Na boj s Covid-19 chce rezort zdravotníctva použiť vakcínu

Účinná a bezpečná vakcína môže zohrať významnú rolu v boji s ochorením Covid-19. Po piatkovom rokovaní pandemickej komisie na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

24.07.2020 09:35 , aktualizované: 17:51
debata (125)

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zasa uviedol, že komisia zatiaľ neschválila pandemický plán, potrebuje do neho zapracovať viaceré pripomienky. Jeho definitívna verzia by mala byť známa 11. augusta.

„Naozaj vidíme možnosť, ak bude dostupná bezpečná a účinná vakcína, tak táto vakcína môže zohrať významnú úlohu pri potlačení tejto pandémie,“ uviedol hlavný hygienik. Krajčí doplnil, že v súvislosti s pandemickým plánom vznikli štyri pracovné skupiny. Jedna z nich sa bude týkať realizácie imunizácie na Slovensku. Slovensko má podľa slov ministra záujem o m-RNA vakcínu.

Video: Brífing ministra zdravotníctva Krajčího po rokovaní pandemickej komisie vlády.

Rezort zdravotníctva podľa slov jeho šéfa v tejto súvislosti „intenzívne“ komunikuje najmä s Európskou komisiou. Objednať by sa jej mali zhruba tri milióny kusov. Očkovanie nebude povinné. „Veľmi radi by sme pomocou kampane a zároveň odporúčaní, ktoré skupiny obyvateľstva by sa mali očkovať, objednali pre Slovensko,“ komentoval s tým, že v niektorých prípadoch bude odporúčanie veľmi zmysluplné.

Ďalšia skupina sa bude venovať zabezpečeniu ambulantnej starostlivosti. „Tá by mala byť realizovaná okresnými úradmi v sídle kraja v spolupráci s vyššími územnými celkami. Veľmi dobre vieme, že situácia v ambulantnom sektore je náročná vzhľadom na to, že ho máme do veľkej mieri obslúžený lekármi, ktorí sú už vo vyššom veku. Uvedomujeme si, že dobre zvládnuť ambulantnú sféru počas pandémie je veľmi dôležité,“ komentoval Krajčí s tým, že skupina by mala zadefinovať to, akých lekárov možno využiť aj bez epidemiologických ambulancií.

Ďalšia pracovná skupina by mala zabezpečiť tímy rýchlej intervencie, ktoré by mohli naraz zasahovať na západnom, strednom a východnom Slovensku. Pokiaľ by na nejakom mieste nastala epidemiologická situácia, mali by byť schopné situáciu stabilizovať na niekoľko dní. „Budú to tímy, ktoré v prípade vzniku ohniska nákazy budú schopné okamžite vycestovať a situáciu stabilizovať,“ uviedol minister.

Posledná skupina sa bude zaoberať tzv. semaformi pre zariadenia sociálnych služieb, primárnej zdravotnej starostlivosti a tiež ústavné zdravotnícke zariadenia, čiže nemocnice. Podľa týchto semaforov sa budú reprofilizovať zdravotnícke zariadenia počas ďalšieho nástupu pandémie.

Hlavný hygienik tiež doplnil, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je stabilná. Denne pribúda približne 20 až 30 nových prípadov. Podľa jeho slov ide najmä o importované prípady, kontakty regionálni hygienici a epidemiológovia aktívne vyhľadávajú.

Minister zdôraznil, že slovenské zdravotníctvo je pripravené na prípadnú druhú vlnu pandémie COVID-19. „Nemocnice aktuálne fungujú v štandardnom režime, pacientom je poskytovaná zdravotná starostlivosť bez obmedzení. Ľudia s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sú podľa rezortu zdravotníctva hospitalizovaní na infekčných oddeleniach. V prípade zvýšenia počtu akútnych pacientov sú zdravotnícke zariadenia pripravené okamžite alokovať nevyhnutné lôžka,“ uzavrel Krajčí.

Nový pandemický plán neschválili

Pandemická komisia vlády v piatok neschválila nový pandemický plán. Dôvodom by mali byť početné pripomienky, ktoré treba do materiálu zapracovať. Komisia má opäť zasadať 11. augusta. Potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Nový pandemický plán pripravilo MZ SR. Ako priblížilo vo štvrtkovom stanovisku, jeho cieľom je zabezpečenie pripravenosti Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení, eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zaisťujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia. Nový plán koordinuje aj postupy v prípade druhej vlny pandémie ochorenia Covid-19.

Rokovanie Pandemickej komisie vlády SR v... Foto: TASR (Jaroslav Novák)
Pandemická komisia Rokovanie Pandemickej komisie vlády SR v Bratislave 24. júla 2020

29 nových prípadov

Na Slovensku pribudlo za štvrtok 29 nových prípadov nákazy. Celkovo evidujeme 2 118 pozitívne testovaných na koronavírus. Počas uplynulého dňa urobili spolu 2 049 testov. Nepribudlo žiadne ďalšie úmrtie. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 21 pacientov. S potvrdeným ochorením Covid-19 je momentálne hospitalizovaných dvanásť osôb, z toho dvaja sú na JIS, na pľúcnej ventilácii nie je nikto.

Najviac prípadov hlási Myjava, a to osem. Bratislava má sedem nových nakazených. Tri prípady má Prešov. Po jednom prípade hlásia okresy Bánovce nad Bebravou, Galanta, Kežmarok, Komárno, Malacky, Michalovce, Poprad, Považská Bystrica a Trnava. Informovalo o tom na svojej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií.

Británia zaradila Slovensko medzi bezpečné krajiny

Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Cestujúci zo Slovenska tak nebudú musieť od 28. júla po príchode do Anglicka absolvovať 14-dňovú karanténu. Očakáva sa, že do nadobudnutia účinnosti tohto opatrenia prijmú rovnaké rozhodnutie aj vlády Škótska, Walesu a Severného Írska.

Ministrovi zahraničných vecí SR Ivanovi Korčokovi to potvrdila britská ministerka pre Európu Wendy Mortonová, informoval v piatok tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. „Slovensko bude zaradené na zoznam bezpečných krajín pri cestách do Spojeného kráľovstva,“ uviedla Mortonová v telefonáte so slovenským ministrom.

Korčok rozhodnutie Veľkej Británie uvítal a vyzdvihol podrobnú a profesionálnu analýzu o vývoji pandémie na Slovensku, ktorú britskej strane poskytol hlavný hygienik SR Ján Mikas, uvádza tlačový odbor MZVaEZ.

Rezort diplomacie občanov SR aj naďalej nabáda, aby zvážili cestovanie do jednotlivých krajín a dodržiavali prísne hygienické pravidlá. Slovákom takisto odporúča, aby si pred každou cestou preverili podmienky cestovania, ktoré sú pravidelne aktualizované na webovej stránke MZVaEZ SR.

2 270 ľudí sa po návrate zo zahraničia zaregistrovalo

Na výzvu na zodpovednosť Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti s koronavírusom doposiaľ zareagovalo 2 270 ľudí. TASR o tom informoval rezort zdravotníctva. Tieto osoby si po návrate z rizikovej krajiny splnili povinnosť registrácie a absolvovania vyšetrenia na ochorenie COVID-19., komentovalo MZ SR. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v piatok odporučil ľuďom žijúcim v pohraničí, aby si mobilnú sieť zadávali do svojich telefónov manuálne.

Rezort začal v súvislosti s opatreniami zameranými na zabránenie šírenia nového koronavírusu vzhľadom na aktuálnu dovolenkovú sezónu zasielať od pondelka (20. 7.) všetkým držiteľom SIM kariet informačno-preventívne SMS správy.

Registračný formulár sa vyplní jednoducho, prostredníctvom webu https://korona.gov.sk/ehranica/.

Bratislavské zariadenia pre seniorov

Mesto Bratislava uvoľňuje od piatka obmedzenia návštev vo svojich zariadeniach pre seniorov a zariadeniach opatrovateľskej služby. Ide o Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov, Domov jesene života či lôžkové časti ostatných troch mestských zariadení. Magistrát tvrdí, že sa tak rozhodol na základe dôsledného sledovania epidemiologickej situácie na Slovensku.

„Návštevy odporúčame realizovať, pokiaľ je to možné, prevažne v exteriéroch zariadení, na základe harmonogramu návštev v skrátených časoch a za zvýšených hygienických štandardov. Ostatné zavedené opatrenia zostávajú v platnosti,“ informuje na sociálnej sieti hlavné mesto.

V polovici júna pristúpil bratislavský magistrát k obmedzeniu návštev v týchto zariadeniach z dôvodu rastúceho počtu prípadov Covid-19, ktoré naznačovali možný návrat takzvanej druhej vlny pandémie nového koronavírusu s exponenciálnym rastom ochorení.

„V rovnakom čase sa pre nový koronavírus ocitli v krízovej situácii dve zariadenia dlhodobej starostlivosti v Trenčíne a v Prešove. Rozhodli sme sa preto včas zaviesť preventívne opatrenia na ochranu najzraniteľnejších Bratislavčanov. V tomto prípade najmä ležiacich a ťažko chorých klientov v lôžkových častiach zariadení, s výnimkou pacientov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu ochorenia,“ vysvetľuje mesto.

Samospráva však podotýka, že situácia s pandémiou koronavírusu nemá krátkodobý charakter a je možné, že v dohľadnej dobe sa rôzne preventívne opatrenia budú opakovane sprísňovať a uvoľňovať, aby sa tak znižovali riziká šírenia epidémie. „Je pre nás mimoriadne dôležité, aby takéto opatrenia boli založené na dátach a odborných vyhodnoteniach epidemiológov,“ skonštatovalo mesto Bratislava.


© Autorské práva vyhradené

125 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19