Vyšetrovateľ NAKA obvinil deväť osôb. Mali sa podieľať na výrobe extrémistických hudobných albumov

, 11.08.2020 10:12, aktualizované: 16:58

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil po utorkovej akcii Šašovia deväť osôb zo zločinu výroby a pokračujúceho zločinu rozširovania extrémistických materiálov. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Obvinenými sú Karol P., Rastislav R., Tomáš F., Jozef P., Radovan K., Radoslav V., Róbert T., Marek V. a Peter S. Podľa polície sa mali podieľať na výrobe hudobných albumov s extrémistickou tematikou. „Procesné úkony naďalej pokračujú, viac informácií poskytneme v najbližších dňoch,“ dodala Bárdyová.

Dnes od skorého rána zasahovala NAKA proti extrémizmu na viacerých miestach celého Slovenska. Išlo o akciu Šašovia, ktorú polícia súčasne vykonávala aj v Českej republike.

Medzi zadržanými, ako potvrdili TASR viaceré zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní, je aj spevák extrémistickej skupiny Krátky proces a herec Rastislav Rogel. Podľa informácií TV Markíza sa u neho mali nájsť zberateľské predmety s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Medzi zadržanými je podľa televízie aj Marek Viršík, bubeník a manažér kapely Horkýže Slíže.

Rastislav Rogel je v extrémistických kruhoch známy. Pôsobil tiež v neonacistickej skupine Juden Mord. V minulosti ho tiež polícia vyšetrovala za bitku v bratislavskom klube Obluda z júla 2008 spolu s ďalším členom Juden Mordu Rastislavom Čurdom. Žalobcovia tvrdili, že dvojica najprv slovne a potom fyzicky napadla prevádzkara a zákazníkov. Pokrikovali údajne rôzne heslá, čím verejne prejavovali sympatie k fašizmu. V roku 2014 ich však súdy zbavili obžaloby z trestného činu výtržníctva a prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

V parlamentných voľbách v roku 2016 potom Rogel kandidoval za Kotlebovu ĽS NS z miesta 44, ktoré tiež odkazuje na nacistickú symboliku.

Bubeník a manažér Horkýže slíže Viršík sa s členmi kapely Krátky proces zrejme už roky pozná. Denník Sme v roku 2016 upozornil na to, že Viršík extrémistickej kapele poskytol svoje štúdio na nahrávanie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rastislav Rogel #polícia SR #NAKA #extrémizmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku