Matovič sa priznal k plagiátorstvu

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal pri písaní svojej diplomovej práce, ktorú obhájil v roku 1998, vykradnúť dve publikácie od trojice slovenských ekonómov. Magisterský titul získal na univerzite Komenského (UK) v Bratislave.

16.07.2020 14:23 , aktualizované: 19:09
Igor Matovič Foto:
debata (1667)

Informoval o tom Denník N. Magisterský titul tak Matovič mal získať za prácu, do ktorej povykrádal publikácie a odovzdal ju ako svoje dielo. Urobil tak podobne ako bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý pri písaní svojej rigoróznej práce odpísal päť kníh.

Matovič v minulosti Danka za tento postup ostro kritizoval a vyzýval ho, aby za takýto prešľap v politike skončil. Diplomovú prácu písal premiér Matovič na tému “Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty”.

Matovič v reakcii na sociálnej sieti uviedol, že ak sa potvrdia podozrenia, že jeho diplomová práca je plagiát, mal by zrejme prísť o svoj titul. „Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti. Zároveň sa ospravedlnil všetkým študentom, ktorí „dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných fintičiek.“

Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s kauzou Matovičovej diplomovky vyjadrila sklamanie, pričom uviedla, že „očakávania verejnosti, vrátane mojich vlastných, na vysoké štandardy uplatňovania politickej moci a vyvodzovanie politickej zodpovednosti, s ktorými bol spájaný nástup vlády Igora Matoviča, zostávajú zatiaľ nenaplnené“.

V čase, keď pred Slovenskom podľa Čaputovej stoja bezprecedentné výzvy v súvislosti s riešením dopadov krízy, je dôvera občanov k predstaviteľom vlády kľúčová a je nezodpovedné s ňou hazardovať. Keďže sa Matovič k plagiátorstvu sám priznal, prezidentka očakáva skôr stanovisko vládnej koalície k tomu, akým spôsobom chce naplniť dôveru verejnosti v čestnosť svojich úmyslov a ďalších krokov.

Predsedu Smeru Roberta Fica vôbec neprekvapuje, že Matovič podvádzal pri diplomovej práci. Celý premiérov život je podľa neho o podvode. „V Smere si kladieme otázku, či už nie je čas otvoriť ľuďom oči a podať návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi. Nie za diplomovku, ale za jeho charakter. Máme však dilemu, či ústava vôbec umožňuje vyslovenie nedôvery duševne nespôsobilým osobám,“ uviedol na sociálnej sieti.

Premiér Igor Matovič by mal podľa Richarda Rašiho (nezaradený) pre kauzu svojej diplomovej práce odísť z funkcie. Ak tak neurobí, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zrejme zvážia svoj ďalší postup v tejto súvislosti, uviedol Raši na štvrtkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

„Keď to vezmeme čisto mechanicky, Andrej Danko naozaj použil aspoň päť zdrojov, Igor Matovič zlepil prácu z dvoch kníh. To je už naozaj hanba. Toto je možno zatiaľ zo všetkých plagiátov, ktoré boli mediálne pertraktované, asi najhorší príklad,“ uviedol Raši s tým, že ak by sa porovnala s ostatnými medializovanými prácami verejných funkcionárov, premiérova je urobená „najhulvátskejšie“.

Pripomenul tiež slová Matoviča z obdobia, keď sa riešila práca bývalého predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka. Podotkol, že podľa vlastnej definície, ktorú vtedy použil, je Matovič zlodej. Poukázal aj na vtedajšie vyjadrenia hnutia OĽaNO, že v každej normálnej krajine by politik pre takúto kauzu odstúpil. Vyzval preto premiéra, aby tak urobil.

Podpredseda parlamentu a člen koalície Juraj Šeliga (Za ľudí) označil kauzu plagiátorstva premiéra Matoviča za strašnú hanbu. „Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli…,“ uzavrel Šeliga na sociálnej sieti.

Podpredsedníčka Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová je presvedčená, že pre individuálne zlyhania niektorých členov koalície spred 20 rokov a mimo politiky nemôžu uvoľňovať cestu ľuďom, ktorí rovnaké zlyhania na rozdiel členov Za ľudí potichu tolerovali.

Deklaruje, že Za ľudí urobia všetko preto, aby sa také veci pri písaní diplomových prác, ako urobili Danko, Kollár, Gröhling či Matovič, nemohli zopakovať, a aby sa dalo také konanie aj potrestať. „Vyvodenie osobnej zodpovednosti zlyháva. Nie je vylúčené, že podobných odhalení bude pribúdať, preto potrebuje systémové riešenie,“ komentovala na sociálnej sieti. Zároveň vyzvala koaličných partnerov, aby sa kvalita školstva stala naozaj prioritou vlády.

„Strana SaS potrebuje zvážiť všetky možnosti a poradiť sa na poslaneckom klube a vo vnútri strany,“ uviedol v reakcii na medializované informácie o Matovičovej diplomovej práci hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Tomáš Drucker, líder mimoparlamentnej strany Dobrá voľba, vyzval premiéra Matoviča, aby pre kauzu plagiátorstva odstúpil z postu predsedu vlády. „Prišiel na psa mráz. Teraz sa ukáže, čo ste, pán Matovič, zač. Či naberiete odvahu prijať zodpovednosť. Alebo sa opäť zachováte ako ohlupovač, klamár a zbabelec. Odstúpte, vyvetrajte a zhasnite za sebou, keď budete odchádzať,“ uviedol Drucker v statuse.

Odsúdenie plagiátorstva

Univerzita Komenského (UK) trvá na júnovom vyhlásení, v ktorom spoločne so Združením výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) odsúdili plagiátorstvo. Zároveň však odmieta aj vyhlásenia, ktoré dehonestujú akademickú prácu a úprimnú snahu množstva študentov a akademických pracovníkov študovať čestne. Vníma to ako výzvu neustávať v dlhodobom úsilí podporovať vedeckú gramotnosť a presadzovať princípy akademickej poctivosti. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Akademici reagovali na správy o kvalifikačných prácach ďalších dvoch politikov – ministra Branislava Gröhlinga (SaS) a predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). „Akademický titul nemá byť znakom sociálneho statusu, ale výsledkom poctivého akademického prístupu,“ zdôraznili akademici.

Hovorkyňa UK pripomenula, že plagiátorstvo je problémom akademickej sféry v celom svete a úplne imúnna voči nemu nie je žiadna inštitúcia. „Naša univerzita sa snaží neustále zlepšovať procesy, ktoré vedú ku kvalitnejšej práci so zdrojmi. Počas leta napríklad plánujeme aktualizovať pokyny pre školiteľov a oponentov pri posudzovaní zhody, plánujeme posilniť podporu pre akademikov zameranú na prácu so zdrojmi a citovanie a prehodnocujeme aj možnosti rozširovania licencií antiplagiátorských systémov,“ priblížila.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #plagiátorstvo