Borbély od sýkorovcov sa na súde dohodol. Dúfa, že ľudia na neho zabudnú

Jeden z posledných bosov sýkorovcov František Borbély je vinný zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sýkorovcov.

14.07.2020 10:34
debata (4)

Rozhodol o tom senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý schválil dohodu o vine a treste, ktorá upúšťa od trestu vzhľadom na predchádzajúci trest. Okrem neho súd odsúdil aj jeho komplica Róberta Baumana, ktorému uložil trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

„Súd pri obvinenom F. B. upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže pokladá trest uložený skorším rozsudkom Okresného súdu (OS) Bratislava II dostatočný na ochranu spoločnosti,“ uviedla na margo Borbélyho trestu hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková. Borbély po odchode zo súdu pre novinárov uviedol, že dúfa, že ľudia na jeho meno zabudli. „Máme za to, že dnešným rozsudkom sú všetky veci vo vzťahu k môjmu mandantovi uzavreté, potvrdil to súd, stotožnila sa s tým prokuratúra a môj mandant chce viesť riadny život,“ povedal jeho obhajca.

Súčasťou rozsudku senátu Emila Klemaniča bolo aj konštatovanie, že Borbély bol súčasťou skupiny sýkorovcov minimálne od polovice roku 1997 až do jeho zadržania v roku 2014. Borbély si do februára odpykával sedemročný trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou. Trnavský okresný súd ho podmienečne prepustil na slobodu po odpykaní si troch štvrtín trestu. Sedemročný trest mu v roku 2015 vyrubil OS Bratislava II po uzavretí dohody o vine a treste v kauze výbuchu auta z júna 2009, keď explodoval Mercedes G, ktorý patril Miroslavovi Abrahámovi z bratislavskej skupiny piťovcov.

OS Bratislava II vtedy zrušil všetky predchádzajúce rozsudky OS Bratislava III a Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauzách Františka B. Predtým ho v apríli 2015 OS Bratislava III uznal za vinného z hrubého nátlaku v dlhoročnej kauze vydierania majiteľa bývalej bratislavskej krčmy U Matúša. Súd však upustil od jeho potrestania, keďže predtým František B. uzavrel na ŠTS dohodu o vine a treste za drogovú trestnú činnosť.

František B. bol označovaný za jedného zo štyroch bosov skupiny, ktorí boli nástupcami po smrti zakladateľa Miroslava Sýkoru. Jeho firmy prevádzkovali herne, reštaurácie, pivárne, kaviarne a známa bola aj jeho bezpečnostná a detektívna služba DKFB. Podľa jeho vyjadrenia skupina sýkorovcov už dlhé roky ako kompatibilný celok neexistuje.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #sýkorovci #František Borbély