V horúcom počasí hrozí vznik požiarov, upozorňujú hasiči

, 10.08.2020 12:25

Hasiči upozorňujú verejnosť na výskyt požiarov v prírodnom prostredí počas horúcich dní. Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je obdobie, ktoré vyhlásilo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) pre celé územie okresu alebo časť územia okresu. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ SR.

Pri vyhlásenom čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je zakázané najmä fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety a používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. Tiež vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, a v ich ochrannom pásme.

„Právnické osoby a podnikajúce fyzické osoby majú podľa zákona povinnosť zabezpečiť podmienky protipožiarnej ochrany či prostriedky na zdolávanie požiaru. Za nesplnenie povinností môže Okresné riaditeľstvo HaZZ uložiť právnickej osobe pokutu až do výšky 16 596 eur, fyzickej osobe hrozí pokuta do výšky 331 eur,“ uviedla Farkasová.

Zoznam Okresných riaditeľstiev HaZZ, ktoré vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, každý deň aktualizujú na webovej stránke www.hasicisr.sk v sekcii dôležité oznamy.

Zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru môžu hasiči vyhlásiť najmä z dôvodu suchého a teplého počasia trvajúceho najmenej päť po sebe nasledujúcich dní, zvýšeného výskytu požiarov lesa alebo trávnatých porastov počas troch po sebe nasledujúcich dní alebo ak požiarne nebezpečenstvo v lesoch na príslušnom území dosiahlo vysoký stupeň podľa kritérií stanovených Slovenským hydrometeorolo­gickým ústavom (SHMÚ).

Niekoľkokrát denne aktualizovaná tabuľka s vyhláseným časom zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru v jednotlivých okresoch je dostupná na webe Ministerstva vnútra SR.

S horúčavami treba v pondelok rátať najmä na juhozápadnom Slovensku. SHMÚ v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa pred vysokými teplotami pre okresy Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Levice, Krupina a Veľký Krtíš. Platia v čase od 13.00 do 18.00 h.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#požiar #počasie #leto #lesné požiare #hasiči
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku