Ak sa potvrdia zistenia pri sudcovi Trubanovi, navrhnú ho disciplinárne stíhať

Ak sa potvrdia zistenia v prípade šetrenia možnej zaujatosti sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, predseda ŠTS Ján Hrubala a predseda Súdnej rady SR Ján Mazák podajú návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Informoval o tom Mazák po stredajšom stretnutí s Hrubalom na pôde Súdnej rady SR.

26.08.2020 14:20 , aktualizované: 15:02
debata (16)

„Po informáciách od predsedu ŠTS Jána Hrubalu musím konštatovať, že jeho zistenia kompletizujú celý obraz. Nemáme ho ešte úplne vytvorený, pretože sa otvorili dve alebo tri závažné otázky, ktorých zodpovedanie je v rukách iných orgánov verejnej moci,“ priblížil Mazák. Podľa Hrubalu sa vec skúma do hĺbky. Zopakoval, že šetrenia môžu trvať aj ďalšie týždne.

Predseda Súdnej rady SR upozornil, že rozhodnutie v prípade Trubana bude závažným precedensom pri podobných citlivých kauzách. „Musíme dbať na to, aby všetky práva boli zachované aj na strane sudcu,“ dodal.

Sudca ŠTS Michal Truban vypovedal 10. augusta pred osobitnou komisiou Súdnej rady SR v súvislosti so svojou možnou zaujatosťou pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

Podľa medializovaných informácií jeden zo spolupracujúcich obvinených v kauze Dobytkár Marek K. vypovedal, že na žiadosť právnika ďalšieho obvineného Jána G. navštívil vtedajšieho šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, obvineného Juraja K., s tým, aby rodina sudcu ŠTS Michala Trubana dostala dotáciu na svoj penzión v Banskej Štiavnici. Truban bol sudca pre prípravné konanie v kauze Dobytkár pri obvinenom Norbertovi B. Nitrianskeho podnikateľa do väzby nevzal, jeho rozhodnutie zvrátil senát Najvyššieho súdu SR. Mazák podotkol, že ten považoval výpoveď Mareka K. za dôveryhodnú.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Špecializovaný trestný súd #Michal Truban