Matovič za príčinou holokaustu vidí aj nedostatok kritického myslenia

Ak by sme si dokázali klásť otázky a kriticky rozmýšľať pri tom, čo symbol zla Adolf Hitler svojho času tvrdil, nikdy by sme sa tak ďaleko nedostali. Pri pietnej spomienke na obete holokaustu a rasového násilia a návšteve Múzea holokaustu v Seredi to vyhlásil premiér SR Igor Matovič (OĽANO).

08.09.2020 14:47
Sereď Holokaust matovič Foto: ,
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič kladie veniec pri pietnej spomienke na obete holokaustu a rasového násilia 8. septembra 2020 v Seredi.
debata (61)

„Neboli sme schopní odolať politikovi, ktorý sa v čase hospodárskej krízy snažil prísť s riešením, ktoré poukáže na páchateľa, ktorý je vlastne príčinou všetkého zla, a našiel si tých, ktorí sa nedokázali brániť,“ uviedol premiér.

Ako doplnil, už v období predtým boli Židia v Európe často vystavovaní posmeškom a pohŕdaniu. „A preto už v čase krízy bolo veľmi ľahké urobiť ďalší krok. Začať ľudí huckať a ukazovať prstom na Židov, na postihnutých, Rómov či ľudí iného politického presvedčenia. A nakoniec ich označiť žltými hviezdami a povedať, že títo ľudia sú príčinou tohto zla,“ uviedol v príhovore Matovič.

Deň obetí holokaustu a rasového násilia si dnes položením vencov a zapálením sviečok pri pamätníku holokaustu v Seredi pripomenuli predstavitelia vlády, parlamentu, Trnavského samosprávneho kraja, židovskej komunity, kancelárie prezidentky, ale aj zástupcovia tých, ktorí holokaust prežili. Práve v Seredi bol počas druhej svetovej vojny pracovný a neskôr koncentračný tábor, ktorým v rokoch 1941 – 1945 prešlo približne 16-tisíc Židov, väčšina z nich bola počas holokaustu zavraždená.

Na snímke pietna spomienka na obete holokaustu... Foto: TASR, Henrich Mišovič
Sereď Holokaust pamätník Na snímke pietna spomienka na obete holokaustu a rasového násilia v utorok 8. septembra 2020 pri pamätníku v Seredi.

Medzi účastníkmi dnešnej spomienky bola aj Soňa Goldenbergová, ktorá sa, naopak, v sereďskom tábore v roku 1944 narodila. „Udalosti, ktoré sa stali, nedokážeme zmeniť, mali by sme si ich pripomínať a poučiť sa z nich. Ja si dovoľujem povedať – prepáčte,“ povedal premiér Matovič ( o jednej z najčiernejších kapitol v histórii nielen Slovenska. Slovo prepáčte vyslovil v príhovore aj podpredseda Národnej rady Milan Laurenčík.

Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Jeho súčasťou je vzdelávacie stredisko. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník všetkých zavraždených Židov zo Slovenska, pričom ním prešlo v rokoch 1941 až 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých väčšinu zavraždili počas holokaustu. Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenska.

Dňom obetí holokaustu je na Slovensku 9. september. V tento deň v roku 1941 vláda vojnového slovenského štátu vydala Židovský kódex. Išlo o súhrnné spracovanie právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva. O rok neskôr sa prikročilo k deportáciám židovských občanov do vyhladzovacích táborov. Nariadenie, nadväzujúce na dovtedy prijaté obmedzenia a zákazy, obmedzovalo občianske, náboženské a základné ľudská práva Židov. Židovský kódex, vypracovaný podľa nacistického vzoru, patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Sereď #holokaust #Igor Matovič #Múzeum holokaustu #pracovný a koncentračný tábor v Seredi