Pachingerovi, odsúdenému v kauze nebankoviek, súd zamietol dovolanie

10.09.2020 14:13
pachinger
Na snímke Patrik Pachinger vychádza z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave v stredu 9. septembra 2020. Autor: ,

Najvyšší súd (NS) SR zamietol dovolanie právoplatne odsúdeného Patrika Pachingera, ktoré podal v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia.

„Senát NS SR na neverejnom zasadnutí 7. septembra dovolanie obvineného Patrika P. odmietol, a to z dôvodu, že je zrejmé, že dôvody dovolania nie sú splnené. Predmetná vec bola Najvyššiemu súdu predložená 30. augusta 2018. Dĺžka súdneho konania je adekvátna k rozsiahlosti spisového materiálu v počte 73 zväzkov, ktoré musel naštudovať každý z piatich členov senátu,“ uviedla pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Dovolanie podal voči verdiktu NS SR, ktorý ho odsúdil v prípade podvodu na sedem rokov.

Podľa jej vyjadrenia senát zároveň musel naštudovať dovolanie a doplnenia dovolania zo strany obvineného v rozsahu 80 strán a vyrovnať sa s mnohými podaniami zo strany obvineného. „V rámci dĺžky súdneho konania je potrebné zohľadniť aj fakt, že predmetný spis bol podkladom aj pre rozhodnutie v trestnej veci Jozefa M. v odvolacom konaní, ktoré má pred konaním dovolacím prednosť,“ vysvetlila hovorkyňa.

Pachingera prepustili v stredu z Ústavu na výkon väzby (ÚVV) a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Bratislave na slobodu. Aktuálne však na Okresnom súde (OS) Bratislava I čelí žalobe v inej kauze sprenevery.

Patrik P. je známy z kauzy podvodov na nebankovkách, v ktorej figuroval spolu s Dávidom Brtvom a Jozefom Majským. Vytváraním falošných pohľadávok voči spoločnostiam mala trojica spôsobiť škodu vtedajších 448 miliónov korún, zo zatvorených pobočiek sa mala pritom obohatiť o 53 miliónov ko­rún.

V kauze nebankoviek ho uznal za vinného prvostupňový Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, napokon ho NS SR 28. marca 2018 odsúdil na sedem rokov väzenia. Od júla 2018 si odpykával zvyšok svojho trestu. V minulosti bol takmer päť rokov vo väzbe, tá sa mu zarátala do trestu.

Spomínané pojednávanie v kauze sprenevery v utorok sudca OS Bratislava I odročil na koniec októbra. Podľa obžaloby mal Pachinger v desiatich skutkoch v rokoch 2010 až 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákať finančné prostriedky v celkovej čiastke 959 750 eur, ktoré však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných. Tým mal poškodeným spôsobiť škodu v celkovej sume vyše 840 000 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#súd #Patrik Pachinger #nebankovky #Najvyšší súd SR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku