22:25 Česká republika hlásila v piatok rekordný počet 5 154 ľudí, ktorí sú aktuálne nakazení ochorením COVID-1. Už tretí deň počet nových prípadov nákazy za 24 hodín prekračuje dve stovky. Vo štvrtok ich bolo 235, pričom 365 ľudí zomrelo. Za piatok potom pribudli ďalšie tri obete na životoch, takže celkovo ich je 368. V piatok večer o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz. Česko od pondelka zaradí Švédsko na zoznam krajín s nízkym rizikom nákazy.
22:08 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlásila v piatok večer rekordný nárast v celosvetových prípadoch nákazy koronavírusom – za 24 hodín pribudlo na svete 284 196 infikovaných. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters. Najvyšší nárast zaznamenali v Spojených štátoch, Brazílii, Indii a Juhoafrickej republike (JAR), ako vyplýva z denného hlásenia WHO. Počet úmrtí stúpol o 9 753, čo je najväčší jednodňový prírastok od rekordného počtu 9 797 úmrtí z 30. apríla.
21:14 V Chorvátsku zaznamenali za posledných 24 hodín 81 nových prípadov nákazy koronavírusom. V piatok to oznámil minister zdravotníctva Vili Beroš. Opravil pôvodný údaj 84 prípadov, predtým nahlásený riaditeľom Chorvátskeho úradu verejného zdravotníctva (HZJZ) Krunoslavom Capakom. Informácie priniesla tlačová agentúra HINA.
Počet aktívnych prípadov je v Chorvátsku 1032, 139 ľudí sa lieči v nemocnici a deväť z nich je napojených na pľúcne ventilátory. Od začiatku nákazy v krajine koncom februára zomrelo 128 ľudí vrátane ôsmich uplynulý týždeň, dodal Beroš.
19:47 Škótsko od 28. júla ruší povinnú 14-dňovú karanténu pre cestujúcich z Estónska, Lotyšska, Slovenska, Slovinska a karibského ostrovného štátu Svätý Vincent a Grenadíny. Informovala o tom v piatok škótska vláda na svojej oficiálnej webovej stránke. Vláda rozhodnutie prijala po posúdení epidemiologickej situácie v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2. Tieto výnimky budú podľa škótskej vlády pravidelne prehodnocované a v prípade zhoršenia situácie môže nastať znovuzavedenie karanténnych opatrení.
18:58 Francúzsky premiér Jean Castex v piatok oznámil, že Francúzsko zavedie povinné testy na ochorenie COVID-19 pre cestujúcich zo 16 krajín, v ktorých sa nákaza šíri vo zvýšenej miere. Informovala o tom agentúra AFP. Cestujúci s pozitívnymi výsledkami testov budú musieť zostať 14 dní v izolácii.
Medzi týchto 16 krajín podľa AFP patria Alžírsko, Bahrajn, Brazília, India, Izrael, Juhoafrická republika (JAR), Katar, Kuvajt, Madagaskar, Omán, Panama, Peru, Spojené arabské emiráty (SAE), Srbsko, Turecko a USA. Francúzsko podľa správy neumožňuje bežné lety do týchto 16 krajín a z nich. Občania Francúzska alebo osoby s trvalým pobytom vo Francúzku však z týchto krajín pricestovať môžu.
Ako rýchlo sa zvyšuje počet úmrtí na koronavírus. Sledujte narastajúci graf.
17:44 Počet infikovaných ochorením COVID-19 sa v Bielorusku za posledných 24 hodín zvýšil o 158. Päť ľudí v dôsledku tejto nákazy zomrelo. V piatok o tom informovala agentúra TASS. Od vypuknutia koronavírusovej pandémie sa tak v Bielorusku doposiaľ nakazilo 66 846 ľudí a 524 tomuto ochoreniu podľahlo. Podľa bieloruského ministerstva zdravotníctva sa doteraz vyliečilo 59 755 ľudí.
15:29 Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc vydal vo štvrtok nariadenie, ktoré s okamžitou platnosťou zakazuje obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi. Cieľom tohto opatrenia je znížiť riziko vypuknutia nových vírusových pandémií, informovala agentúra Reuters. Nariadenie zakazuje dovoz živých voľne žijúcich zvierat, ako aj produktov z nich, lov a obchodovanie s divými zvieratami vrátane online predaja a takisto ruší trhy, kde sa takéto živočíchy predávajú.
V súvislosti s koronavírusovou pandémiou avizovala zákaz obchodovania a konzumácie divých zvierat aj susedná Čína. Vedci totiž predpokladajú, že koronavírus prešiel na ľudí zo zvierat. Prvé prípady nakazených osôb koncom roka 2019 totiž súviseli s trhom v stredočínskom meste Wu-chan v provincii Chu-pej, kde sa predávali netopiere, hady, cibetky či iné voľne žijúce zvieratá.
15:11 Ruský premiér Michail Mišustin v piatok oznámil, že Rusko od 1. augusta obnoví medzinárodné letecké spojenia s Veľkou Britániou, Tureckom a Tanzániou, informovala agentúra Interfax. Rusko o obnovení spojení rokuje aj s ďalšími krajinami. Mišustin dodal, že toto opatrenie umožní urýchliť návrat ruských občanov, ktorí uviazli v zahraničí v dôsledku prerušenia leteckej dopravy v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.
14:59 Hlavná vedkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumya Swaminathanová odhaduje, že približne 50 až 60 percent populácie by muselo byť imúnnej voči koronavírusu, aby vznikol efekt „kolektívnej imunity“. Kolektívnu imunitu sa väčšinou podarí docieliť prostredníctvom očkovania a vzniká vtedy, keď je väčšina populácie odolná voči ochoreniu a blokuje tak jeho ďalšie šírenie.
Poukázala však tiež na to, že dosiahnutie tohto efektu prostredníctvom očkovania je oveľa bezpečnejšie, ako nechať vírus voľne sa šíriť medzi obyvateľstvom, ako tomu bolo na začiatku pandémie napríklad v prípade Veľkej Británie. Vtedy je potrebných niekoľko vĺn nákazy a sprevádza ich vysoká úmrtnosť, akú tam pozorujeme dnes, uviedla Swaminathanová. Iní experti dokonca odhadujú, že pre vznik efektu kolektívnej imunity by si potrebovalo vytvoriť protilátky 70 až 80 percent populácie.
14:28 Od pondelka sa v Prahe rozšíri povinné nosenie rúšok. Okrem nemocníc budú ľudia musieť znovu nosiť rúška v nepobytových zdravotníckych zariadeniach, akými sú ordinácie špecializovaných lekárov či lekárne. V centre Prahy zároveň vznikne nové odberové centrum určené na testovanie turistov i Pražanov.
„Vzhľadom na rastúci počet komunitných prenosov ochorenia sme sa rozhodli rozšíriť povinnosť nosenia rúšok pre všetky zdravotnícke zariadenia, vrátane lekární, čakární, ambulantných lekárov, pediatrov a tak ďalej. Chceme znížiť možný komunitný prenos a urobiť tieto miesta bezpečnejšie,“ oznámila riaditeľka pražskej hygienickej stanice Zdeňka Jágrová.
Za nárast počtu nakazených v Prahe môže podľa hygienikov okrem iného aj nedávna párty v tamojšom nočnom klube Techtle Mechtle, informovala spravodajská stanica ČT24. V súvislosti s týmto večierkom dosiaľ evidujú 109 nakazených.
14:22 Celkový počet pozitívnych prípadov na koronavírus od začiatku dovolenkového obdobia je na Slovensku 397. Priamo importovaných nákaz je 178 prípadov, pričom až 166 prípadov je súčasťou nadregionálnych, regionálnych a lokálnych epidémií, z ktorých 96 vzniklo v analyzovanom období od 29. júna do 21. júla 2020. Ďalších 43 prípadov mimo epidémií je v epidemiologickej súvislosti s importovanými prípadmi. V ostatných 10 prípadoch prebieha ďalšie došetrovanie epidemiologických súvislostí.
Vyplýva to z analýzy prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku za obdobie od 29. júna 2020 do 21. júla 2020, ktorej autorkami sú Mária Avdičová a Jana Námešná z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
14:14 V Belgicku zomrelo trojročné dievčatko, ktoré malo pozitívne testy na koronavírus, informovali tamojšie zdravotnícke úrady. Dieťa, ktoré trpelo viacerými vážnymi súvisiacimi ochoreniami, je zrejme najmladšou osobou, ktorá v krajine podľahla komplikáciám spojeným s ochorením Covid-19. V marci v Belgicku zomrelo 12-ročné dieťa.
Oznámili to deň po tom, ako sa Belgicko rozhodlo opätovne sprísniť opatrenia zamerané na spomalenie šírenia koronavírusu, vrátane povinného nosenia ochranných rúšok v preľudnených otvorených verejných priestoroch.
Belgicko dosiaľ potvrdilo 64 847 prípadov nákazy novým koronavírusom a 9 812 súvisiacich úmrtí. V priebehu uplynulých dvoch týždňov sa pritom výrazne zvýšilo šírenie ochorenia v krajine, keď počet nových prípadov nákazy oproti predchádzajúcemu týždňu stúpol o 89 %.
14:02 Britský premiér Boris Johnson v piatok vyjadril presvedčenie, že Spojené kráľovstvo podľa neho prekoná koronavírusovú krízu do polovice roku 2021. Zároveň však vyjadril obavy z možnej druhej vlny nákazy, ktorá by zaťažila britský zdravotnícky systém. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Či už (koronavírus) pochádza z netopiera, šupinavca alebo z iného zdroja, pre ľudstvo to bola veľmi, veľmi nepríjemná vec. Myslím si, že do polovice budúceho roka budeme na dobrej ceste, aby sme ho prekonali,“ povedal Johnson novinárom na prvé výročie svojho nástupu do úradu premiéra.
13:56 Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Cestujúci zo Slovenska tak nebudú musieť od 28. júla po príchode do Anglicka absolvovať 14-dňovú karanténu. Očakáva sa, že do nadobudnutia účinnosti tohto opatrenia prijmú rovnaké rozhodnutie aj vlády Škótska, Walesu a Severného Írska. (Viac tu)
13:34 Pandemická komisia vlády SR neschválila nový pandemický plán. Dôvodom by mali byť početné pripomienky, ktoré treba do materiálu zapracovať. Komisia má opäť zasadať 11. augusta. (Viac tu)
12:18 Počet ľudí, ktorí v Indii zomreli na ochorenie Covid-19, prekročil 30 000. Krajina tak v počte úmrtí predstihla Francúzsko a je vo svete šiesta za USA, Brazíliou, Britániou, Mexikom a Talianskom. Za posledných 24 hodín pribudlo v Indii 740 obetí s Covidom-19, informoval denník The Guardian.
Nových prípadov infekcie bolo v Indii zaznamenaných za posledný deň takmer 50 000 a celková bilancia nakazených od začiatku epidémie sa priblížila k 1,3 milióna. V počte infikovaných je India, ktorá má 1,3 miliardy obyvateľov, vo svete tretia za Spojenými štátmi a Brazíliou. Experti opakovane upozorňujú, že India vykonáva veľmi málo testov na koronavírus a rozsah epidémie v druhej najľudnatejšej krajine sveta je zrejme oveľa väčší, než vyplýva z oficiálnych dát. Podľa testov protilátok u náhodnej vzorky obyvateľstva, ktoré boli vykonané v rámci vládnej štúdie, prekonala Covid-19 pravdepodobne už štvrtina z 19,7 milióna obyvateľov indickej metropoly Dillí. Oficiálny počet infekcií v hlavnom meste je pritom takmer štyridsaťkrát nižší.
11:39 Dánsko, Nórsko a Švédsko čelia tento rok v dôsledku pandémie koronavírusu jednému z najväčších poklesov svojich ekonomík. V nasledujúcom roku by však tohtoročné straty mali do veľkej miery vymazať. Poukázal na to v piatok zverejnený prieskum agentúry Reuters, ktorý uskutočnila medzi ekonómami v regióne.
Škandinávske ekonomiky sú výrazne orientované na export, pričom pandémia tvrdo zasiahla aktivity výrobcu nákladných áut Volvo, lodiarskeho koncernu Maersk či ropnej firmy Equinor. S poklesom ekonomík počítali analytici už v odhade z apríla, nová prognóza je však ešte pesimistickejšia. Podľa nej väčšina regiónu zaznamená tento rok najvýraznejší pokles od skončenia druhej svetovej vojny.
11:08 Hygienici rozpustili detský letný tábor, ktorý sa konal v okrese Tábor na juhu Čiech. K takémuto kroku pristúpili po tom, ako sa u jedného z detí potvrdilo ochorenie Covid-19.
V tábore bolo 50 detí, väčšina zo Stredočeského kraja. Momentálne sú už všetky doma, informoval v piatok server iDNES.cz. Poukázal tiež na to, že organizátori konanie tábora vôbec nenahlásili krajskému hygienickému úradu.
10:57 Austrálsky štát Nový Južný Wales v piatok znovu zaviedol reštriktívne opatrenia v snahe zabrániť vzniku nových ohnísk ochorenia Covid-19, ktoré sa v posledných dňoch začali objavovať v Sydney. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.
Skupinové rezervácie v reštauráciách, kaviarňach a kluboch budú v najľudnatejšom austrálskom štáte obmedzené na 10 osôb a v podnikoch sa bude môcť súčasne nachádzať maximálne 300 ľudí. Svadieb a firemných večierkov sa bude môcť zúčastniť najviac 150 ľudí, pričom budú mať zakázané spievať, tancovať a odporúča sa aj minimálny sociálny kontakt. Počet účastníkov pohrebov a bohoslužieb obmedzili úrady na 100. Austrália zatiaľ na rozdiel od iných krajín nemá vysoký počet úmrtí na nový koronavírus. V krajine aktuálne evidujú viac ako 13-tisíc prípadov nákazy a 133 úmrtí.
10:15 Po šiestich mesiacoch od začiatku pandémie odborníci hľadajú odpoveď na otázku, aký smrtiaci je Covid-19. Vedci najprv analyzovali údaje o šírení nákazy na výletných lodiach a neskôr prieskumy tisícov ľudí v ohniskách Covidu-19. Výskum, ktorý započítal úmrtia z celkového počtu nakazených vrátane neohlásených prípadov naznačuje, že Covid-19 zabíja asi 0,3 až 1,5 percenta nakazených ľudí. Väčšina štúdií spresňuje tento podiel na 0,5 až jedno percento. To znamená, že z každých 1000 nakazených päť až desať priemerne zomrie. (Viac tu)
10:14 Mexiko hlásilo vo štvrtok rekordných 8 438 nových prípadov nákazy koronavírusom, ktoré pribudli za posledných 24 hodín. Okrem toho za tento čas zaznamenalo aj ďalších 718 súvisiacich úmrtí, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva. V Mexiku dosiaľ celkovo zaevidovali 370 712 nákazy novým druhom koronavírusu a 41 908 súvisiacich úmrtí. Predošlý rekordný denný nárast tam zaznamenali 18. júla, keď pribudlo 7 615 prípadov. V počte obetí na životoch, ktoré si vyžiadal nový koronavírus, je Mexiko štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete. V tomto smere ho predstihujú len Spojené štáty, Brazília a Británia.
10:12 Mesto Bratislava uvoľňuje od piatka obmedzenia návštev vo svojich zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby. Ide o Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov, Domov jesene života či lôžkové časti ostatných troch mestských zariadení. Magistrát tvrdí, že sa tak rozhodol na základe dôsledného sledovania epidemiologickej situácie na Slovensku. (Viac tu)
9:55 V Maďarsku v uplynulých 24 hodinách potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu v 18 prípadoch, čím tento týždeň prvýkrát stúpol počet aktívnych prípadov nákazy. Ich počet je momentálne 490, o šesť viac než vo štvrtok, uviedol v piatok spravodajský server Index.hu s odvolaním sa na údaje vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu. Na ochorenie Covid-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, v Maďarsku za posledných 24 hodín nikto nezomrel, počet obetí ochorenia tak zostal na čísle 596. Celkový počet nakazených osôb je 4 398.
9:35 Na Slovensku pribudlo za štvrtok 29 nových prípadov nákazy. Celkovo evidujeme 2 118 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Počas uplynulého dňa urobili spolu 2 049 testov. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie. (Viac tu)
6:22 Spojené štáty zaznamenali vo štvrtok za predchádzajúcich 24 hodín 76 570 prípadov nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom v piatok agentúra AFP na základe údajov zverejnených Univerzitou Johnsa Hopkinsa. V USA za rovnaký čas zaznamenali aj 1 225 úmrtí ľudí, ktorí mali na koronavírus pozitívny test, a ich počet tak stúpol na 144 176. Počet prípadov nákazy v celých Spojených štátoch dosiahol vo štvrtok 4 032 430.
6:00 Rakúsko pre rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom sprísňuje pravidlá pre nosenie rúšok a bude od ľudí prichádzajúcich do krajiny z rizikových oblastí cez hranice so Slovinskom a Maďarskom požadovať potvrdenie o negatívnom teste na vírus SARS- CoV 2.
Rakúske úrady vo štvrtok ohlásili, že denná bilancia novo nakazených vystúpila na 170, čo je najvyššie číslo od 11. apríla. Už v utorok kancelár Sebastian Kurz oznámil, že Rakúšania kvôli zrýchlenému šíreniu infekcie budú musieť opäť dodržiavať určité preventívne opatrenia. Po novom bude povinné nosenie rúšok v supermarketoch, v bankách a na poštách. Ďalej bude platiť aj existujúce pravidlo nosiť zakryté ústa a nos vo verejnej doprave, v zdravotníckych zariadeniach, v lekárňach a v kaderníctvach.
5:56 Vstup len s nasadeným rúškom začnú v piatok vyžadovať všetky anglické obchody. Už od 15. júna musia mať ľudia v Anglicku rúška vo verejnej doprave a pri návšteve zdravotníckych zariadení. Výnimku majú len deti do desať rokov. Ľuďom, ktorí pri nakupovaní zakrytie tváre odmietnu, hrozí pokuta vo výške až 100 libier.
5:45 Vzhľadom na nárast prípadov nákazy koronavírusom ohlásila česká vláda nové plošné opatrenia. Od soboty bude v krajine znova povinné nosiť rúška na hromadných akciách s účasťou nad 100 osôb a od pondelka bude platiť obmedzenie vnútorných akcií na maximálne 500 účastníkov.