Zbierky na pomoc obyvateľom Libanonu vyhlásili viaceré slovenské organizácie

Zbierky na pomoc obyvateľom Libanonu po výbuchu v Bejrúte vyhlásili organizácie ADRA Slovensko, Človek v ohrození, MAGNA a UNICEF Slovensko. Viaceré organizácie zo Slovenska pomáhajú priamo na mieste. TASR o tom informovala komunikačná manažérka platformy Ambrela Boba Markovič Baluchová.

06.08.2020 13:03
Libanon, explózia Foto: ,
Civilisti odnášajú obeť výbuchu v Bejrúte v Libanone. 4.8.2020
debata (9)

Zdravotnícka humanitárna organizácia MAGNA má v krajine mobilné zdravotnícke tímy, v prípade potreby ich presunie do hlavného mesta. Centrálu MAGNA v Bejrúte výbuch poškodil, no nikomu z personálu sa nič nestalo.

ADRA Slovensko je v bezprostrednom kontakte s partnerskou organizáciou v Libanone. „Jej kancelária, vzdialená približne tri kilometre vzdušnou čiarou od epicentra výbuchu v prístave, bola tiež zasiahnutá tlakovou vlnou, ktorá vybila okná, zhodila stropné podhľady, zdevastovala interiér,“ priblížila Markovič Baluchová.

Organizácia Človek v ohrození (ČvO) len pred týždňom ukončila v libanonskom Tripolise ročný projekt, no teraz odlieta do Bejrútu humanitárna pracovníčka ČvO, ktorá bude na mieste koordinovať pomoc miestnym rodinám. Ďalší dvaja sú na ceste. Spolu s Člověk v tísni vyčlenili 30 000 eur na okamžitú pomoc.

VIDEO: Bolo to niečo mimoriadne, hovorí Ján Kubiš, osobitný koordinátor OSN pre Libanon.

Video

Slovenská katolícka charita je v kontakte s partnerskou organizáciou Caritas Libanon, ktorá ošetruje zranených a distribuuje pomoc.

Tím UNICEF-u je tiež na mieste tragédie, zamestnancom prístavu v Bejrúte podáva pitnú vodu a pomáha ministerstvu zdravotníctva s kontrolou toho, čo z liekov a vakcín ostalo v jeho skladoch po explózii. Chystá sa tiež poskytnúť psychosociálnu podporu pre zasiahnuté deti v celom meste.

Utorkový výbuch v Bejrúte si vyžiadal vyše 100 mŕtvych a 4000 zranených. Výbuchy spôsobili rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu. Pomoc ponúkli viaceré krajiny. Ministerstvo vnútra (MV) SR informovalo, že dokáže vyslať do Libanonu 18-členný záchranný tím.

Zničené silo na zábere z dronu po utorňajších...
Materiálne škody po utorňajších masívnych...
+17 Na satelitnej kombo snímke prístav v Bejrúte...
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Libanon #Bejrút #výbuch v Bejrúte