Čaputová akceptovala žiadosť Čižnára o uvoľnenie z funkcie generálneho prokurátora

Prezidentka Zuzana Čaputová akceptovala žiadosť generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o uvoľnenie z funkcie. Na pozícii generálneho prokurátora skončí k 10. augustu.

24.07.2020 11:36, aktualizované: 13:33
Zuzana Čaputová / Jaromír Čižnár / Foto:
debata (22)

V plnom rozsahu jeho práv a povinností bude funkciu od 11. augusta až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom vykonávať prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková. Uviedol to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Hlava štátu sa stretla s generálnym prokurátorom začiatkom týždňa. Následne ju Čižnár oficiálne požiadal o uvoľnenie z funkcie, prezidentka to akceptovala. „V súlade so zákonom sa s pánom Čižnárom dohodli na zániku jeho funkcie k 10. augustu. V plnom rozsahu jeho práv a povinností bude túto funkciu od 11. augusta až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom vykonávať prvá námestníčka generálneho prokurátora pani Viera Kováčiková,“ informoval hovorca Čaputovej.

Sedemročné funkčné obdobie Jaromíra Čižnára sa skončilo 17. júla. Jeho nástupcu parlament zatiaľ nevolil. Podľa zákona mohol Čižnár stáť na čele generálnej prokuratúry, kým nepríde nový šéf prokurátorov. Parlament aktuálne schválil zmeny vo výbere generálneho prokurátora. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) hovoril, že by voľbu mohol vyhlásiť na jeseň.

Čižnára 18. júna 2013 zvolilo v tajnej voľbe 82 poslancov Národnej rady (NR) SR. Následne ho 17. júla vymenoval do funkcie prezident SR Ivan Gašparovič. Od vzniku SR je v poradí šiestym generálnym prokurátorom SR.

Novela zákona o prokuratúre

Prezidentka Čaputová oznámi svoje rozhodnutie o novele zákona o prokuratúre až po tom, ako sa oboznámi s definitívne schváleným znením zákona. Termín na posúdenie novej legislatívy jej uplynie 6. augusta. Uviedol to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ako priblížil hovorca, zákon bol doručený do Kancelárie prezidenta SR v stredu (22. 7.) a lehota na jeho posúdenie začala plynúť vo štvrtok (23. 7.). „Prezidentka sa najskôr dôsledne oboznámi s definitívne schváleným znením zákona, až potom oznámi svoje rozhodnutie,“ poznamenal.

Národná rada (NR) SR schválila novelu zákona o prokuratúre v polovici júla. Rozšíriť sa má okruh uchádzačov na funkciu generálneho i špeciálneho prokurátora. Na obe funkcie by už nemusel kandidovať len prokurátor. Rozšíriť by sa mal tiež okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Schválená legislatíva tiež upravuje dôvody na odvolanie špeciálneho i generálneho prokurátora.

Rada prokurátorov SR navrhla prezidentke, aby zvážila vrátenie novely zákona o prokuratúre do parlamentu. Rovnakú výzvu adresoval hlave štátu aj podpredseda NR SR Peter Pellegrini (nezaradený).

Opozičný Smer je pripravený sa v súvislosti s novelou zákona o prokuratúre obrátiť na Ústavný súd SR. Podľa predsedu strany Roberta Fica čakajú, aké kroky vykoná Čaputová, ale aj samotná Generálna prokuratúra.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaromír Čižnár #generálny prokurátor #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy