Dočasným policajným prezidentom bude Peter Kovařík

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) predstavil dočasne povereného prezidenta Policajného zboru, je ním Peter Kovařík. Funkcie sa ujme 1. septembra a vystrieda Milana Lučanského.

31.08.2020 15:30 , aktualizované: 16:26
Kovařík peter policajný prezident Foto: ,
Peter Kovařík.
debata (31)

Kovařík pracoval viac ako 30 rokov v policajnom zbore na rôznych pozíciách. V poslednej dobe pôsobil ako generálny riaditeľ Sekcie prevencie, korupcie a krízového manažmentu a súčasne ako riaditeľ Kancelárie Bezpečnostnej rady na Úrade vlády SR, priblížil Mikulec.

Vo svojej funkcii chce Kovařík posilniť dôveryhodnosť policajného zboru, aby sa posunul od represívnej formy do formy podpory a dôvery vo vzťahu k občanom. „Chcem počúvať policajtov na základných útvaroch, aby som vedel, s akými starosťami sa boria,“ povedal.

VIDEO: Minister vnútra Roman Mikulec predstavil dočasného policajného prezidenta.

Video

Pre Kovaříka nie sú personálne zmeny v policajnom zbore otázkou, ktorú treba momentálne riešiť. „Treba citlivo vnímať, že som dočasne poverený a nevidím dôvod, aby som začal s personálnymi zmenami,“ poznamenal.

Novú legislatívu pre spôsob voľby policajného prezidenta chce minister predstaviť v krátkej dobe. V pripravovanom zákone bude zmenená pozícia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Jednou z možností a navrhovaných riešení je aj to, že na pozíciu budú môcť kandidovať bývalí policajti. „Nie je to len o mojom rozhodnutí, preto sme dali do činnosti komisiu, ktorá sa týmto zapodieva. Komisia teraz veľmi aktívne funguje a tie návrhy sa finalizujú,“ hovorí Mikulec.

Ministerstvo vnútra SR teraz musí do 30 dní vypísať výberové konanie na pozíciu policajného prezidenta. Kovařík bude vo funkcii až do vymenovania nového policajného prezidenta, poznamenal Mikulec. Kovařík nevylúčil, že by sa zúčastnil riadneho výberového konania. „Myslím, že to je otázka, ktorá príde do úvahy, keď bude to výberové konanie vyhlásené a budú tam podmienky.“

Doterajšiemu prezidentovi policajného zboru Milanovi Lučanskému sa skončil mandát 31. augusta, keďže k tomuto dňu požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru. Svoj krok zdôvodnil tým, že nechce niesť zodpovednosť za politizáciu polície novým vedením ministerstva vnútra. Uviedol, že tak ako on nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra, ono zase nemá jeho. Prečítajte si rozhovor, ktorý Milan Lučanský poskytol denníku Pravda.

Minister vnútra sa Lučanskému poďakoval za 30 rokov jeho služby v policajnom zbore. „Napriek tomu, že sa v niektorých otázkach názorovo rozchádzame, myslím si, že urobil aj veľa dobrej práce, za ktorú mu ďakujem nielen ako minister, ale aj ako občan Slovenskej republiky. Prajem mu všetko dobré do jeho ďalšieho života a hlavne pevné zdravie," napísal vo svojom profile na sociálnej sieti Mikulec.

Lučanský zastával funkciu policajného prezidenta od 1. júna 2018. SR mala od svojho vzniku, vrátane Lučanského, 11 policajných prezidentov. Policajného prezidenta vymenúva po zmenách, ktoré presadila bývalá vláda, na štyri roky minister na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnos­tného výboru. Na jeho ustanovenie do funkcie je potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Policajný zbor SR #prezident Policajného zboru SR #Roman Mikulec