Ústava je základný demokratický dokument slovenského štátu, zhodujú sa politici

Prijatie ústavy v sále historickej budovy Slovenskej národnej rady na Župnom námestí v Bratislave 1. septembra 1992 bol zlomový okamih slovenských moderných dejín. Uviedol to na sociálnej sieti predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas štátneho sviatku Dňa Ústavy SR.

01.09.2020 16:44
debata (20)

VIDEO: Stretnutie doterajších predsedov Národnej rady.

Video

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini a predseda vznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia vníma 1. september ako dôležitý a významný medzník na ceste k vytvoreniu samostatnej slovenskej štátnosti. „Národná rada tým vyslala jasný politický signál, že éra spolužitia dvoch národov sa končí a prichádza čas prevziať vlastnú zodpovednosť za rozvoj samostatnej štátnosti a slovenského národa,“ dodal. Ústava podľa neho za 28 rokov ukázala svoju „životaschopnosť. Peter Pellegrini to napísal na sociálnej sieti.

Podľa opozičnej strany Smer prebieha v súčasnosti boj o poslednú novelizáciu Ústavy SR z roku 2019, keď sa ústavne zakotvilo právo na minimálnu mzdu a určil sa dôchodkový strop na 64 rokov veku. „Vzhľadom na tvrdo pravicovú vládu Igora Matoviča môžeme očakávať aj ďalšie útoky na najslabších, tak, ako to stihol urobiť v stredu 26. augusta, ktorá bude už navždy v súvislosti s vládou Matoviča niesť názov čierna streda,“ uvádza strana v stanovisku na sociálnej sieti.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pripomína, že obsah ústavy predurčuje demokratický charakter Slovenska, slobodu prejavu a možnosti jeho občanov. „Aj dnes, v časoch dezinformácií či formovaní rôznych skupín, ktoré chcú pošliapať demokratické zriadenie nášho štátu, je dôležité hovoriť o Ústave SR ako o základnom kameni budovania a uchovávania našej suverenity a našich pravých, nemenných hodnotách,“ dodal na sociálnej sieti Naď.

Ústava podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS) patrí všetkým slobodným občanom a definuje, že nikto ani štátne inštitúcie nie sú postavené nad zákon. „Toto je princíp právneho štátu, ktorý je uplatňovaný dovnútra, ale ja osobne ho považujem za veľmi dôležitý princíp, ktorý je súčasťou našej zahraničnej politiky,“ uviedol Korčok a dodal, že pre neho je sviatok ústavy predovšetkým prihlásením sa k princípom a hodnotám v nej zapísaných, a osobitne v druhej hlave ústavy o základných právach a slobodách.

Slovenská ústava oslavuje dnes 28. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Tretieho septembra 1992 ju na Bratislavskom hrade podpísali predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar. Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústava SR