Pribudlo 91 prípadov, koronavírus je aj v zariadení sociálnych služieb

, 08.09.2020 10:11, aktualizované: 15:17
koronavírus, test
Testovanie na koronavírus SARS-CoV-2. Autor: ,

Na Slovensku pribudlo 91 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Celkovo evidujeme 4 727 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje. Počas uplynulého dňa urobili spolu 2 891 testov. Informovalo o tom na svojej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií. Infikovaný je aj klient zariadenia sociálnych služieb v Bratislave.

Ako uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej webovej stránke, v nemocniciach je s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 110 ľudí, z nich potvrdené ochorenie má 90 pacientov. Na JIS je 17 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje sedem pacientov. Vyliečilo sa ďalších 77 pacientov.

Najviac pozitívne testovaných bolo vyšetrených v okresoch Bratislavy, a to 31. Nasleduje okres Nitra s 13 prípadmi a okres Tvrdošín so šiestimi prípadmi. Po troch infikovaných odhalili testy v okresoch Humenné, Malacky, Púchov, Senec, Šaľa a Trnava, po dvoch v okresoch Michalovce, Pezinok, Prievidza, Ružomberok, Senica, Skalica a Trebišov a po jednom v okresoch Banská Bystrica, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Nové Zámky, Považská Bystrica, Prešov, Vranov nad Topľou, Zvolen a Žilina. Je medzi nimi 53 žien a 38 mužov, sú vo veku od 1 do 90 rokov.

Slovensko dosiaľ eviduje 37 úmrtí v súvislosti s koronavírusom. Počet aktívnych prípadov je aktuálne 1 777. Celkový počet ukončených laboratórnych testov dosiahol počet 360 636.

Pozitívne testovaný klient zariadenia sociálnych služieb

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) potvrdil nové prípady ochorenia COVID-19 vo svojich zariadeniach. Infikovaný je klient zariadenia sociálnych služieb (ZSS) Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave, pozitívne testovali aj študenta prvého ročníka Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v hlavnom meste.

Klienta ZSS – zariadenia komunitnej rehabilitácie izolovali na izbe. "Ďalší klienti a zamestnanci, ktorí s ním boli v kontakte, sa podrobili rýchlotestom s negatívnym výsledkom,“ informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Oznámila, že v zariadení nariadili zákaz návštev v interiéri, zamestnanci, ktorým to povinnosti dovoľovali, pracujú z domu. Kraj vykoná v zariadení hĺbkovú dezinfekciu priestorov. „Ambulantná forma sociálnej služby bude dočasne pozastavená,“ dodala Forman.

V prípade pozitívneho testu u žiaka konzervatória rozhodol Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, že spolužiaci infikovaného študenta ostanú doma a podrobia sa testom. BSK aj v tomto prípade operatívne zabezpečí dezinfekčné prostriedky na vydezinfikovanie celej budovy. „Všetci ostatní žiaci, učitelia, ako i ďalší zamestnanci pokračujú v normálnom režime, plán vyučovacieho procesu sa nemení,“ oznámila hovorkyňa kraja.

BSK v pondelok ohlásil pozitívny prípad u jedného zo zamestnancov úradu. Kraj spustil testovanie a sériu opatrení, predseda BSK Juraj Droba deklaroval, že fungovanie úradu je zabezpečené.

Na niektorých bratislavských školách museli prijať karanténne opatrenia

V Bratislave pribudli ďalšie školy, kde museli pre koronavírus prijať karanténne opatrenia. Týka sa to Súkromnej materskej školy na Kozej, jednej triedy v Súkromnej strednej športovej škole na M. C. Sklodowskej, a jednej triedy v Súkromnom gymnáziu na Českej a žiakov prvého ročníka na spomínanom Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

„Karanténne opatrenia spočívajú v domácej izolácii žiakov, pedagogického a ostatného personálu daného predškolského alebo školského zariadenia (školy či iba triedy), nariadený odber biologického materiálu na zistenie prítomnosti nového koronavírusu a nutnosť aktívne monitorovať svoj zdravotný stav,“ spresnila hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová.

V prípade náhleho vzostupu aspoň jedného z príznakov ako horúčka, kašeľ, bolesť hrdla či dýchavičnosť, RÚVZ vyzýva bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára či záchrannú zdravotnú službu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislava #koronavírus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku