Matovič bude čeliť opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie premiéra

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) bude v Národnej rade (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Dôvodom sú podozrenia z plagiátorstva pri jeho diplomovej práci, ako aj neplnenie sľubu predsedu vlády plniť si funkciu čestne, svedomite a v záujme občanov.

, 21.07.2020 13:51, aktualizované: 17:26
Igor Matovič Foto:
Predseda vlády Igor Matovič
106

Návrh na odvolanie podali v utorok poslanci Smeru a nezaradení. Oznámil to podpredseda Smeru Juraj Blanár a nezaradený poslanec NR SR Richard Raši. Predseda parlamentu má zvolať schôdzu k odvolávaniu do siedmich dní.

Juraj Blanár a Richard Raši o odvolávaní Matoviča z postu premiéra.

Blanár priblížil, že kauza plagiátorstva nie je jediný dôvod na odvolávanie premiéra, vidí ich viacero a uviedli ich aj v predkladanom návrhu. Okrem nej a neplnenia sľubu premiéra ako dôvod uvádza aj odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády, na základe ktorého vláda získala dôveru.

Ako ďalší dôvod uviedol nepripravenosť na plnenie ústavných povinností, namieta predovšetkým neschopnosť nastaviť hospodársky a všestranný rozvoj krajiny. Za dôvod považuje aj nedostatočné zvládnutie dôsledkov krízy a absenciu komplexného plánu na transformáciu Slovenska po pandémii.

Dodal, že dôvody by sa dali doplniť aj o aktuálne výsledky samitu v Bruseli, kde Matovič ukázal nekompetentnosť, nepripravenosť a neaktívnosť, pre čo Slovensko príde o stámilióny eur.

Raši to vidí podobne. Pripomenul, že už minulý týždeň vyzvali Matoviča na odchod z funkcie, pretože pre kauzu svojej diplomovej práce sám seba označil za zlodeja. Podotkol, že tiež porušil všetky predvolebné sľuby ľuďom, ako aj sľuby o transparentných výberoch na rôzne funkcie. Zdôraznil, že ak nebude odvolaný alebo neodstúpi, Slovensko bude jedinou krajinou, ktorá má vo vedení človeka bez sebareflexie.

Za ľudí chce o postupe pri odvolávaní hovoriť po koaličnej rade

Strana Za ľudí požiadala o zvolanie koaličnej rady v súvislosti s kauzou diplomovej práce premiéra Matoviča. Následne sa chce na poslaneckom klube poradiť o ďalšom postupe pri jeho odvolávaní v pléne, keďže opozícia už podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. OĽaNO bude o svojom postupe rovnako rokovať na klube. Každý si má podľa hnutia sám urobiť názor, či sú dôvody, pre ktoré chce tandem Pellegrini Fico odvolávať premiéra, dostatočné. Pre TASR to uviedli tlačové oddelenia strán.

„Nikdy sa nebudeme tváriť, že kopírovanie diplomových prác je v poriadku. Po diskusii na koaličnej rade zasadne poslanecký klub a dohodne sa na ďalšom postupe,“ uviedla strana Za ľudí.

Predstavitelia SaS sa podľa slov svojho hovorcu Ondreja Šprláka k danej veci vyjadria až po stretnutí s premiérom Matovičom.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) pre TASR uviedol, že na mimoriadnej schôdzi poslanci zo Sme rodina podporia celú vládu a premiéra.

OĽaNO chce o postupe pri hlasovaní tiež hovoriť na poslaneckom klube. Hnutie pripomenulo, že pred necelým rokom čelil odvolávaniu vtedajší premiér Peter Pellegrini (nezaradený). Dôvodom bolo podľa slov hnutia to, že kryl bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú, ktorá pomáhala a komunikovala o rozsudkoch s Marianom Kočnerom.

„Pellegrini to vtedy označil za najslabšie dôvody na odvolávanie, aké kedy videl. Nech si dnes urobí každý názor sám, či sú dôvody, pre ktoré chce tandem Pellegrini Fico odvolávať premiéra Igora Matoviča, dostatočné,“ uviedla hovorkyňa hnutia Dáša Macaríková.

Premiér Matovič na sociálnej sieti uviedol, že tlačovka k jeho diplomovej práci sa uskutoční v stredu.

Podľa medializovaných informácií má byť diplomová práca premiéra Matoviča o daňovom systéme plagiátom. Odpísať v nej mal dve knihy od trojice slovenských ekonómov. Premiér sa na sociálnej sieti ospravedlnil všetkým poctivým študentom. Priznal, že počas štúdia odpisoval a že by zrejme mal prísť o titul. Z pozície premiéra odstúpi vtedy, keď splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil.

Opozícia nemá v pléne dostatok hlasov na odvolanie premiéra. Koalícia Matovičov odchod nežiada. Návrh by preto v pléne nemal prejsť. Pokiaľ by sa však našlo dosť hlasov a premiér by padol, skončila by aj vláda.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
106 debata chyba
Viac na túto tému: #opozícia #odvolávanie premiéra #Igor Matovič