Štátni analytici: Slovenské vojenské jednotky pre NATO sú mizerné

09.07.2020 23:49

Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) poskytujú Severoatlantickej aliancii (NATO) 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite (39 percent). Uvádza sa to v revízií výdavkov na obranu Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Najhoršie výsledky podľa vládnych analytikov dosahujú pozemné armádne sily, ktoré sú hlavným príspevkom Slovenska do NATO a rozhodujúcou časťou slovenskej armády. Ešte v roku 2017 sa určili ciele spôsobilostí v rámci piatich kategórií – pozemné sily, vzdušné sily, sily pre špeciálne operácie, podporné sily a povojnová stabilizácia a rekonštrukcia. Ich napĺňanie hodnotili analytici z kvantitatívneho hľadiska (spôsobilostí brigád, práporovej skupiny či lietadiel na ochranu vzdušného priestoru) aj kvalitatívneho (palebná sila, mobilita, ochrana síl, zvládnutie náročných klimatických podmienok).

ÚHP konštatuje, že slovenské pozemné sily vôbec nespĺňajú kvantitatívne ciele a kvalitatívne spĺňajú na 23 percent. „Splnenie štandardov pre ťažkú mechanizovanú brigádu, požadovanú pre kolektívnu obranu už od roku 2018, sa predpokladá až za horizontom roka 2030, čo NATO považuje za neprimerane dlhý čas,” uvádza revízia výdavkov.

Vzdušné sily spĺňajú kvantitatívne ciele na 25 percent a kvalitatívne na 45 percent. Ako sa ďalej v dokumente uvádza, na zabezpečenie plnohodnotnej účasti Slovenska v systéme spoločnej vzdušnej ochrany NATO potrebuje Slovensko zabezpečiť stíhacie lietadlá a radarové pokrytie vzdušného priestoru. Plán zabezpečenia pasívneho rádiotechnického prieskumu podľa vládnych analytikov nemalo ministerstvo financií k dispozícii. Na radarové pokrytie vzdušného priestoru Slovenska je podľa revízie potrebných osem radarov, pričom plán bol nakúpiť 17. Ak by a ich nakúpilo menej, Slovensko by ušetrilo 53 miliónov eur.

Sily pre špeciálne operácie plnia kvantitatívne ciele na 50 percent a kvalitatívne nespĺňajú vôbec. Lepšie sú na tom podporné sily slovenských ozbrojených síl, ktoré napĺňajú kvantitatívne ciele na 94 percent a kvalitatívne na 51 percent. Zo všetkých hodnotených oblastí spĺňa Slovensko požiadavky iba v oblasti stabilizácie a rekonštrukcie, v ktorej sa meria príspevok k obnove krízových regiónov.

Podľa ÚHP sa nevedie na Slovensku o výsledkoch obrany informovaná odborná diskusia. Dôvodom je podľa analytikov nesprístupňovanie kľúčových dokumentov a údajov, ktoré sú v iných krajinách verejne dostupné. Kvalite diskusie a plneniu cieľov v obrane by pomohlo zaradenie hodnotenia vstupných a výsledkových ukazovateľov obrany do rozpočtu verejnej správy,” dodali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#armáda SR #NATO
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku