Matovičov fond pomôže tisíckou. Ľudia vyberú, kto ju dostane

, , 10.07.2020 07:00

Maximálna pomoc z fondu vzájomnej pomoci má byť 1000 eur. Dostanú ich ľudia, ktorých osobné príbehy najviac zaujmú verejnosť.

Vyše troch mesiacov funguje transparentný účet vládneho Fondu vzájomnej pomoci. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) pri jeho zriadení vyhlásil, že bude posielať celý svoj plat, kým Slovensko boj s koronavírusom nevyhrá. Peniaze však poslal len v apríli. Ministri a poslanci tiež poľavili a už neposielajú financie s takým veľkým nadšením.

K 8. júlu je vo fonde 666 145,88 eura, pričom pol milióna poslal podnikateľ v papierenskom priemysle Milan Fiľo.

Richard Pekar, riaditeľ tlačového odboru úradu vlády, pre Pravdu potvrdil, že projekt pomoci by sa mal čoskoro spustiť a adeptov na finančný príspevok budú vyberať ľudia. „Na spoluprácu sme oslovili neziskový fond a občianske združenie Ľudia ľuďom. Momentálne sa dokončujú práce na dizajne internetovej stránky fondu a v krátkom čase sa začne možnosť registrácie,“ uviedol Pekar.

Koncept je založený na príbehoch ľudí, ktorí žiadajú o pomoc. Verejnosť bude môcť finančne prispieť aktérom týchto príbehov. Ten, kto dostane najväčší príspevok od verejnosti, dostane pomoc aj z Fondu vzájomnej pomoci.

„Určili sme limit tisíc eur na jeden príbeh. To je najvyššia finančná pomoc z fondu,“ vysvetľuje Pekar. Dodáva, že hodnotiacou komisiou má byť verejnosť, tá určí, či si žiadateľ pomoc zaslúži.

Fond zriadila vláda 1. apríla a jeho cieľom je pomáhať ľuďom, ktorých zasiahla koronakríza. „Vzdávam sa celého môjho premiérskeho platu a budem ho odvzdávať do tohto fondu, dokedy boj s koronou nevyhráme,“ prisľúbil premiér, na účet fondu však prispel len dvakrát. Z účtu jeho manželky prišlo v apríli 1 491,20 eura s poznámkou, že ide o prvú premiérsku výplatu za marec, a druhýkrát v tom istom mesiaci prišlo od jeho rodiny aj tritisíc eur.

K 8. júlu predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) prispel do fondu dvakrát – v apríli a máji po tisícke, v júni už neposlal nič. Ministri sa k tomu nepostavili o nič lepšie.

Šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina) poslal v apríli a máji po tisícke, minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v apríli poslal 1 349,30 eura a v máji 2 349,30 eura.

Len v apríli prispeli do fondu sumou tisíc eur vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), minister financií Eduard Heger (OĽaNO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS).

„Trošku to bolo celé zabrzdené, keď sa projekt rozbehne, príspevky budú znova nabiehať,“ myslí si Pekar.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Fond vzájomnej pomoci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku