21:47 Francúzsko vo štvrtok zaznamenalo ďalší rekordný denný prírastok prípadov nákazy novým koronavírusom od májového ukončenia celoštátneho „lockdownu“. Informovala o tom agentúra Reuters. Francúzske ministerstvo zdravotníctva za posledných 24 hodín zaznamenalo 2669 nových prípadov nákazy, čím celkový počet infekcií vzrástol na číslo 209.365.
20:58 Fínske zdravotnícke úrady vo štvrtok odporučili občanom krajiny nosiť rúška v hromadnej doprave a na verejných priestranstvách. V predchádzajúcich mesiacoch pritom trvali na tom, že na účinnosť rúšok voči šíreniu koronavírusu neexistuje dostatok dôkazov, informovala agentúra AFP. Fínsko za posledné dva týždne zaznamenalo 219 nových prípadov nákazy koronavírusom. Naďalej však zostáva jedným z najmenej zasiahnutých európskych štátov, píše AFP s odvolaním sa na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).
18:51 V Anglicku sa koronavírusom pravdepodobne až 3,4 milióna ľudí, čo je oveľa viac, než sa doposiaľ uvádzalo. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnila londýnska univerzita Imperial College. Uvedený číselný odhad predstavuje asi šesť percent celkovej populácie Anglicka, napísala agentúra AP. Najviac obyvateľov – až 13 percent – sa podľa vedcov zrejme nakazilo v britskej metropole Londýn, ktorá je najväčším mestom Anglicka aj celého Spojeného kráľovstva.
18:41 Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom presiahol vo štvrtok číslo 750-tisíc. Vyplýva to z novej bilancie agentúry AFP.
Takmer polovica potvrdených úmrtí bola zaznamenaná v štyroch najhoršie postihnutých štátoch sveta: v USA, Brazílii, Mexiku a Indii, vyplýva z údajov americkej univerzity Johnsa Hopkinsa.
Od vypuknutia pandémie sa vo svete nakazilo už viac ako 20,6 milióna ľudí. Latinská Amerika a oblasť Karibiku začiatkom augusta prekonali Európu a stali sa regiónom s najväčším počtom úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Doposiaľ tam zaznamenali už vyše 228-tisíc obetí.
17:28 V severorakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko úrady registrujú už 23 ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom počas dovoleniek v obľúbenom chorvátskom letovisku Makarská.
Podľa agentúry APA išlo vo všetkých prípadoch o turistov, ktorí k moru cestovali individuálne autom. Hygienici teraz preto všetkým, ktorí sa z Makarskej vracajú, odporúčajú pozorne sledovať prípadné symptómy ochorenia a prípadne kontaktovať zdravotnú službu.
17:11 Medzinárodné letisko v Bruseli bude mať od začiatku septembra k dispozícii mobilné testovacie laboratórium na chorobu Covid-19, ktoré získalo akreditáciu Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano. Uviedla to vo štvrtok televízna a rozhlasová stanica RTBF.
Podľa RTBF mobilné testovacie laboratórium umožní vykonať testy cestujúcim, ktorí sa vracajú z tzv. červených zón, kde počet nových infekcií bol vyšší než 50 na 100-tisíc obyvateľov po dobu jedného týždňa. Otestovať sa na mieste budú môcť aj cestujúci odlietajúci z Bruselu, musia však myslieť na dostatočnú časovú rezervu.
Mobilné laboratórium bude nainštalované mimo letiskových terminálov – v sekcii odletov – a cestujúci budú môcť priamo na mieste podstúpiť test PCR, čiže test na infekčné respiračné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. V prípade rýchleho testu budú výsledky k dispozícii do troch hodín. Pokiaľ ide o štandardný test, výsledky budú k dispozícii približne po deviatich hodín.
16:54 Talianska prokuratúra vyšetrovala premiéra Giuseppeho Conteho a šesť členov jeho vlády v súvislosti s prístupom k boju proti pandémii koronavírusu. Po preskúmaní celého prípadu prokuratúra odporučila, aby sa uzavrel bez vznesenia obvinení, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.
