Oslavy Povstania s obmedzeným počtom ľudí, s pestrým programom

Viac ako tisíc návštevníkov sa na 76. výročie osláv SNP do areálu múzea, kde sa pravidelne konajú, nedostane. Všetko bude pod prísnym hygienickým dohľadom.

, 29.08.2020 07:44
debata (23)

Oproti vlaňajšku budú tohtoročné oslavy Povstania komornejšie, no ich program koronavírusová pandémia neovplyvnila. "V zásade bude taký, ako sme plánovali už pred ňou,“ tvrdí riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Celé to odštartovali, už tradične, v piatok o siedmej večer koncertom banskobystrickej Štátnej opery.

Na druhý deň, v sobotu o jedenástej, otvoria hlavnú slávnosť preletmi stíhačiek a vrtuľníkov. Potom vystúpia všetci ústavní činitelia. K tribúne vedľa pamätníka však pustia len obmedzený počet návštevníkov, a to rovnú tisícku.

"Treba však povedať, že do hľadiska sa takéto číslo z vonkajších priestorov nedostane, lebo len zhruba 150 ľudí sú usporiadatelia, novinárske štáby, armáda a podobne. Ďalších 250 je oficiálne pozvaných z radov vlády, národnej rady či inštitúcií celoslovenského významu,“ ozrejmil Mičev s tým, že očakávajú aj zhruba dvadsiatku veteránov. Ďalších 600 vstupeniek, s možnosťou pozvať svojich členov, dostal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

Prídu tiež zástupcovia 35 veľvyslanectiev. Takúto účasť prisľúbilo napríklad Bielorusko, Nemecko, Francúzsko, Japonsko, Rusko, Ukrajina, Gruzínsko, Rumunsko, Poľsko či USA. "Pre mňa je veľmi potešujúce, že prvýkrát príde aj Svätá stolica, čo si veľmi vážime. Reprezentovať ju bude apoštolský nuncius, monsignor Giacomo Guido Ottonello. Je to veľké gesto, ktoré beriem ako podporu tendenciám proti neonacizmu a fašizmu,“ povedal riaditeľ.

Vlčia stráž

V rámci kultúrnych vstupov predvedie svoje umenie Folklórny súbor Urpín a Marián Greksa zaspieva skladbu Dajme šancu mieru od Johna Lennona. "Niektorí možno nevedia, že keď ju spieval jej autor, vymenoval v nej politikov, ktorí sedeli na jeho koncerte, alebo práve boli pri moci. Vyzýval ich, podľa mena, aby dali šancu mieru. Tento rok to bude aktualizované s jednou slovenskou slohou, kde zaznejú minulí aj súčasní politici, ktorí boli premiérmi či prezidentmi,“ vysvetlil Mičev. Po skončení oficiálneho programu predvedú folkloristi z Urpína ešte asi hodinové vystúpenie. Rovnaký čas potom venujú divákom aj Marián Greksa s Henrym Tóthom, ktorí publikum potešia rockovou klasikou.

Pre ďalších tisíc ľudí je v sobotu pripravený program v areáli ťažkých zbraní. Zameraný je najmä pre rodiny s deťmi, no na svoje si prídu aj individuálni návštevníci. Nebudú chýbať kluby vojenskej histórie, bunkre v pancierovom vlaku, sokoliari, modelári s predvádzaním bojov a prezentácia Ozbrojených síl SR na stacionárnej technike.

Večer, pätnásť minút pred deviatou, sa začne komponovaný program Vlčia stráž 2, ktorý má zároveň slúžiť aj ako pomôcka pri vyučovaní. „Je rozdelený do troch základných blokov, každý z nich má asi dvadsať minút. Neskôr program plánujeme zavesiť na internet, aby si ho učitelia mohli stiahnuť a použiť,“ poznamenal Mičev. V programe vystúpia tanečné skupiny The Pastels, Čarovné ostrohy a spevák Lukáš Adamec. Sprevádzať ním budú moderátori a odborníci z histórie. Krátke videosekvencie premietnu na viacerých LED obrazovkách.

Špeciálny maping

Ani tento rok nevynechajú špeciálny maping na bočnej stene Pamätníka SNP. V porovnaní s vlaňajškom ale bude iný – porozpráva tri zaujímavé príbehy. Jedným z nich je o generálovi Jánovi Golianovi a jeho osude, druhý o holokauste a Augustínovi Morávkovi, ktorý ho na Slovensku, najmä z ekonomickej stránky, riadil. „Poukazuje na to, čo je človek schopný urobiť kvôli peniazom. Morávek riadil Ústredný hospodársky úrad, ktorý mal na starosti arizácie. Potom zmizol, no nikto nevie kde,“ vraví Mičev s tým, že tretí príbeh ukáže vypálené obce. „V tej súvislosti budeme hovoriť aj o fenoméne zrady a udavačstva,“ podotkol.

Riaditeľ upozornil, že všetko bude pod prísnou kontrolou Úradu pre verejné zdravotníctvo SR. Pri vstupe ľudia prejdú dezinfekciou a možno od nich budú vyžadovať aj rúška. „Areál s jedným vchodom a východom uzavrieme. Dovnútra pustíme len tisíc návštevníkov a keď niekto vyjde, počet sa môže doplniť ďalšími,“ objasnil. Od tretej poobede vonkajší sektor zrušia a otvoria samotné múzeum s voľne priechodnou pietnou sieňou. „Priamo do expozície sa naraz dostane maximálne 170 ľudí, viac ich tam podľa nariadení nemôžeme pustiť,“ doplnil.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #SNP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy