Korčok pre úmrtie Jozefa Chovanca požiadal o prijatie prezidentku i šéfa NR SR

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) požiadal o prijatie u prezidentky SR Zuzany Čaputovej a predsedu Národnej rady (NR) SR, a to v súvislosti s prípadom úmrtia občana SR v Belgicku z februára 2018. V nedeľu o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

30.08.2020 17:47
Jozef Chovanec, Charleroi, incident, brutalita, Foto:
Na videozábere z policajnej kamery policajti zadržujú Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku v meste Charleroi 24. februára 2018.
debata (112)

„Najvyšších ústavných činiteľov, ako aj vládu SR bude šéf slovenskej diplomacie informovať o krokoch, ktoré robí slovenská diplomacia v tomto odsúdeniahodnom prípade,“ uviedol rezort diplomacie. Dodal, že o presnom termíne prijatí bude rezort informovať.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) už označil udalosť za neodpustiteľný čin. Avizoval, že vláda i parlament budú požadovať od belgickej strany tvrdé, razantné a okamžité riešenie prípadu. Dodal, že kontaktoval aj ministra Korčoka, ktorý ho informoval, že belgickej strane bola poslaná diplomatická nóta.

Slovák Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.

Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.

Zostrihané video z cely, v ktorej bol držaný Jozef Chovanec.Video nie je vhodné pre slabšie povahy a maloleté osoby.

Video
112 debata chyba
Viac na túto tému: #smrť #Jozef Chovanec #Belgicko #ministerstvo zahraničných vecí #Ivan Korčok