Justičné zdroje potvrdili, že príslušná prokuratúra preskúmala niekoľko žalôb voči Contemu a jeho ministrom, ktoré boli podané v priebehu uplynulých mesiacov. Všetky sa týkali spôsobu, aký Conteho vláda zvolila v boji proti šíreniu nového druhu koronavírusu.
Niektorí žalovatelia vinili premiéra zo zabitia v súvislosti s vysokým prípadom obetí koronavírusu v Taliansku, iní ho dokonca obvinili z rozpútania pandémie. Ďalšia zo žalôb sa týkala obmedzovania politických práv Talianov prostredníctvom zavádzania epidemiologických obmedzení.
Prokuratúra v Ríme napokon vyhodnotila obvinenia voči Contemu a jeho ministrom ako nepodložené a odporučila definitívne odloženie všetkých súvisiacich žalôb ad acta.
16:10 Chorvátsko zaznamenalo rekordný denný prírastok počtu prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín v krajine potvrdili ďalších 180 nakazených, čo je najviac od začiatku pandémie, informovala agentúra HINA.
V Chorvátsku momentálne evidujú 811 aktívnych prípadov. Za posledný deň pribudlo aj jedno nové úmrtie súvisiace s koronavírusom, vykonaných bolo ďalších vyše 1200 testov.
Prvý prípad nákazy zaznamenali v Chorvátsku 25. februára. Odvtedy chorvátske úrady vykonali 133 493 testov, z ktorých bolo 6050 pozitívnych; 161 ľudí zomrelo a 5078 sa vyliečilo.
15:55 Grécko vo štvrtok zaznamenalo prvý prípad nákazy koronavírusom v jednom z najpreplnenejších táborov pre žiadateľov o azyl, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie zdroja z ministerstva pre migráciu.
Koronavírusom sa nakazil 35-ročný muž z Jemenu. V tábore na ostrove Chios v Egejskom mori ho testovali v stredu. „Muž je v karanténe v miestnej nemocnici. Ďalší 30 podstupujú testy,“ povedal zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.
V tábore na Chiose žije viac ako 3800 migrantov. Počet obyvateľov trojnásobne prevyšuje kapacitu tábora. Grécko dosiaľ zaznamenalo niekoľko prípadov nákazy koronavírusom medzi migrantmi. Viac ako 150 ľudí sa nakazilo v apríli v hoteli určenom pre migrantov na Peloponézskom polostrove. Tento prípad je však prvým na ostrovnom tábore.
15:07 Organizácia Spojených národov odhaduje, že až 43 percent škôl na celom svete nemá prístup k vode a mydlu na umývanie rúk. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Voda a mydlo sú považované za hlavné prostriedky obrany proti nákaze koronavírusom.
Správu pripravila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v spolupráci s Detským fondom OSN (UNICEF) v čase pred začiatkom školského roku, keď mnohé krajiny zvažujú, ako bezpečne otvoriť školy. Správa uvádza, že prístup k vode a mydlu chýba 818 miliónom deťom v školách na celom svete. Až tretina z nich žije v subsaharskej Afrike.
WHO a OSN odporúčajú, aby úrady brali do úvahy zdravotné riziká otvorenia škôl. Správa takisto uvádza, že jedna z každých troch škôl na svete má obmedzený prístup alebo žiadny prístup k pitnej vode.
14:40 Vzorka mrazených kuracích krídeliek dovezených do juhočínskeho prístavného mesta Šen-čen z Brazílie bola pozitívne testovaná na koronavírus, informovala vo štvrtok radnica. Vyvolalo to obavy, že dodávky kontaminovaných potravín by mohli spôsobiť vypuknutie ďalšej nákazy. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
Miestne Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb testovalo vzorku odobratú z povrchu kuracích krídeliek v rámci bežných inšpekcií dovozového mäsa a morských plodov, ktoré sa vykonávajú od júna, keď nové ohnisko nákazy koronavírusom zistené v Pekingu dali do spojitosti s pekinským farmárskym trhoviskom Sin-fa-ti, najväčším v Číne.
Nové zistenie prišlo deň po tom, čo sa stopy koronavírusu našli na obale mrazených kreviet z Ekvádoru. Čína pre obavy z dovezených potravín posilnila kontroly v prístavoch.
14:24 Rusko zaznamenalo vo štvrtok 5057 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čím celkový počet nakazených dosiahol 907 758. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na protivírusové krízové centrum.
Percentuálny nárast počtu infikovaných už 11 dní neprekročil hodnotu 0,6. V priebehu stredy sa vyliečilo ďalších 6098 ľudí. Z nákazy sa celkovo vyliečilo už 716 396 ľudí, čo predstavuje 78,9 percenta z celkového počtu infikovaných. V súčasnosti Rusko eviduje 175 978 pacientov s chorobou Covid-19.
Počet úmrtí súvisiacich s Covidom-19 stúpol v stredu o 124. Najviac úmrtí zaznamenal v stredu Petrohrad (51). Celkovo pandémii podľahlo 15 260 pacientov, čo predstavuje 1,69 percenta zo všetkých nakazených.
14:11 India hlásila vo štvrtok ďalší rekordný denný nárast v prípadoch nákazy koronavírusom o 67-tisíc a oznámila tiež, že počet úmrtí na ochorenie Covid-19 presiahol 47-tisíc. Informuje o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva.
Počet nakazených stúpol za posledných 24 hodín konkrétne o 66 999 a celkovo ich India zaznamenala do štvrtka už takmer 2,4 milióna. India má tretí najvyšší počet infekcií na svete, po Spojených štátoch a Brazílii. A teraz hlásila 15 dní po sebe každý deň prírastok 50-tisíc prípadov alebo aj viac.
13:34 Počet nových prípadov koronavírusovej nákazy v Nemecku dosiahol už druhý deň po sebe najvyššiu úroveň od začiatku mája. Zdravotnícke úrady v priebehu uplynulého dňa hlásili 1445 novoinfikovaných, vyplýva zo štvrtkových údajov štátneho Inštitútu Roberta Kocha (RKI). Vyšší počet v Nemecku zaznamenali naposledy 1. mája, keď denný nárast prípadov dosiahol 1639, informovala agentúra DPA.
Už v stredu z Nemecka hlásili trojmesačné maximum 1226 nových prípadov. Krajina na vrchole šírenia nákazy zaznamenávala začiatkom apríla viac ako 6000 nových infikovaných za deň. Od konca mája boli tieto denné „prírastky“ často nižšie než 500, od konca júla však znova stúpajú. Odborníci sú znepokojení, píše DPA.
13:04 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti informoval o návrhu, ktorý predložil na rokovaní konzília v súvislosti so začiatkom školského roka a návratom detí do škôl. Podľa neho by pre istotu a ochranu detí bolo správne nariadiť povinnosť mať rúška aj v triede počas prvých 2 týždňov v škole.
„Viem, že to nebude úplne príjemné, ale je to mimoriadne dôležité opatrenie. Zďaleka sa totiž nepotvrdila teória, že deti Covid-19 neprenášajú“, uzavrel Matovič.
12:50 Nemecko očakáva, že v najbližších mesiacoch bude mať k dispozícií vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Uviedol to nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn vo štvrtkovom rannom vysielaní televízie ZDF, informovala agentúra Reuters.
„Mám optimistické očakávania, že v nasledujúcich mesiacoch, avšak určite budúci rok, bude vakcína k dispozícii,“ uviedol Spahn. Neuviedol konkrétny mesiac a ani to, ako často budú ľudia musieť byť očkovaní a ako dlho bude trvať nadobudnutá imunita.
12:25 Himalájske kráľovstvo Bhután zaviedlo svoju prvú celoštátnu karanténu z dôvodu nákazy nového koronavírusu, ktorú zistili u cestujúcej po návrate do krajiny, až keď ju prepustili z povinnej izolácie. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP.
Vláda vydala pokyn, aby sa približne 750-tisíc obyvateľov zdržiavalo doma, a zatvorila aj všetky školy, úrady a komerčné prevádzky. Vo vyhlásení vlády sa uvádza, že celoštátna karanténa (lockdown) bude trvať päť až 21 dní, kým sa „nezistia a neizolujú všetky pozitívne prípady, aby sa tak okamžite prerušila reťaz prenosu“. Bhutánčanka vo veku 27 rokov mala po návrate z Kuvajtu v povinnej karanténe pre prichádzajúcich cestujúcich negatívny test na koronavírus. Medzi jej prepustením z izolácie a jej pondelkovým pozitívnym testom údajne intenzívne cestovala po Bhutáne.
Od cestovného ruchu závislá krajina zatvorila hranice pre zahraničných cestujúcich v marci po tom, čo amerického turistu hospitalizovali s ochorením Covid-19, spôsobovaným koronavírusom. Bhután hlásil 113 prípadov tejto nákazy a všetko to boli cestujúci v povinnej karanténe, okrem jedného s protikladnými výsledkami testov.
12:11 Argentína a Mexiko spoločne vyrobia pre Latinskú Ameriku milióny dávok vakcíny proti novému koronavírusu, ktorú vyvíja britská Oxfordská univerzita v spolupráci s farmaceutickým gigantom AstraZeneca. V stredu o tom informoval argentínsky prezident Alberto Fernández, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Fernández uviedol, že jeho krajina a Mexiko budú mať na starosti „latinskoamerickú produkciu“ očkovacej látky, vyvíjanej poprednou britskou univerzitou a švédsko-britskou farmaceutickou spoločnosťou, keď už bude vakcína schválená regulačnými úradmi.
„To umožní všetkým krajinám v našom regióne včasný a dostačujúci prístup k prípadnej vakcíne,“ uviedol argentínsky prezident na tlačovej konferencii. Dodal, že AstraZeneca podpísala zmluvu na výrobu „150–250 miliónov dávok pre Latinskú Ameriku, s výnimkou Brazílie, a majú byť dostupné v prvej polovici roka 2021“.
10:57 Vstup do Spojených arabských emirátov (SAE) je možný len s negatívnym testom na Covid-19. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke. Test nemôže byť starší ako 96 hodín a musí pochádzať z akreditovaných laboratórií schválených Vládou SR. Rezort tiež upozorňuje, že podmienky vstupu do jednotlivých emirátov sú rôzne.
10:46 Na Ukrajine zaznamenali do štvrtka rána ďalších rekordných 1 592 prípadov ochorenia Covid-19 za deň, pričom okolo 530 osôb sa vyliečilo a 22 ľudí zomrelo. Informoval o tom na svojej webovej stránke Systém monitorovania epidémie koronavírusu, patriaci pod ukrajinskú Radu pre národnú bezpečnosť a obranu (RNBO). Správu priniesla tlačová agentúra Interfax-Ukrajina.
10:27 V Brazílii zaznamenali v stredu za predchádzajúcich 24 hodín 55 155 prípadov nákazy koronavírusom, čím ich celkový počet dosiahol 3 164 785. Podľa ministerstva zdravotníctva sa z nákazy Covid-19 doposiaľ vyliečili 2 309 477 ľudí, čiže približne 73 percent infikovaných. Za posledných 24 hodín zomrelo 1175 ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, čím sa ich počet zvýšil na 104 201.
9:51 V stredu pribudlo na Slovensku 49 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vykonali 2 741 testov. Pribudlo 55 vyliečených pacientov. Viac v tomto článku.
9:30 Taliansko zaviedlo v povinné testovanie na nový koronavírus pre ľudí prichádzajúcich z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska, informovala tlačová agentúra HINA. Úrady takisto úplné zakázali cestovanie do Talianska z Kolumbie. Taliansko v stredu zaznamenalo 481 nových prípadov nákazy koronavírusom a desať súvisiacich úmrtí. Denný nárast počtu nakazených je približne dvojnásobný v porovnaní s priemerným denným nárastom v júni, keď v krajine uvoľnili epidemiologické opatrenia.
9:00 Česko potvrdilo k polnoci zo stredy na štvrtok 292 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Laboratóriá v stredu otestovali 7978 vzoriek. Celkovo Česko potvrdilo už 19 075 prípadov nákazy a 391 súvisiacich úmrtí. V stredu nepribudlo žiadne. Vyliečilo sa 13 407 ľudí.
Aktuálny počet nakazených pacientov dosiahol rekordný počet 5 277, z ktorých je 131 hospitalizovaných. Podľa počtu zaznamenaných prípadov za uplynulých sedem dní na 100 000 obyvateľov sú epidémiou najviac zasiahnuté okresy Frýdek-Místek v Moravskosliezskom kraji, Klatovy v Plzenskom kraji a hlavné mesto Praha.
7:50 Spojené kráľovstvo v stredu odstránilo viac ako 5000 ľudí zo zoznamu obetí koronavírusu. Zmenu má za následok nový spôsob, akým krajina odteraz bude zaznamenávať úmrtia v spojitosti s ochorením Covid-19, píše podľa TASR agentúra AFP. Podľa nových údajov klesol počet prípadov o 12 percent z pôvodne zverejnených 46 706 na súčasných 41 329 úmrtí. V Anglicku doteraz za obeť koronavírusu označovali každého pacienta, ktorý mal pred smrťou pozitívny test na koronavírus bez ohľadu na to, kedy boli výsledky potvrdené alebo či táto osoba zomrela na zdravotné komplikácie spojené s infekciou. Od stredy sa však medzi obete budú zarátavať len tí ľudia, ktorí zomreli do 28 dní od oznámenia diagnózy.
Takýmto spôsobom vedú štatistiky aj ďalšie dve časti Veľkej Británie Škótsko a Severné Írsko. „Prvotný spôsob, akým sme v Anglicku sčítavali úmrtia na (ochorenie) Covid-19, bol zvolený pre to, aby neprichádzalo k znižovaniu počtu mŕtvych v ranných fázach pandémie,“ povedal John Newton z vládnej agentúry ministerstva zdravotníctva Public Health England (PHE). Zredukovaný počet obetí však nemení súčasnú pandemickú situáciu v krajine – Británia je stále najpostihnutejším európskym štátom v počte prípadov nákazy aj úmrtí.
6:55 Nový Zéland ohlásil 13 ďalších prípadov domáceho prenosu infekcie a jedného nakazeného, u ktorého sa koronavírus preukázal po návrate zo zahraničia. Prvé prípady domáceho prenosu koronavírusu sa prvýkrát po viac ako 100 dňoch objavili v utorok v Aucklande na novozélandskom Severnom ostrove.
Je „v podstate isté“, že sa objavia ďalší infikovaní, domnieva sa vysoko postavený predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield. Podľa neho úrady v nasledujúcich 24 hodinách rozhodnú, či karanténu v Aucklande, ktoré trvá do piatkovej polnoci, predĺžia. O tom, že nakazených ešte pribudne, je presvedčená aj novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. „Ako sme všetci zistili pri našej prvej skúsenosti s covidom, akonáhle raz nájdete ohnisko, než sa zmenší, narastie. Očakávame, že to bude rovnaké aj v tomto prípade,“ uviedla Ardernová.
6:00 Pre dezinformácie okolo koronavírusu za prvé tri mesiace tohto roka zomrelo na celom svete najmenej 800 ľudí. Vyplýva to z informácií uverejnených v odbornom časopise American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, o ktorom informoval spravodajský server BBC. Príčinou smrti bolo vo veľkom množstve prípadov požitie metanolu alebo čistiacich prostriedkov, do ktorých obete vložili nádej, že ich pred infekciou ochránia.
Nemocnice zároveň pre dezinformácie kolujúce na sociálnych sieťach prijali okolo 5800 ľudí, ktorí sa pokúšali koronavírus vyliečiť alebo mu predísť nebezpečným spôsobom. Medzi vedecky nepodloženými kúrami sa objavila konzumácia veľkého množstva cesnaku či vitamínových doplnkov stravy; v niektorých prípadoch ale ľudia pili aj kravský moč.
Veľkú úlohu v šírení falošných informácií o koronavíruse zohrávajú práve sociálne siete, a to do tej miery, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred podobnými mýtmi vydala varovanie. Autori výskumu v závere píšu, že zodpovednosť zastaviť vlnu dezinformácií leží na vládach, prevádzkovateľoch sociálnych sietí a medzinárodných organizáciách. V niektorých prípadoch však pre podobný dohľad nad obsahom šíriacim sa po internete neexistuje potrebná legislatíva, píše BBC.