V utorok testovanie odhalilo 20 nových prípadov koronavírusu

, 01.07.2020 09:38, aktualizované: 12:57

V utorok na Slovensku pribudlo 20 prípadov infekcie koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1 687 pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na stránke covid-19.nczisk.sk.

Spolu sa zatiaľ vykonalo takmer 212-tisíc testov, počas uplynulého dňa ich bolo 2 063. Celkovo sa z ochorenia Covid-19 vyliečilo 1 466 ľudí, v utorok pribudli dvaja vyliečení pacienti.

Hospitalizovaných je 20 osôb, v deviatich prípadoch ide o pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú tri osoby a na pľúcnej ventilácii nie je nikto. Sedemdňový kĺzavý medián je momentálne na hodnote 13.

Video: Minister zdravotníctva Marek Krajčí ohlásil masívnejšie testovanie na koronavírus.

Na Slovensku dlhodobo nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19. Celkovo tak doteraz evidujeme 28 úmrtí. V utorok zachytené prípady boli z Bratislavského, Prešovského, Trenčianskeho a Žilinského kraja.

Ochrana zdravia slovenských občanov

Slovensko sa pozrie predovšetkým na epidemiologickú situáciu v 14 krajinách, ktorým Európska únia (EÚ) povolila vstup na územie jej členských krajín. Keďže je zoznam krajín len odporúčaním, pre Slovensko bude rozhodujúca ochrana zdravia slovenských občanov. Pred stredajším rokovaním vlády to deklaroval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

„Nič sa nemení na slovenskej pozícii v tom, že sa predovšetkým pozrieme na to, aká je epidemiologická situácia v týchto krajinách, pretože názory sú rôzne,“ uviedol Korčok s tým, že zoznam krajín prijatý EÚ je odporúčaním, a teda umožňuje členským krajinám pozrieť sa na situáciu a efektívne uplatňovať možnosť cestovania i návratu občanov SR.

Korčok podotkol, že problémová bude vykonateľnosť a kontroly na hraniciach. Aj v súčasnosti sa podľa jeho slov ukazuje, že ak nie je platné rozhodnutie, ktoré zaväzuje k týmto veciam, ostáva to len na zodpovednosti ľudí. „Aj naša slovensko-ukrajinská hranica sa stáva ukrajinsko-nemeckou hranicou, marocko-španielska hranica sa stáva slovensko-marockou hranicou. Toto sú objektívne riziká, ktoré z toho vyplývajú, ak otvoríme EÚ. A mnohé krajiny sú odhodlané to urobiť,“ skonštatoval.

Zdôraznil, že si musíme byť vedomý možných dôsledkov. „Preto SR využije, čo právo EÚ umožňuje, a to je odporúčanie uplatniť tak, aby sme naplnili naše kritériá,“ povedal šéf diplomacie.

EÚ v utorok v súvislosti s cestovnými obmedzeniami zavedenými počas koronakrízy predstavila zoznam 14 štátov, ktorých občania budú môcť od 1. júla slobodne vstúpiť na územie 31 európskych krajín.

Ide o občanov Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja. Povolenie dostali tiež občania takzvaných európskych mikroštátov, ako sú Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno. Únia od krajín považovaných za bezpečné očakáva, že taktiež zrušia svoje zákazy pre európskych cestujúcich.

Opatrenia vo wellness a fitnes zariadeniach

V prevádzkach zariadení starostlivosti o ľudské telo a tiež wellness zariadeniach a fitnescentrách stále platí povinnosť pre zamestnancov, ktorí musia mať vhodným spôsobom, teda napríklad rúškom, šálom či šatkou, prekryté horné dýchacie cesty. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Hygienici však priblížili, že ochrana dýchacích ciest zákazníkov sa v nevyhnutnom čase nemusí použiť pri úkonoch, ktoré to neumožňujú, teda pri ošetrení tváre, strihaní či umývaní vlasov.

Medzi jednotlivými zákazníkmi musí byť priestor na upratanie a dezinfekciu pracovného miesta. Tú je potrebné vykonať po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom. Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

V prevádzkach fitnescentier je potrebné zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, akými sú napríklad kľučky, rukoväte, úchyty, vodovodné batérie, skrinky, používané športové náradie a pomôcky.

Dezinfekcia kúpalísk

Pred obnovením prevádzky umelého kúpaliska sa musia bazény bez recirkulácie vypustiť, mechanicky vyčistiť, vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami a napustiť novou vodou. Pri bazénoch s recirkuláciou sa musí prečistiť celý objem vody na recirkulačnom zariadení. Vyčistiť a vydezinfikovať prostriedkami s virucídnymi účinkami sa musí technické príslušenstvo bazénov, vrátane rozvodov a recirkulačných zariadení. Dezinfekcia musí zahŕňať dostatočné postupy na likvidáciu mikrobiologického znečistenia.

Prevádzka bazéna môže byť obnovená iba na základe vyhovujúceho výsledku analýzy kvality vody na kúpanie, pri vstupe na kúpalisko sa aplikuje zákazníkom dezinfekcia na ruky. Pri úprave bazénovej vody sa musia používať osvedčené postupy. „Obsah voľného chlóru a iných vedľajších produktov dezinfekcie sa udržiava pri hornej hranici povolených limitných hodnôt podľa platnej legislatívy pre umelé kúpaliská,“ upozorňujú hygienici.

Na umelých kúpaliskách musí byť zabezpečené dostatočné vetranie, prednostne prirodzené. Na voľných oddychových plochách sa odporúča dodržiavať odstup medzi jednotlivcami alebo členmi skupín či domácností najmenej dva metre.

Na kúpaliskách je potrebné zabezpečiť nefunkčnosť pitných fontánok a zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie plôch, priestorov, športových pomôcok a zariadení kúpalísk. Zintenzívniť je potrebné čistenie často dotykových povrchov ako toalety, dvere, stoly, sedadlá, operadlá, zábradlia.

Pri prevádzke bazéna pre dojčatá a batoľatá musí byť zabezpečený dostatočný časový interval na dezinfekciu používaných priestorov, ktorá sa vykoná prípravkami s virucídnymi účinkami po každej skupine kúpajúcich, hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

Za nerešpektovanie opatrenia môže príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uložiť pokutu vo výške do 20 000 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku