VšZP pripravila balíček, vyšetrenie rozlíši chrípku od COVID-19

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pripravila pre poistencov COVID balíček. Ako na tlačovom brífingu uviedla podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková, COVID balíček okrem štandardného COVID vyšetrenia PCR metódou obsahuje aj respiračné vyšetrenia. Respiračné vyšetrenia obsahujú výkony, ktoré rozlíšia chrípku od ochorenia COVID-19 a iných respiračných ochorení.

08.09.2020 11:12 , aktualizované: 16:54
debata (3)

Okrem toho sa do tohto balíčka zahrňuje v indikovaných prípadoch aj vyšetrenie na protilátky. „Z pohľadu poistenca príznaky COVID aj potenciálnej chrípky sú skoro identické, je veľmi dôležité, aby pacient, keď chytí prvé príznaky, si bol istý, či má COVID-19, iné respiračné ochorenie alebo chrípku,“ doplnil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva štátnej poisťovne Richard Strapko.

Ako vysvetlila Havelková, ak má pacient typické symptómy respiračných ochorení, má možnosť zavolať svojmu ošetrujúcemu lekárovi, spravila ide o všeobecného lekára. Lekár môže následne indikovať vyšetrenie tak, že na elektronickú žiadanku vypíše vyšetrenie spolu s mobilným číslom a zašle to do laboratória, s ktorým má uzatvorenú zmluvu. Laboratórium bude kontaktovať priamo pacienta, na ktoré mobilné odberové miesto má prísť na vyšetrenie a z jedného odberu môže urobiť túto diferenciálnu diagnostiku. Výsledok by mal mať lekár aj pacient spravidla do 24 hodín.

Počas druhej vlny koronavírusu je podľa Strapka dôležité aj to, aby nezastali operácie. Upozornil, že pacienti majú vážnejšie diagnózy, a práve pre COVID-19 sa plánované operácie počas prvej vlny odkladali. „Aj v tomto je kľúčový lekár, ktorý môže v rámci predoperačných vyšetrení indikovať vyšetrenie na COVID-19. Každý pacient, ktorý má plánovaný operačný výkon alebo hospitalizáciu, môže byť vyšetrený na ochorenie COVID-19, a teda aj bezpečnosť personálu by mala byť zachovaná,“ dodala Havelková.

Ostatné poisťovne

Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, poisťovňa od 1. septembra opäť zaviedla pandemické príplatky pri použití vyššej formy ochranných pomôcok pre všeobecných lekárov, špecialistov aj zubných lekárov. Upravili tiež pravidlá revízie tak, aby poskytovatelia neboli dotknutí pandémiou, zameškané prevencie sa napríklad môžu vykonať dodatočne. Dôvera tiež zabezpečila, aby každý ambulantný segment dosiahol minimálne 75 percent úhrady minulého roka. Na rok 2020 tiež zvyšovali zmluvné objemy pre agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti tak, aby nijako neobmedzovali poskytovanie starostlivosti. „Situáciu naďalej pozorne sledujeme a v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie budeme zvažovať ďalšie opatrenia,“ uviedol Štepianský.

Hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že poisťovňa v súvislosti s pandemickou situáciou pokračuje v úhrade telemedicíny u všeobecných lekárov pre dospelých, deti a dorast, špecialistov, gynekológov a zubných lekárov. Zaviedla tiež úhradu telemedicíny pri diaľkovom nastavovaní kardio-stimulátorov. Novinkou je napríklad uhrádzanie rizikového príplatku pneumológom za bronchoskopiu a tiež zvýhodnenie podmienok uhrádzania ochranných pomôcok. Poisťovňa tiež rozšírila zmluvnú sieť laboratórií, v ktorých indikovaným poistencom uhrádza PCR testy na nový koronavírus aj protilátky. „Zazmluvňujeme tiež nové výkony u diabetelógov v súvislosti s ambulantným nastavením inzulínovej pumpy, aby pacienti nemuseli podstupovať hospitalizácie a nemocnice mali prípadne voľné kapacity na covidových pacientov,“ dodala Dupaľová.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vyšetrenie #Všeobecná zdravotná poisťovňa #koronavírus #Covid-19 #PCR testy