Zomrel Ján Holý, bývalý predstaviteľ Slovenskej ligy v Amerike

28.07.2020 17:40
Ján Holý
Ján Holý pri príležitosti prijatia predstaviteľov Slovenskej ligy v Amerike bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom v Prezidentskom paláci v Bratislave, 14. mája 2007 Autor:

Vo veku 98 rokov zomrel v Spojených štátoch významný predstaviteľ amerických Slovákov a bývalý generálny tajomník Slovenskej ligy v Amerike Ján A. Holý. V utorok o tom informovalo na svojej facebookovej stránke Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ).

Holý zomrel 24. júla skoro ráno v kruhu svojej rodiny doma v štáte New Jersey. Pohreb sa bude konať 1. augusta v Kostole sv. Jána Nepomuckého v New Yorku.

Generálnym tajomníkom Slovenskej ligy bol v rokoch 1975–2002. Stál taktiež pri zakladaní Svetového združenia Slovákov v zahraničí v roku 2002, ktorého bol desať rokov (2006–16) podpredsedom.

Okrem iného sa angažoval v predsedníctve americkej pobočky Slovenskej národnej rady v zahraničí a viedol miestny organizačný výbor v New Yorku pri zakladaní Svetového kongresu Slovákov.

Rodák z Novej Bane bol tiež dlhoročným redaktorom – svoju novinársku kariéru odštartoval vo vysokoškolskom časopise Borba. V rokoch 1945–47 pracoval v Spravodajskej agentúre Slovenska.

V roku 1947 bol zadržiavaný v nemeckom utečeneckom tábore v Ludwigsburgu, kde šéfoval časopisu Slobodné Slovensko. Po prepustení v januári 1948 emigroval do USA.

V Spojených štátoch sa podieľal na vzniku a chode viacerých novín – pracoval v periodiku Katolícky Sokol (1950–54), v redakcii Dobrého pastiera (1952–1954) a založil politickú revue Rozhľady (1956–1959). Od roku 1989 bol šéfredaktorom a vydavateľom mesačníka Slovák v Amerike.

Na konte má aj spoluprácu na dvoch knihách – na publikácii o amerických Slovákoch The Slovaks in America (1977) a na knihe Slovenská Amerika (Slovak America), ktorá vyšla na Slovensku v roku 1999.

Slovenská republika ocenila jeho dlhoročnú publicistickú prácu a reprezentovanie Slovákov v zahraničí udelením niekoľkých vysokých vyznamenaní. Získal aj Cenu M. R. Štefánika Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #slovenská liga #Ján Holý
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku