestne úrady pre obavy z druhej vlny pandémie taktiež nariadili karanténu obyvateľom mesta Hebron v Predjordánsku.
Izrael eviduje 21 666 prípadov nákazy a 308 úmrtí. Na palestínskom území doteraz zomreli len traja ľudia a nakazených je 1311.
13:19 Britskí lekári varujú, že minulotýždňové uvoľnenie koronavírusových opatrení môže zrýchliť príchod druhej vlny pandémie túto zimu. V stredu o tom informovala na svojej webovej stránke britská stanica Sky News.
„Napriek tomu, že budúcu podobu pandémie v Británii je momentálne ťažké predpokladať, dostupné fakty svedčia o tom, že miestne ohniská nákazy znova vzplanú a druhá vlna je reálnym rizikom,“ píše sa v otvorenom liste, ktorí odborníci na zdravotníctvo adresovali lídrom všetkých britských politických strán.
13:04 Dvaja zamestnanci bratislavského magistrátu prišli do kontaktu s osobou, u ktorej sa potvrdilo ochorenie Covid-19. Hlavné mesto preto pristúpilo k opatreniam na prevenciu šírenia ochorenia. Informovala o tom hovorkyňa mesta Bratislava Katarína Rajčanová. (Viac tu)
13:03 Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vyhlásil, že nepôjde do karantény, aj keď sa pred pár dňami nakrátko stretol s tenistom Novakom Djokovičom, ktorý bol v utorok pozitívne testovaný na ochorenie Covid-19. V utorok o tom informovala agentúra Reuters.
Vo vyhlásení chorvátskeho úradu verejného zdravotníctva sa uvádza, že Plenkovič nemá povinnosť podstúpiť karanténu, pretože sa nejednalo o blízky kontakt a riziko prenesenia nákazy bolo vzhľadom na krátke trvanie jeho stretnutia s Djokovičom iba minimálne.
12:39 Kazašské úrady zaviedli obmedzenie pohybu v dvoch mestách neďaleko hlavného mesta krajiny s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu do okolitých provincií. V stredu o tom informovala agentúra Reuters. Doprava na ceste do miest Kokšetau a Stepnogor na severe Kazachstanu bude podliehať kontrolám a v oboch mestách v čase medzi 22.00 a 06.00 h tamojšieho času platí zákaz vychádzania.
Počet infikovaných ochorením Covid-19 stúpol v tejto stredoázijskej krajine po ukončení núdzového stavu a uvoľnení protivírusových opatrení z polovice mája takmer šesťnásobne. Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa Covidom v Kazachstane doteraz nakazilo 18 765 ľudí a 134 tejto nákaze podľahlo.
12:30 Testy potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu v prípade ďalších siedmich občanov Maďarska, čím celkový počet infikovaných stúpol na 4114. Na ochorenie Covid-19 zomreli ďalší traja pacienti trpiaci chronickými chorobami, vyplýva z údajov zverejnených v stredu na vládnej informačnej stránke koronavirus.gov.hu.
11:48 Juhoafrická republika (JAR) zaznamenala za ostatných 24 hodín 111 nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom, čo v tejto krajine predstavuje dosiaľ najvyšší denný nárast. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
V JAR dosiaľ v súvislosti s koronavírusom zaznamenali celkovo 2100 úmrtí a vyše 106-tisíc nakazených, čo predstavuje približne tretinu z infikovaných v celej Afrike. V Juhoafrickej republike začínajú v stredu – v rámci testovania novej vakcíny na ochorenie Covid-19 – očkovať prvých ľudí, píše AP.
11:31 Britská vláda oznámila, že končí s poskytovaním každodenných tlačových konferencií v súvislosti s pandémiou koronavírusu, informovala v stredu na svojej webovej stránke stanica BBC.
Úrad britského premiéra na Downing Street oznámil, že televízne brífingy bude vláda odteraz dávať len v prípade významných oznámení. Posledný brífing poskytol v utorok britský premiér Boris Johnson spolu s hlavným poradcom britskej vlády pre zdravotníctvo profesorom Chrisom Whittym a hlavným poradcom vlády v oblasti vedy Patrickom Vallanceom. Prvý z celkového počtu 92 brífingov vlády sa konal 16. marca a Johnson okrem toho dvakrát prehovoril k obyvateľom krajiny, pripomína BBC.
11:14 Japonské hlavné mesto Tokio ohlásilo v stredu 55 nových prípadov ochorenia Covid-19, čo je najvyšší denný nárast od začiatku mája. Informovala o tom v stredu agentúra DPA. Susedná prefektúra Saitama potvrdila v stredu 12 nových prípadov, čo je taktiež najvyšší denný nárast od začiatku minulého mesiaca. Núdzový stav v dôsledku koronavírusovej pandémie bol v Tokiu, Saitame a ďalších troch prefektúrach ukončený koncom mája.
Japonsko doteraz zaznamenalo 18 755 prípadov a 978 úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. Štatistika infikovaných zahŕňa aj 712 nakazených pasažierov z výletnej lode Diamond Princess, ktorá sa začiatkom februára viac ako dva týždne nachádzala v karanténe pri brehoch Japonska.
9:33 Na Slovensku pribudlo 18 nových prípadov nákazy. Celkovo tak evidujeme 1607 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Počas uplynulého dňa urobili spolu 1 257 testov. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie. Posledný nárast infikovaných podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nepotvrdzuje, že by na Slovensku bola druhá vlna epidémie. (Viac tu)
7:51 Prezidentka SR Zuzana Čaputová ruší svoj plánovaný program a do piatka zostáva preventívne v domácej karanténe vzhľadom na to, že jeden zo zamestnancov prezidentskej kancelárie prišiel do kontaktu s osobou pozitívne testovanou na koronavírus. (Viac tu)
7:40 V Číne potvrdili v stredu 12 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Sedem z nich v metropole Peking, päť v susednej provincii Che-pej. Informovala o tom agentúra DPA. Čínske úrady zaznamenali aj dva importované prípady choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, a to v Šanghaji a v provincii Ša-an-si. Nové ohnisko nákazy v Pekingu vyvolalo obavy z opätovného rozšírenia infekcie v Číne, ktorá dostala epidémiu počas uplynulých mesiacov do značnej miery pod kontrolu. V meste uzavreli desiatky lokalít, zatvorili školy a obyvateľov vyzvali, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné. V pekinskom ohnisku malo dosiaľ pozitívne testy 256 ľudí.
7:25 V Nemecku sa za posledný deň potvrdila nákaza koronavírusom u 587 ľudí, pričom v súvislosti s COVIDOM-19 zomrelo ďalších 19 pacientov. Na svojich stránkach to uviedol nemecký Inštitút Roberta Kocha (RKI). V súčasnoosti 83 miliónová krajina eviduje 191 449 pozitívnych nálezov na SARS-CoV-2 od začiatku pandémie, 8 914 pacientov nákaze podľahlo. V krajine v posledných dňoch stúpa počet novo infikovaných. Kým v posledných týždňoch sa denný priemer pozitívnych testov pohyboval okolo 350, teraz niekoľko dní v rade prekonáva hranicu 500. Zvyšuje sa tiež takzvané reprodukčné číslo, ktoré udáva, na koľko ľudí priemerne prenesie vírus jeden nakazený. Tento údaj sa dlho nachádzal pod hranicou jedna, čo značí, že je pandémie na ústupe. Od 21. júna sa však pohybuje v rozmedzí dvoch až troch.
5:50 V Brazílii zomrelo za posledný deň v súvislosti s COVIDOM-19 ďalších 1 374 ľudí a SARS-CoV-2 sa tam preukázal u viac ako 39 000 osôb. S odvolaním na miestne úrady o tom informovala agentúra Reuters. Ide o jedny z najvyšších denných údajov, ktoré táto najľudnatejšia latinskoamerická krajina zaznamenala od začiatku pandémie. Brazília s 210 miliónmi obyvateľov registruje druhý najväčší počet úmrtí v dôsledku komplikácií spojených s COVIDOM-19 aj pozitívnych nálezov na koronavírus vo svete. Infekcia sa tam preukázala už u takmer 1,14 milióna ľudí, obetí pandémie úrady evidujú 52 645.
5:45 Japonský superpočítač, ktorý si v pondelok vyslúžil titul najrýchlejší superpočítač na svete, bojuje proti koronavírusu. Vytvoril simulácie, ako sa budú šíriť kvapôčky v kancelárskych priestoroch rozdelených prepážkami alebo v preplnených vlakoch s otvorenými oknami. Experti dúfajú, že po jeho uvedení do plnej prevádzky na budúci rok by mohol pomôcť zúžiť hľadanie efektívnej liečby proti vírusu. Fugaku prelomil čínsko-americkú dominanciu a po 11 rokoch vrátil Japonsko na prvú priečku rebríčka Top500, ktorý hodnotí najsilnejšie nedistribuované počítačové systémy na svete.