Sudkyne Jankovská a Cviková stíhané pre korupciu ostávajú vo väzbe

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na pondelkovom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť Moniky Jankovskej. Dospel k záveru, že trestné stíhanie pre skutky kvalifikované ako prijímanie úplatku a účastníctvo na trestnom čine zneužívania právomoci verejného činiteľa je opodstatnené. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová. Senát tiež zamietol žiadosť o prepustenie z väzby obvinenej Denisy Cvikovej, dôvod kolúznej väzby u nej podľa senátu nepominul.

24.08.2020 09:23 , aktualizované: 17:41
jankovská Foto: ,
Na snímke bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti SR za Smer Moniku Jankovskú odvádzajú z pojednávacej miestnosti po výsluchu na ŠTS v Banskej Bystrici. 5. 8 2020.
debata (27)

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici 5. augusta rozhodol, že bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku v kauze Búrka zostáva vo väzbe. Potvrdil to aj NS, ktorý zároveň zamietol sťažnosť Jankovskej. „Keďže na rozdiel od prvej námestníčky generálneho prokurátora dospel k záveru, že trestné stíhanie pre skutky kvalifikované ako prijímanie úplatku a účastníctvo na trestnom čine zneužívania právomoci verejného činiteľa je opodstatnené a dôvody kolúznej a preventívnej väzby rovnako u nej naďalej pretrvávajú,“ uviedla Važanová.

„Môžem sa vyjadriť až po tom, ako sa bližšie oboznámim s podrobným odôvodnením rozhodnutia NS SR. Zatiaľ môžem povedať toľko, že bez ohľadu na právnu kvalifikáciu som toho názoru, že v danom štádiu konania nie sú dané dôvody väzobného stíhania mojej klientky. Vzhľadom na princípy právneho štátu som však povinný rešpektovať rozhodnutia súdov,“ povedal pre TASR obhajca Moniky Jankovskej Peter Erdős.

Senát NS zároveň zrušil napadnuté uznesenie v časti týkajúcej sa Denisy Cvikovej obvinenej z prijímania úplatku. Jej žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu zamietol. „Keďže na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu dospel k záveru, že u nej dôvod kolúznej väzby nepominul,“ dodala Važanová. ŠTS v auguste žiadosti Denisy Cvikovej o prepustenie z väzby vyhovel.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer Monika Jankovská je obvinená v kauze Búrka z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Urobiť tak mala v kauze jednej z televíznych zmeniek, keď inštruovala sudkyňu Okresného súdu Bratislava V Zuzanu Maruniakovú, aby rozhodla v prospech Mariana Kočnera. Ten bol neskôr za falšovanie tých istých zmeniek neprávoplatne odsúdený spolu s exriaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom na 19-ročný trest odňatia slobody.

Sudkyňa Denisa Cviková, ktorá je obvinená z prijímania úplatku, sa v kauze mala tiež angažovať. Zuzane Maruniakovej mala na pokyn bývalej štátnej tajomníčky pomáhať s vypracovaním rozsudku napriek tomu, že nemala formálne s prípadom nič spoločné. Osobne bola prítomná aj na vynesení rozsudku, napriek tomu, že pracovala na inom bratislavskom súde. Vo väzbe sú od marca tohto roka.

V kauze Búrka bolo obvinených z rôznej korupčnej trestnej činnosti 18 osôb, z toho 13 sudcov. Proti množstvu z nich svedčí bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I Vladimír Sklenka, ktorému vzhľadom na spoluprácu odložila polícia vznesenie obvinenia.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #väzba #Monika Jankovská #Denisa Cviková