Do procesu zonácie Muránskej planiny treba podľa Kollára zapojiť viac rezortov

02.07.2020 19:30
Boris Kollár / Muránska planina / Zonácia /
Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas návštevy vyhliadky Poludnica na okraji Národného parku Muránska planina, Tisovec, 17. júna 2020 Autor:

Do procesu zonácie národného parku Muránska planina treba zapojiť aj ministerstvo dopravy, práce, hospodárstva aj pôdohospodárstva. Uviedol to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na brífingu počas stretnutia Komisie Ministerstva životného prostredia SR pre environmentálny, ekonomický a sociálny rozvoj regiónu Muránska planina.

Zonácia by podľa neho „nemala ostať na krku“ iba envirorezortu. Hnutie Sme rodina súhlasí aj s 50-percentným podielom bezzásahového územia v národnom parku.

Kollár nedávno vyhlásil, že navrhne zastaviť aktuálny proces zonácie. Pri podiele 50-percentného bezzásahového územia varoval pred stratou pracovných miest a peňazí pre samosprávy. Hnutie Sme rodina sa podľa Kollára podpisuje pod zonáciu s 50-percentným bezzásahovým územím, avšak s dôvetkom, že treba brať do úvahy všetky dosahy.

„Musíme vyrovnať všetky dopady, napríklad vykúpenie pozemkov, nahradenie pracovných miest, prípadne podielových daní. Ak toto všetko bude robené v symbióze, my podpisujeme všetko, čo sme do programového vyhlásenia dali a budeme podporovať ministerstvo životného prostredia,“ povedal predseda parlamentu. V regióne treba podľa Kollára cesty, hospodárske stimuly, aj sociálne programy.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) hovorí, že momentálne s odborníkmi hľadajú spôsob, lepšie predstaviť zonáciu ľuďom v regióne, aby ju lepšie prijali.

Šéf envirorezortu priblížil, že problematiku zonácie riešia na úrovni vzdelávania, zdravotníctva, environmentálnej a sociálnej sféry. Potvrdil, že sa tiež budú zaoberať infraštruktúrou, kanalizáciou a aj podnikateľsko-ekonomickým prostredím v regióne.

„Stojíme pri kolíske jedného pilotného projektu, ktorým chce ministerstvo manifestovať, že nie sme tí, ktorí iba regulujú a zakazujú, ale chceme rozvíjať a rozvoj ochrany prírody ide ruka v ruke s kvalitou života a zdravím ľudí, ktorí tam žijú,“ hovorí Budaj.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO) ocenil konštruktívnu atmosféru rokovania. „Cieľom vlády je povzniesť celý tento región. Nechceme regulovať a obmedzovať, ale rozvíjať. Chceme tu mať národný park, ktorý budeme chcieť všetci. Musíme ponúknuť symbiózu toho, ako je možné chrániť územie a pritom z toho profitovať,“ doplnil Mičovský.

Na snímke navrhovaná zonácia Národného parku...
Na snímke navrhovaná zonácia Národného parku Muránska planina počas tlačovej konferencie po zasadnutí Komisie Ministerstva životného prostredia SR pre enviromentálny, ekonomický a sociálny rozvoj regiónu Muránska planina 2. júla 2020 v Bratislave. Autor: TASR (Jakub Kotian)
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Muránska planina #ministerstvá #Boris Kollár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku